İstanbul’dan Memlekete Göç Yardımı 2021

Batıdan Doğuya geri dönüş projesi sayesinde başta İstanbul olmak üzere memlekete göç yardımı verilmektedir. Özellikle istanbuldan memlekete dönüş parası almak isteyenler aşağıdaki bilgileri okuyarak, göç yardımı hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirler. Aşağıdaki adres üzerinden giderek şahsen konu hakkında bilgi almak mümkündür.

Sosyal hizmetler müdürlüğünün adresi yer almaktadır. İBB Adresi; Mollahüsrev Mahallesi, Cemal Yener Tosyalı Cd. No:3, 34134 Fatih/İstanbul adresinde yer almaktadır. Telefon numarası 0 212 526 11 70’dir.

İstanbul’dan Memlekete Dönüş Parası

Son yıllarda hızlıca kent nüfusunda gerçekleşen artışlar dahilinde farklı sosyal kent planları hazırlanmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de uzun vadeli olarak İstanbul’a yapılan kırsal göçleri engellemek ve İstanbul’un nüfusunu azaltmak için kırsala göçü arttırmak olmaktadır. Yani bu güne kadar kent nüfusları artarken günümüzde artık tersine göç desteklenmektedir. Tersine göç ile birlikte artık insanlar kırlara göç edecek ve köylerinde daha rahat ve çok daha doğal özledikleri yaşamı kolay şekilde erişebilecektir. İnsanların kırsaldan kentlere göç etmesindeki temel sebep aslında kırsalda gerek eğitim seviyesinde yaşanan düşüşler gerekse diğer faktörler yer almaktadır. Yani insanlar geçmişte sosyal hayat ve sosyal hak ve imkanların neredeyse çok az oluşu sebebiyle kentlere göç etmiş ve orada kalıcı olarak kalmıştır.

Günümüzde hatta birkaç yıl öncesine kadar halen bu kırsaldan kentlere göçün sürdüğü de yapılan anketlerde kesin olarak belirlenmiştir. Kırsal kalkınma desteği kapsamında değerlendirmeye alınan her başvuruya istinaden bir takım ödemeler yapıldığını belirtelim.

Belediye Nakliye Yardımı

İstanbul’dan memlekete dönüş parası için farklı sosyal imkanlar ve kampanyalar başlatılmıştır. Bu kampanyalar dahilinde artık insanlar kentten kırsala dönerken kapmaya dahil olabilecek ve bu taşınma sürecinden para kazanabilecek. Belediye nakliye yardımı olarak da bilinen bu yardım türüne insanların ilgisi oldukça yoğun olduğu gözlemlenmiştir. Çünkü artık insanlar şehrin sıkıntısından ve gürültüsünden hem psikolojik hem de sosyal olarak çok sıkılmışlardır, insanlar bu sorunların üstesinden gelebilmek ve sorunlarını en iyi şekilde çözebilmek için bu gibi unsurları ortadan kaldırmak için taşınmayı seçmişlerdir. İstanbul’dan taşınanlara para yardımı bu bağlamda insanlarda bir heyecan ve merak uyandırmıştır. İnsanlar bu hak ve kampanyaya dahil olmak ve böylece köylerine göç etmeyi istemektedir. Uzun yıllardır içlerinde yanan memleket arzusu nihayet son bulacaktır.

Belediyeler tarafından başlatılan bu yardım İstanbul’dan taşınanlara belediye yardımı olarak farklı şekilde vücut bulmuş ve insanlar bu durumu kullanarak kendi isteklerine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Bizler de bu yazımızda belediyelerin nasıl bu kampanyayı başlattığı ve başvuruların nereden yapılacağına ilişkin sizlere bilgi vermek istedik. Başvurular nasıl ve nereden yapılır diye merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

İstanbul’dan Taşınanlara Para Yardımı

Köyüne dönene para yardımını İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta amirliğine ya da göç bürosuna bizzat başvuruda bulunarak işlemleri başlatmanız gerekiyor. Bunun dışında herhangi bir yerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, maddi açıdan destek ve yardım sağlayan diğer kurumlara başvuruda bulunarak İstanbul dan köyünüze göç etmek istediğinizi ve bu konuda kendinize destek sunulmasını talep ettiğinizde artık size gerekli destek verilecek ve bu konuda hangi işlemler yapılması gerekiyorsa detaylı olarak uygulanacaktır. Belediyeler bununla ilgili olarak bir ödenek ayırmış durumda. Üstelik bu yardım miktarı uzun yıllardır verilmeye devam ediliyor. İnsanlar köylerine dönebilmek için talep ettikleri yardımlar dahilinde eşyaları ve kendilerini köylerine ücretsiz olarak gönderilebiliyor.

Yardımlar nasıl yapılıyor diye merak edenler için, yardımlar direk nakit para yardımı olarak yapılmıyor. Aynı istikamette olan diğer insanlarla aynı yere gidecek olan eşyalar aynı kamyona yükleniyor ve yolda indirerek devam ediliyor. Yani kamyon tek sizin eşyalarınızı taşımıyor. Birkaç kişinin eşyaları aynı kamyona yükleniyor. Bunun dışında, otogardan biletleri tahsis edilerek aileler otogardan bindirilerek uğurlanıyor. Hiçbir şekilde desteği ve yardımı olmayan kişilerle ise devlet belli miktarlarda yardım yapabiliyor, bu tamamen belediyelerin insiyatifine kalmış bir durumdur.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın