İsteğe Bağlı Emeklilik Nedir? Maaşı Ne Kadar? Yaşı Kaç?

Vatandaşlar isteğe bağlı emeklilik şartlarını sağladıklarında yaşı dahilinde ne kadar maaş alacaklarını öğrenmek isteyebilir. Bu nedenle gerek bağkur, gerekse de SGK’dan emekli olmayı düşünenler karşılarına isteğe bağlı emeklilik cümlesi çıktığında bunun ne anlama geldiğini araştırmakta. Bu emeklilik türü hem erkeklerde hem de kadınlarda var olup, yapılması gereken ise şartları taşımanız gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Emeklilik Nedir?

18 yaşını geçen ve bir şekilde ekonomik geliri olan hemen herkesin yararlanabileceği “isteğe bağlı emeklilik” ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. İsteğe bağlı nasıl emekli olunur, ne kadar ödenir ve nereye başvurulur gibi soruların yanıtları bu yazımızda…

Bağlı bulunulan SGK üstünden İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi açılarak başlanan İsteğe Bağlı Sigorta, aylık veya daha az süreli olarak gerçekleşen primsiz günlerin ödenmesi esasına dayanmaktadır. Temel olarak mantığı Bağ-Kur (4B) ile benzerdir. 4B statüsünde yer alan İsteğe Bağlı Sigortalılık için en az 818,56 TL ve en fazla da 6.139,20 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Yapılan ödeme tutarı, emekli aylığının da ne kadar olacağını etkilemektedir. Yani ne kadar yüksek ödenirse, emekli aylığı da o denli yüksek olacaktır.

İsteğe Bağlı Emeklilik Yaşı?

Sigorta kayıtları 1999 öncesi, 1999-2008 arası ve 2008 sonrası olanlar açısından emeklilik şartları da değişmektedir. Sırasıyla “3600 gün ve 10 yıllık sigorta”, “4500 gün, 60 yaş ve 25 yıllık sigorta”, “5400 gün ve 63 yaş” şartları bulunmaktadır.

Zorunlu sigortayı gerektiren bir işte çalışmayan, sigortalı çalışsa dahil ayın tümünde veya günün tamamında çalışmayan, engel ve yaşlılık maaşı almayan ve 18 yaşını geçmiş herkes İsteğe Bağlı Sigortalılık için başvuruda bulunabilir. Eğer maddi durumunuz el veriyorsa ve sigortasız günleriniz de bulunuyorsa güncel tarihli olarak, bu sigortaya başvurup prim gün sayınızı artırabilirsiniz. Bu nedenle isteğe bağlı emeklilik gün sayısı önem arz eden kısımlardan biri olup, birçok vatandaş ise isteğe bağlı emeklilik caiz mi sorusuna yanıt aramakta. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; yatırılan tutarın kat ve kat fazlası alınmıyor devletten, sizlerin cebinden çıkan paraların ömrünüzün yettiği süresi dahilinde geri ödenmesidir. Aksine bir nevi devlet burada fayda sağlamaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın