İşyeri Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler 2020

İşyeri açmak açmak isteyen bireyler öncelikle bir takım evrakları elinde bulundurmaları gerekiyor. Zira bu evrak ve belgeler olmadığında ruhsatsız iş yeri açma cezası almaktadır. İşyeri açanlarda hızlıca bu bilgileri alarak 2020 yılı gerekli evraklar ve belgeleri iş yerlerine asmaları gerekiyor.

Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler 2020

Devlet tarafından son yıllarda verilen kredi ve hibeler pek çok farklı sektörde girişim yapmak isteyen kişiyi heyecanlandırmıştır. Özellikle üretim alanında girişim yapacak olan kişilere büyük oranda destek veriliyor olması girişimcileri büyük oranda heyecanlandıran bir durum olmuştur. Üretim yapmak isteyen ve imalat alanında girişim fikri olan pek çok girişimci verilen hibe ve kredilerle desteklenmektedir.

Büfe açmak için neler gereklidir ve büfe açarken nelere dikkat etmeliyiz? Gibi sorular büfe veya iş yeri açmak isteyen kişiler tarafından sık sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Biz de bu yazıda büfe açarken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda sizleri bilgilendirmeyi amaçladık.

Öncelikle büfe açmak için size pratik fikir oluşturması adına birkaç ipucu vermek istedik.

İşyeri Açma Belgesi 2020

-Büfe, dükkan, bakkal gibi işlerde konum çok önemlidir. İşlek bir cadde üzerinde olması büfenin çok daha iyi iş yapmasını sağlayacak bu da daha iyi gelir anlamına gelecektir.

-Gıda ile ilgili satış yapılan yerlerde ilgili sağlık kurumlarından belge almak gerekmektedir. Belgesiz hiçbir işlem yapmak söz konusu değildir, bu yüzden temiz bir dükkan oluşturduktan sonra ilgili kurumlara başvurarak sağlık ile ilgili gerekli olan belgeyi alın.

-Büfe açılışı sırasında el ilanları, kampanyalar ve bunun yanında pek çok farklı etkinlikler düzenleyerek büfenin tanıtımında katkı sağlayabilirsiniz.

İşyeri Açmak İçin Gerekli Belgeler 2020

İşyeri açmak için gerekli belgeler ; Vergi dairesi, BAĞKUR, ticaret odası veya esnaf odaları ve son olarak muhasebeciye başvuruda bulunarak işyeri açtığınızı belirtmelisiniz. Biz burada dükkan yani büfe açmak istediğimiz için gıda ile ilgili olduğundan Türk Gıda Kodeksi’nden ilgili belgeleri tamamlayarak dükkan açabilmemize ilişkin belge almamız gerekecektir.

Bunların dışında diğer belgeler ve evraklar nelerdir;

 • 2 adet vesikalık fotoğraf (biyometrik olsa daha iyi olur)
 • Tapu fotokopisi (dükkan açacağınız mekanın)
 • Yapı kullanma ile ilgili izin kağıdı (ilgili dükkanda iş yapabileceğinize dair)
 • İkametgah belgesi,
 • Vergi levhasının fotokopisi,
 • Yapılacak olan işle ilgili esnaf ya da ticaret odası kaydına ilişkin fotokopi, dükkan ya da büfe için esnaf odası.
 • Bağkur belgesi, yada sigorta.
 • İlgili adrese önceden verilmiş bir açma ruhsatı varsa bu ilgili belediyeye iade edilmesi gerekmektedir.
 • Olası bir yangına karşı önlem alınmıştır raporu alınması gerekiyor. Bu rapor itfaiyedenalınacak.
 • Emniyet birimlerine kimlik bildiriminde bulunulduğuna ilişkin belge.
 • İmza sirküleri,
 • Sabıka kaydı.

Yukarıda saydığımız belgeler tamamen bilgilendirme amaçlı olup ilden ile, belediyeden belediyeye farklılık göstermektedir. Bu yüzden ilgili belediyeye başvurarak gerekli olan evrakların kesin listesini alabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın