Kadınlara Hayvan Kredisi 2020

Kadınlara devlet tarafından normal beylere oranla daha fazla hibe ve kredi verildiğinin altını çizelim. Kadınlara teşvik kapsamında 2020 hayvan kredisi ile köylerde veya kasabalarda hayvancılık ile uğraşanlara hem faizsiz hem de geri ödemesiz hibe teşvikleri verildiğini belirtelim. Bununla beraber bazı aylarda sıfır faizli hayvan kredisi sunan hükumet, 2020 hayvan kredisi ile kadınları sosyal hayata daha başarılı olmak için teşvikler sunmaktadır.

Bayanlara Hayvan Kredisi Finansmanı

Bildiğiniz gibi dünyada hem bayan hem de erkek eşitliği söz konusu var olmaya devam ediyor. Bunlardan biri de bayanlara sağlanan teşvikler olup, küçük ve büyükbaş, arıcılık, ipek böceği yetiştiriciliği alanlarında; Koyun, keçi, inek, sığır, manda, düve, buzağı, malak kredisi isteyen bayanlara, ev hanımlarına girişimci kadınlar konusunda faizsiz kredi veya sıfır faizli hibeler veriliyor. Bu teşvikleri de devlet bünyesinde KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.

Hayvan kredisi finansmanı konusunda sadece kosgeb olmayıp bir çok bankalarda desteklerini girişimci kadınlar sloganı ile vermektedir. Özellikle garanti bankası ve yapıkredi bankası bu bankalar arasında önde gidiyor.

Kadınlara hayvan kredisi veren bankalar

Bankalar bu kredileri sunarken kişinin bayan olmasına, 18 yaşından büyük ve girişimci olmasına dikkat ediyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık yapacak olan 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara İnek, dana, manda, buzağı, malak, koyun, keçi, tavuk, bıldırcın, kaz, hindi, ördek ve arı alımlarını % 50 oranına kadar hibe kalanına da faizsiz kredi sunabilir. Tabi burada bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Yani X bankası hibe verirken, Y bankası faiz oranlarını sıfır olacak şekilde geri ödemeli olarak bayanlara sunabiliyor.

Kadınlar girişimci olduğu sürece devlet ve bankalar tarafından daima destek alacaklarını bilmelidirler. Genelde ilk yıl geri ödemesiz sonraki 2. ve 3. yıllarda 3 ayda bir olmak üzere taksitlendirme yolu ile geri ödeme yapılabilir.

Kadınlara devlet destekli hibe krediler

Ülkemizde yer alan çiftçilerimize, hayvan besiciliği yapan üreticilere, tarımsal üretimine teşvik arayanlara, köy veya tarım yapılacak araziye dönüş yaparak çiftlik kurmak isteyen vatandaşlara hibe, teşvik ve desteklerini vermeyi sürdürüyor. 2020 senesi başlarında Ahır Yapma Kredisi Devletten %51 Hibe verileceği açıklandı. Hayvancılık Hibe Destekleri 2020 yılı içerisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı doğrulusunda geri ödemesiz hibe programı ile, yeni Ahır ve Ağıl yapımında %50 Hibe Kredisi verilebilecek.

Hibe Olarak Verilecek Büyükbaşların Nitelik Özellikleri

Damızlık boğalar dış görünüş itibari ile ortak ırk özelliklerini taşıması gerekiyor.Önsoy kütğüne kayıtlı olması gereken Damızlık boğalar ( Brown-Swiss, Simental, Limuzin, Montbeliard, Angus, Hereford, Şarole ) döl verimi, beden ağırlığı ve verim özellikleri bakımından ırk ortalamasının üstünde olmalı ve hayvanların tırnak ve bacakları da dayanıklı olmalıdır.

Hibeyi alacağınızda tabiki bazı taahhüt vermeniz gerekmektedir.Örneğin tarfınıza sunulacak tahhütte,

“Satın alınan damızlık boğa/koç/tekeleri mücbir sebepler dışında elden çıkarmayacağıma ve işletme faaliyetlerimi başvuru şartlarındaki minimum işletme varlığı ile 3(üç) yıl süre ile devam ettireceğimi beyan ederim.”(BU ALAN ÖZGÜN DEĞİLDİR)

Bu şartları kabul eden çiftçilerimiz, hayvan hibesi 2017 , 2018, 2019 ve 2020 senelerinde dahi alabilme imkanına sahip olacaklar.. Milli Tarımın desteklenmesi amacıyla devlet besili hayvan sahibi olmak isteyen çiftçilerimize %80 , ahır alanı oluşturmak isteyenlere ise %50 oranlarında geri ödemesiz hibe ve teşvik kredileri vermeye devam edecek.

Çiftçiye Ahır Yapma Kredisi Devlet Hibesi Verdiği 4 Ana Proje

  1. (KOP) Konya Ovası Projesi,
  2. (GAP)Güney Doğu Anadolu Projesi,
  3. (DAP) Doğu Anadolu Projesi,
  4. Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP)

Bu projeler kapsamında çiftçilerimizin tarım ve hayvancılık bölümünde yatırımlarının desteklenmesi amacıyla, 2020 senesinde yeni bir paket ve program rehberi yayımlandı. Bu program rehberi ile çiftçilerimize ahır yapmaları amacıyla verilebilecek olan %50 oranında geri ödemesiz hibe amacıyla müracaat şartları ve tarihleri belirtildi.

Eğer sizde kendi işinizi kurmak istiyor,çiftçilik sektöründe yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, Hayvancılık Hibe Destek Başvuru tarihlerinde başvuru yapabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın