Kimler Bakıcı Parası Alabilir? Şartları Neler?

Evde bakım parası şartları neler olduğunu öğrenmek isteyenler, kimler bakıcı parası alabilir sorusuna yanıt aramakta. Zira 2020 evde bakım parası tutarı 1460 TL olmuştur.

Devlet engelli bireylerin bakımını yapan ve bakıma muhtaç olan vatandaşların hayata tutunmaları adına, onlara bakan kişilere bakıcı parası vermektedir. Her ay ödenen bakıcı parası bu nedenle oldukça popüler ülkemizde. Bireyler ise kimler bakıcı parası alabilirkimler bakıcı olabilir sorusuna yanıt aramaktadır.

Kimler Bakıcı Olabilir?

Ülkemizde bakıcı olmak isteyenleri pekte ağır şartlar beklememektedir. Sadece 3 şart aranıyor ancak şimdiden belirtmekte fayda olacaktır. Bakıcı olmanız için 18 ve üzeri yaşta olmanız gerekiyor ki, bakıma muhtaç engelliye yardım edecek güce sahip olmanız gerekiyor. Bakıcı eğer ki devlet bünyesinde hizmet verecek ise bu kişiye evde bakım parası adı altında ödenek verilecektir. Her ay bakıcı olma şartlarını taşıdığınızda banka hesabınıza ilgili para yatmış olacaktır. Genelde bakıcı maaşları her ayın ilk haftasında bakanlık tarafından sosyal hizmetlere gönderilir. Sosyal hizmetler de şahısların evde bakım maaşı olma şartlarını kontrol eder eğer sorun yok ise kişinin banka hesabına maaşı yatırır. Bu süreç ayın ortalarına kadar sarkabiliyor!

Birçok vatandaş kimler bakıcı olabilir sorusuna yanıt aramakta. Bu nedenle ben de bakıcı olabilirim diye soru sorabilir. Aslında engelli bir yakını olan kolaylıkla bakıcı olabilir ve bu parayı alabilir. Hem engelli hem de şahsın ilgili şartlara uyması gerekmektedir. Bunlara bakmak istersek ;

  • Engelli olan kişinin ağır engelli olma zorunluluğu ve raporunda ağır engellidir ibaresi geçmesi gerekiyor.
  • Engelli olan şahsın bakıma muhtaçlık kriterlerine uyması gerekmektedir.
  • 2020 yılı itibari ile muhtaçlık sınırına uyması zorunludur.

Bakıcı Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Daha önceki konularımızda sizlere detaylıca hazırladığımız bakım parası için gerekli evraklar hakkında bilgiler sunmuştur. Peki bakıcı parası nasıl alınır şartları nelerdir?

  • Hasta olan kişinin %50 ve üzeri engelli olması gerekmekte; Bakacağınız kişinin ağır engelli olması zorunlu eğer ki engel oranı %50 ise kesinlikle bu parayı alırım gözü ile bakmayınız. Zira sağlık kurulundan alacağınız raporda ” ağır engellidir ” ibaresi geçmesi gerekiyor. Buna dikkat etmenizde fayda olacaktır.
  • Engelli, hasta, özürlü, akli dengesi bozuk vs. sorunlardan dolayı ağır engelli olanların kendine bakacak güce sahip olmamaları gerekiyor. Bakıma muhtaçlığı heyet tarafından onaylanmış kişiler.
  • Muhtaçlık sınırı üzerinde bir gelirin hane içine girmemesi gerekmekte. 2018 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 1402 TL
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın