Kimyonun Sağlığa Faydaları Nelerdir? (En İyi Cevap)

Bu yazımızda sizlere Kimyonun sağlığa faydaları nelerdir? onu araştırdık, daha fazla vakit kaybetmeden içeriğimize göz atın.

Yemeklerden salatalara kadar sofralarımızın vazgeçilmez baharatlarından biri olan kimyonun hangi coğrafyada yetiştiğini hiç düşündünüz mü? Kimyon özellikle yaz mevsimine yaklaşıldığı vakitlerde sıcak ülkelerde yetişen bir bitkidir. Latince ismi Cuminum cyminum’dur. Yeşil otsu bir bitki olan kimyon ülkemizde de yetişmektedir. Sıcak seven bir bitki olduğu için ülkemizde Akdeniz tarafında yetiştirilebiliyor. Dünyada ise genellikle Hindistan, Meksika gibi ülkelerde yetiştirilip kullanılır.

Yoğun ve tadı baskın olan bir baharat çeşididir. Bu özelliğinden dolayı bazı yemekler için olmazsa olmaz bir baharat çeşidi haline gelmiştir. Tarihte Yunanlılar ve Romalıların da kimyon kullandığı bilinmektedir. Bu kimyon bitkisinin ne kadar yaygın olduğunun bir göstergesidir. Hatta günümüzde bazı Avrupa ülkeleri kimyonu peynirlerde dahi kullanarak ona sofralarında yer vermektedirler.

İştah açmak, sindirimi kolaylaştırmak gibi kimyonun sağlığa faydalı etkileri görülmektedir. İdrar söktürücü etkisiyle de bilinen kimyon bitkisi terletici etkide de bulunur. Kimyon bitkisinden faydalanmak için sadece yemeklere katmak zorunda değiliz. İhtiyaç halinde bir bardak içerisine bir iki kaşık kimyon koyup üzerine sıcak ya da ılık su ekledikten sonra biraz bekleyip tüketilmesi de uygundur. Bu işlem gün içerisinde bir sabah bir akşam olmak üzere tekrarlanabilir. Fakat unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır. Bu sebeple tüketimin belli bir ölçüde tutulması en doğrusudur. 

  • Detoks Etkisi.
  • Uyku Problemini Giderir.
  • Midenizi Rahatlatır.
  • Doğal Cilt Losyonu.
  • Bağışıklık Güçlendirici.
  • Vitamin Deposu.
  • Yüksek Demir Kaynağı
kimyonun sağlığa faydaları nelerdir?

Evde Kimyon Yetiştirilir mi?

Kimyonun sağlığa faydalarını sizler için derledik peki ya evde kimyon yetiştirilir mi? Kimyon bitkisi sıcak bir ortamda yetişmeyi tercih eder. Bu sebeple eğer sıcak bir bölgede yaşamıyorsak evimizde bahçe ya da balkonda yetiştirilmeye çok uygun değildir. Fakat uygun şartlar sağlanırsa ve düzenli bakımı yapılırsa bahçede kimyon yetiştirmek mümkün olabilir. Fakat daha münasip olanı bir tarlada yetiştirmektir. Zira kimyon bitkisiyle birlikte yabancı otlar da yeşerecektir. Bazı zamanlarda ilaçlama da yapmak yerinde bir uygulama olacaktır. Bu tarz uygulamalar hem bahçemizde sağlığımız için zararlı olabilir hem de genelde tarla gibi geniş alanları hedeflediği için küçük bir bahçede maliyeti yüksek olabilir. Ayrıca hasadından sonra yapılması gereken işlemler de yine kimyonun evde yetiştirilmesinin çok da doğru bir tercih olmadığı göstermektedir.

YouTube video

Genel adlı kategorimize veya BES kategorimize de göz atabilir, yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın