Karşılıksız 30 Bin TL Kırsal Kalkınma Destekleri

Kırsal kalkınma destekleri arasında gösterilen karşılıksız 30 bin TL hibe desteği olup, başvuru süreleri dahilinde bu ödenekten yararlanmak mümkün. Bireyler ise 30.000 tl hibe desteğinden nasıl faydalanacakları ve başvuru şartlarını merak etmekte.

Karşılıksız 30 Bin TL Desteği

Öncelikte şunu bilmekte fayda var. Kırsal kalkınma desteği hibe parasından yararlanmak için 18/40 yaş aralığında olmanız zorunlu kılınmıştır. Bu yaş aralığında olmayanlar banka kredilerine başvuru yapabilirler. Başvuru işleminden sonra onaylanan kişilere 30 bin TL kredi verilecek. Üstelik bu kredi karşılıksız olup, geri ödenmeyecektir. Son başvuru tarihi 30 ağustos 2020 olmakla beraber yılda 2 kez yapıldığını ve sonraki başvuruların ne zaman başlayacağını diğer haberlerimizde görebilirsiniz. Bildiğiniz gibi devletten karşılıksız para almak oldukça iyi gelecektir. Devletin belirlediği şartları taşıyan şahıslara öncelik verilerek, karşılıksız para yardımı yapılıyor. Genelde esnaflara faizsiz kredi sunulurken, çiftçilere de karşılıksız kredi yani hibe kredi verilmektedir.

Başvuruları alan Gıda Tarım ve hayvancılık bakanlığı, bu yıl ki başvuru tarihleri olarak 2 haziran ile 30 ağustos 2020 olarak belirledi. Ancak bu yıl yeniden başvuruların alınacağının altını çizelim. Başvuru sürelerine girmek istemeyen çiftçiler, önümüzdeki yıllarda da başvuru yapabilirler. 30 bin TL ödeme yapılması dahilinde çiftçiler, tarım alanlarında üretim anlamında yüksek gelirler beklemekte.

Genç Çiftçilere Karşılıksız 30.000 TL Hibe

Yukarıda bahsettiğimiz gibi karşılıksız olarak verilecek 30 bin TL hibe parası için 18/40 yaş aralığında olunmalı, çiftçiler ise kendi ikamet ettikleri alanda hayvansal ve bitkisel ürünleri kapsamakta. Bunların işlenmesi ve depolanması dahil projelerin sunulması dahilinde projeleri onaylanan çiftçilere karşılıksız olarak bu tutar ödenecektir.

Başvurular il ve ilçelerde bulunan ” genç çiftçi proje yürütme birimi ” ne şahsen olarak yapılmalıdır. Ülkemizde ne yazık ki üretim giderek azalmakla beraber üretime destek bazında çiftçilere bir takım ödenekler verilmektedir. Bunlardan biri de üreticilere destek anlamında olan çiftçi projesi olmakta. Tarımsal alanlarda üretimin artırılması ve devam ettirilmesi adına sağlanan projelere, devlet maddi açıdan az da olsa destek vermektedir.

Yorum: Objektif bazda değerlendirme yaptığımızda dönüm başına verilecek olan desteklerin daha mantıklı olması söz konusu. Sadece genç çiftçilere değil tüm çiftçilere destek verilmesi kırsal alanda kalkınmanın en mantıklı çözümleri arasında olacaktır. Verilecek olan nakit para, hibe olmakla beraber kimlere gittiği araştırılmalı ve gerçek çiftçilere ulaştığından devlet olarak sorumlu tutulmalıdır.
İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın