Kobigel İş Planı Örnekleri (İş Planı Nasıl Hazırlanır?)

Kobigel iş planı örnekleri hakkında bilgi almak isteyenler, aşağıdaki iş planı nasıl hazırlanır konusuna dikkat ederek, kendinizde hızlıca kobigel proje örnekleri yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi kosgeb girişimci desteklerinden veya hibe kredilerden yararlanmak için belirli bir proje talep ediyor.

KOBİ’lerin desteklenmesi ve ülke ekonomisindeki paylarının arttırılması buna bağlı olarak daha fazla kişiye istihdam alanı açması ve ülke ekonomisindeki paylarının arttırılması, ekonomi üzerinde olumlu etkiler yaratmasının sağlanması için KOSGEB tarafından KOBİ’lere özel olarak büyümeleri için destek verilmektedir. Bu destek kapsamında KOBİ’lere bir takım proje kapsamın destek yardımlar yapılmaktadır.

KOBİGEL yani KOBİ Gelişim Destek Programı olarak bilinen KOBİGEL destekleri konusunda merak ettiklerinizin cevaplarını bu başlık altından listeleyeceğiz. Öncelikle hibe ve destek miktarları ne kadar bunlara bir göz atalım.

KOBİGEL Destek Miktarları Ne Kadar?

Gelişmek isteyen KOBİ’lere özel olarak 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin liraya kadar geri ödemeli olmak üzere toplamda 1 milyon Türk lirası KOBİGEL projesi ile KOBİ’lere özel olarak verilmektedir.

Proje süreleri en az 6 en fazla 36 olarak belirlenmiştir. Ekstra olarak 6 ay süre daha ilave edilebilmektedir.  Proje destek oranları ise 1. Ve 2. Bölgelerde en üst limit olarak %60 3., 4., 5. Ve 6. Bölgelerde ise en üst seviye %80 destek olarak belirlenmiştir.

Proje kapsamında proje giderleri belirlenir ve bu kapsamda; bina inşaatı, gayrimenkul alımı, taşıt alımı ya da kiralama, tefrişat, personel giderleri ve diğer giderler, harç, resim, sosyal güvenlik primleri gibi giderler proje kapsamında destek alamamaktadır.

Kosgeb Hangi Alanlara Destek Veriyor?

-Dördüncü sanayi devrimine hazırlık kapsamında satışı yapılan ürün veya nesnelerin internet ile entegrasyon sürecine,

-Yüksek ya da orta teknolojiye sahip olan işletmelerin ihracattaki rolünün arttırılmasına,

-Katma değeri yüksek olan üretimler,

-Yeni pazarlama stratejileri kapsamında yeni pazarlara açılım ve ihracatın arttırılması için adımlar,

-Mikro ölçekli işletmelerin büyümesine,

-İşletmelerin bilişim, teknoloji gibi alt yapılarının güçlenmesinde,

-İşletmelerdeki enerji verimliliğinin arttırılmasına,

-İşletmelerdeki yeşil üretime geçilmesi yani çevresel etkilerin ve zararlarının en aza indirilmesine,

Destek verileceği açıklanmıştır.

KOBİGEL Proje Örnekleri

Proje örnekleri aşağıda listelenmiştir. Bu proje örnekleri KOBİGEL kapsamında destek almış projelerdir.

-Deri Giyim ve Aksesuar Satışı

Deri giyim ve aksesuar satışı yapan bir firmanın büyümesine ve internet ile şirketini entegre etme sürecine ilişkin KOBİGEL projesi kapsamında sunmuş olduğu projeyi kabul ettirmiş ve böylece destek ve hibe alarak işletmesini büyütme şansını yakalamıştır.

-Kombi ve Petek Satışı

Kocaeli’de açılan bir Kombi ve Petek satışı yapan mikro işletmenin büyümesine ve gelişmesine ilişkin KOBİGEL kapsamında destek almıştır.

-Elektronik ve Yedek Parça

2014 yılından beri hizmete devam eden girişimci KOBİGEL kapsamında işletmesini büyütmüş ve dördüncü sanayi devrimine hazırlık ve adaptasyon sürecini başlatmıştır. Böylece kısa süre içinde girişimci işletmesini çok daha iyi bir konuma getirmiş ve başarısını da bizlerle paylaşmıştır.

-Optik ve Gözlük

Girişimci Optik ve Gözlük satışının yaptığı işletmesinde KOBİGEL kapsamında büyüterek işletmesinin teknoloji altyapısını aldığı destek kapsamında güçlendirmiştir.

-Kuru incir işletmesi

Aydın’da bir yerel işletmeci KOBİGEL kapsamında almış olduğu destek ile incir işletmesini büyütmüş ve Avrupa standartlarına getirerek yurt dışına ürün ihraç edebilir pozisyona gelmiştir. Bu da ülkemizdeki ekonomik faaliyetlerinin artışı, daha fazla istihdam ve ülkeye sıcak para girişi anlamına geldiğinden KOSGEB tarafından bu proje KOBİGEL projesi ile desteklenmiştir.

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İŞ planı hazırlama sürecinde işletmeye dair ve kendinize dair her şeyi açık net ve şeffaf bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Çünkü KOSGEB yetkilileri sizi bu plan çerçevesinde tanıyacaktır. Aksi halde KOSGEB yetkililerinin sizi tanıması ve işletmeniz hakkında bilgi sahibi olması mümkün değildir. Bu yüzden iş planına açık, net, anlaşılır ve karşınızdaki kişinin sizin işletmenize dair hiçbir şey bilmediğini dikkate alarak yazmalısınız ki öyledir de. KOSGEB yetkilileri sizi bu plan çerçevesinde daha yakından tanıyacaktır.

İş planı hazırlarken sizden istenen bilgiler bölümüne özellikle “kendinizi tanıtın” ya da “işletmenizi tanıtın” alanlarına yani yoruma açık alanlara olabildiğinde kesin ve net ifadeler kullanın.  Başaracağım deyin, başarmak istiyorum gibi cümleler kurmayın. Kesin, net ve ne istediğini bilen 5 yıl sonra büyümesinin garanti olan bir şirket profili sunun. Böylece KOBİGEL projesi kapsamında destek alma ihtimaliniz artacaktır. Özellikle KOSGEB yetkilileri bu alanda daha fazla istihdam sağlayacak ve ülke ekonomisine katkı yapacak işletmeleri tercih etmektedir. Bu yüzden sizler kendinizden ne kadar emin olursanız ve işletmenizi ne kadar iyi şekilde anlatır, desteği aldığınız taktirde işletmenizi çok daha iyi yerlere getirerek büyüteceğinizi ve yeni iş kolları açacağınızı, yeni istihdam sağlayacağınızı ve yeni ihracat politikaları geliştireceğinizi KOSGEB yetkililerine anlatabilirseniz hibe ya da kredi desteği aldınız demektir.

Bu yüzden sizden istenen alanları doldururken bu kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu kriterlere dikkat ettiğiniz taktirde KOSGEB yetkililerinin etkilemeyi başaracak ve desteği sorunsuz şekilde alabileceksiniz.

Şunu aklınızdan çıkarmayın, KOSGEB yetkilileri size neden hibe vermeli? Sorusunu sık sık kendinize sorun ve bu soruya her zamana vereceğiniz cevap ihracatı arttırmak ve yeni istihdam sağlamak olsun, yani firmanızı bu yönde büyütmeye çalıştığınızda alacağınız destek ya da yardım o derece fazla olacaktır. Hatta bu alanda aldığınız hibe miktarı da sizin sağlayacağınız istihdama doğru orantılı olarak artış gösterecektir. Bu uyarıları dikkate aldığınızda başarılı bir şekilde işletmenize destek alabileceksiniz. Hayırlısı olsun.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın