Kobigel Nedir, 2021 Kobigel Başvuruları Ne Zaman?

Kobigel nedir diye cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Kobigel 2021 kobigel başvuru şartları 2021 yılında daha da hafifleşti diyebiliriz.

Kobigel Nedir?

Kobileri geliştirme ve destekleme üzere hizmet veren Kobigel projesi, mevcut durumda aktif olarak hizmet veren kobilerin verimliliğini arttırmak için çalışır. Biz de bu yazımızda Kobigel projesinin tam olarak ne olduğunu ve nasıl işlediğini sizlerle paylaşacağız.

Kobigel nedir, bu proje ile hızlı şekilde büyüyen ve büyüme eğilimli olan işlemeler için gerekli olan desteğin verilmesi amaçlanmaktadır. Kobilerin ekonomide işleyişini ve kapasitelerini mevcut olan durumdan daha iyiye getirmek, rekabet güçlerinin ve piyasaya sağlamış olduğu etkinlik ve katma değerin kapasitesini arttırmak, piyasada daha fazla iş imkanı sağlama, ihracata yönelik yeni pazarlara açılma ve dış ekonomiye katkı sağlama, ülkeye sıcak para girişini oluşturma gibi etkenler başta olmak üzere daha pek çok alanda farklı konuda işletmeleri destekleme ve büyümesine yardımcı olma gibi hedefleri vardır.

Kobigel 2021

Kobigel 2021 projesi ile devlet işletmelerin büyümesine katkı sağlamak amacıyla destek vereceğini açıklaması üzerine, adeta başvuru yağdı. Devletin 734 milyon TL değerinde bir kaynağı işletmelerin büyümesi için kullanılacağının açıklamasıyla birlikte işletmeler bu alanda gerekli şartları sağlamak için farklı projelerini KOSGEB’e sunmaya başladı.  Başvuruların ardından KOSGEB Kobigel sonuçları kısa süre sonra açıklandı. İşletmelere bu destek ile birlikte 1 milyon liraya kadar geliştirme için destek sunulması öngörüldü. Destek almaya hak kazanan en fazla işletme İstanbul’da yer aldı, ikinci sırada ise Ankara, üçüncü sırada ise İzmir geldi. Desteklerin büyük kısmı makine ve teçhizat üzerine yapıldı.

Kobigel, KOSGEB ne zaman açıklanacak diye düşünen ve araştıran kişiler için başvuru sonuçlarını KOSGEB’in resmi web sitesi üzerinden takip etmek mümkün olmaktadır. İşletmelerde kobigel desteklemesinin ağırlık olarak %82 oranında makine teçhizat, %11 personel, %7 lik kısım ise yazılım giderleri için harcandığı duyuruldu.

Kosgeb Kobigel Sonuçları

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var: kosgeb kobigel başvuruları ücretsizdir. Kosgeb il müdürlüklerince ara sıra genelde 3 ayda bir olmak üzere başvurular alınıyor. Gerekli eğitimler verildikten sonra devletin açıkladığı tutarlarda ödenekler kişilere veya firmalara dağıtılmakta. Puanlama şartına bağlı olarak değerlendirilen kobigel projelerinde, projesi başarılı bulunanlara destekler sunulmakta.

Üreten ve üretici rolünde olan girişimcilerin kesinlikle başvurması gereken projelerden bir tanesidir. Eğer ki projem var destek bulamıyorum diyorsanız kosgeb kobigel sayesinde projenizi hayata geçirmek çok kolay. Programın niteliği kadar verdiği ekonomik destek paketleri sayesinde hem bireysel hem de kurumsal anlamda sizlere ekonomik nakit para konusunda tam destek vermekte. Kobigel danışmanlık firmaları her ne kadar ücretli bir destek sunsa da onların yaptıklarını sizlerde yapabilirsiniz. Ancak hiçbir evrakla uğraşmayayım diyorsanız, kobigel danışmanı tutabilirsiniz.

Kosgeb kobigel projeleri 2021 yılı için çok başarılı geçeceği şimdiden belirtiliyor. Rekabet edeceğiniz bireyler ve kurumsal müşterilerin sayısı giderek artmakta olup, projenize kesin olarak güvenenlerin bu başvuruları yakından takip etmesinde fayda var. Onaylanan proje fikirlerine baktığımızda üretim ve istihdam olan projelerin daha fazla onaylandığını görmekteyiz. Ayrıca bayanların başvuruları daha kısa sürede onaylanmakta.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın