Komisyonla Kredi Veren Şahıslar (Hemen Hesabında)

Kredi veren şahıslar olmakla beraber kesinti yani komisyonla bu nakit parayı şahıslara vermektedir. Ancak kendi güvenlikleri için genelde senetle kredi işi yapmaktadırlar. İmza karşılığında nakit para miktarı verilmekle beraber, vade süresi burada önem arz eder. Burada dikkat edilmesi gereken sözleşmeye bağlı olarak taksitlerin zamanında ödenmesidir.

Komisyonla Kredi

Ülkemizde son zamanlarda ekonomik anlamda sıkıntılar yaşanmaktadır. Maddi olarak sıkıntı yaşayan ve acil nakit ihtiyacı bulunan kişilerde QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank gibi bankalardan kredi çekmek istemiştir. Fakat çekilmek istenen kredi için bankalar her zaman onay vermez. Bu tür durumlarda vatandaşlarda alternatif yollar ile kredi çekmeye çalışmaktadırlar. Bu alternatif yollardan biride komisyonla kredi çekmektir. Ülkemizde komisyon ile kredi çeken birçok kişi bulunmaktadır. Fakat bu kişilerin güvenilir olup olmadığını anlamanız mümkün değildir. Yani eğer komisyon ile kredi çekecekseniz ticaret yapacağınız kişilerin veya kurumların güvenilir olup olmadığını öğrenmeniz kolay olmayacaktır.

Kredi Verenler

Hemen hemen her il ve ilçelerde kredi verenler bulunmakta. Ancak buradaki faiz oranları bankalara göre yüksektir. Yani adam şunu düşünüyor; zaten banka bu adama kredi vermiyor ve benim elime düşmüş hali ile ne kadar yüksek faiz verirsem yine kabul etmek zorunda. Bu durum bu şekilde özetlenebilir. Bu da sizlerin maddi açıdan zarar etmenizi sağlar. Tavsiyemiz ise bankaların sunduğu düşük limitli kredi başvuruları ayrıca yeri geldiğinde kartınız ile nakit avans da çekebilirsiniz.

Acil nakit ihtiyacı olan kişilere bazı kuyumcular, iş adamlarının firmaları ve galericiler borç para verebilmektedirler.  Fakat bu şekilde size yüksek faizle nakit satmak isteyen kişiler ile ticaret yapmamanızda fayda var. Çünkü senet karşılığında alacağınız yüksek faizli parayı size sunan kişi Türk ceza kanuna göre tefeci olarak anılıyor bundan dolayı da ticaretiniz de yaşayacağınız sorunlarda yetkili merciler hiçbir şey yapamayacaklardır. Bunun yanında tefeciler işlerini illegal yollardan yürüten hukuk tanımayan kişiler olduklarından dolayı tefeciler ile en ufak bir ticaretiniz de bile maddi hatta fiziksel olarak zarar görebilirsiniz. Acil nakit ihtiyaçlarınızı tefecilere veya komisyonculara bulaşmadan da çözmeniz mümkündür. Günümüzde bankalar çok düşük bir ihtimalde olsa kara listede olanlara dahi kredi vermektedirler.

Komisyonla Kredi Verenler

Bir çok kuyumcu veya esnaflar da komisyonla kredi vermektedir. Genelde pos cihazı olan kuyumcular veya esnaflar, komisyon karşılığında kart kırdırma yapmaktadır. Ayrıca senetle peşin para bulmak çok kolaydır ancak burada da yüksek faiz işler. Bu da sizlerin mal varlığını tehlikeye sokacaktır. En mantıklı yol ya kredi kartını kırdırmak düşük faiz oranlar karşılığında ya da bankalardan taksitli nakit avans çekmektir.

Eğer geçmişte bir kredinizin ödemesi konusunda bankalar ile sıkıntı yaşamışsanız ve size verilen 90 gün içerisinde de parayı ödememiş iseniz bankalar hakkınızda yasal takip başlatır ve kara listeye düşersiniz. Kara listede olanlara krediyi yalnızca bankalar kefil veya ipotek ile vermektedir. Detayları kredi çekmek istediğiniz bankanın size en yakın şubesinden öğrenebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın