Komisyonsuz Çek Kıran Bankalar – Faktöring Firmaları (%0 KOMİSYON)

Komisyonsuz çek kıran bankalar var mı, hangi faktöring firmaları komisyonsuz çek kırıyor faiz oranları kaç? Gibi tüm soruların yanıtlarını %0 komisyon ile çek kıran firmalar dahil bilgileri bulabilirsiniz. Günümüz şartlarında ticaret ile uğraşanlar, senet ile ticaret yapmakta. Senet diğer adı ile çek denildiğini belirtelim, bu nedenle çekin karşılıksız çıkması sonrasında veya çekin bir an önce nakit paraya çevrilmesini düşünenler, düşük komisyonla çek kıran faktöring firmaları dahil, bir çok banka ile temasa geçebilir. Sizlerde çeki nakite çevirme işlemlerini bu gibi firmalar ile yapabilirsiniz.

Çek Kıran Bankalar ve Faktöring Firmaları

Özellikle KOBİ ve daha büyük işletmeler arasında gerçekleşen ödemelerinde kullandıkları çekler, hem nakit sorununa karşın hem de sonra ödeme kolaylığı açısından tercih edilen bir ödeme yöntemidir. Ürün veya hizmet alan taraf, nakit ödeme yapma veya kredi kartıyla ödeme geçme yerine üstünde uzlaşılan tarihi de belirlenmiş bir çek yazabilmektedir. Acil nakit ihtiyacı olan bireyler veya şirketler çek kırdırmak isteyebilir.

Çeklerin üstünde vade tarihi elle doldurulur. Bu tarih, çekin nakde dönüştürülebileceği tarihtir ve o tarihe gelinmeden çekin bozdurulması mümkün değildir. Buna karşın çeki elinde bulunduran taraf, acil nakde ihtiyaç duyarsa çeki kırdırmak isteyebilir. Çek kırdırma, vade tarihi henüz gelmemiş bir çekin üçüncü tarafa çekte yazan tutardan daha azına satılmasıdır. Çeki elinde bulunduran ihtiyaç sahibi, çekte yazan tutarın altına çekini satmış olur ve böylece vade tarihinden önce tamamı olmasa da tutarın bir kısmını almış olur.

Çek Kırma Oranları (Düşük Komisyon)

Her çek bozan ile hemen çeki bozdurmamak gerekiyor. Zira çek kırma oranları, kişiden kişiye değiştiği gibi bankalar veya faktöring firmaları dahil değişmektedir. Özellikle Kdvsiz çek kırdırma popüler olsa da, yasal olmamakta. Tabi fatura karşılığını bulanlar için sorun olmaz. Bireyler bu nedenle faturasız çek kırdırma yapan firmaları araştırmaktadır. Bu işlemi yapan, yani çek kıran bankalar ve faktöring firmaları ise vade tarihi geldiğinde çeki bozdurur ve nakdi kendisi alır. Şöyle düşünelim: 1 Aralık 2020 vade tarihli 10,000 TL yazılı olan çekiniz var; ancak acil nakde ihtiyaç duydunuz. Çek kıran bir bankaya veya faktöring firmasına 10 Eylül’de gidip bu çeki verebilir ve karşılığı olarak 10,000 TL’den çok daha az bir tutar alabilirsiniz. Çeki kıran taraf ise 1 Aralık 2019’da tam tutarı alabilecektir. Arada kalan meblağ, çek kıran tarafın komisyonudur. Komisyon oranlarının alt ve üst limitleri BDDK tarafından belirlenmekte olup alt ve üst limitler arasındaki boşluk bankaların ve firmaların rekabet edebileceği kadar geniştir. Özellikle çek tutarı arttıkça, aradaki boşluğun önemi de artmaktadır.

Çek kırdırmak isteyenlerin değerlendirebileceği birden fazla seçenek olduğundan ve bu seçenekler gün içinde bile komisyon oranlarını değiştirebileceğinden her birinin incelenip araştırılması önerilmektedir. Türkiye genelinde en çok şubesi bulunan Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıf Bankası, QNB Finansbank, Akbank, İş Bankası ilk etapta mutlaka değerlendirilebilir. Zaman varsa ve şayet bulunulan bölgede başka bankalara ait şubeler de varsa, bu şubelere de gidilmesini öneririz.

Faturasız Çek Kıran Faktöring Bankalar?

Bankaların dışında bir seçenek arıyorsanız bölgenizde bildiğiniz kuyumcuları değerlendirebilirsiniz. Yalnız nakdinizi almadan çekinizi vermemeyi öneririz. Ayrıca şayet faktöring firmasında bozdurmayı düşünüyorsanız da, faturalı olarak bu işlemi tamamlamalısınız. Yine nakdinizi almadan çekinizi kimseye vermemelisiniz. Yaşar, Zorlu, MNG gibi faktöring firmaları aracılığıyla çekinizi kırdırabilir ve vade tarihinden önce bir miktar zarar edinerek bile olsa nakde sahip olabilirsiniz.

Faturasız çek kırdırmak isteyenler bozma işlemlerini aşağıdaki bankalardan birine giderek de yapabilir. Bunlara bakarsak;

  • Akbank, Vakıfbank, ing bank, Qnb Finansbank, Halkbank, İş bankası, Garanti olarak karşımıza çıkmakta.

Çek risk raporu dahilinde çek bozdurma işlemini yapan bankalar, çekin senedin üzerinde bulunan miktarları hızlıca ve kolay olarak sizlere sunar. Çek kullananlar için hazırlanan çek endeksi bulunmakla beraber, çek sahibi olan kişinin riski yok ise çek üzerindeki para miktarını anlık verebiliyor bankalar. Faturasız bir şekilde sizlere sunulan çek kırdırma işlemlerini bu şekilde. Aynı şekilde bu işlemleri faturasız çek kıran faktoring firmaları da yapabiliyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın