Konut Kredisinde Hangi Bankalar Faiz Düşürdü?

2021 ocak ayında hükumetin devreye girmesi ile beraber bir çok banka, konut kredisinde faizleri düşürdü. Tüketiciler ise bankalardan ev kredisi çekme aşaması öncesinde konut kredisinde hangi bankaların faiz düşürdüğünü merak etmesine neden oldu. Zira faizlerin düşmesi bireylerin cebinden daha az paranın çıkması demek!

Hangi Bankalar Faiz Düşürdü?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda olacaktır ; sadece konut (ev) kredilerinde faiz düşürüldü. Bunun nedeni hükumetin seçim öncesi konut satışlarındaki düşüşün önüne geçmek istemeleri. Bildiğiniz gibi ülkemizde üretim gıda sektöründe giderek sıfırlanıyor aksine inşaat sektöründe hızlı bir artış olmuştu. Ancak vatandaşın cebinde nakit paranın kalmaması ve bina diken mütahitlerin zarar etmesi, devreye hükumetin girmesi sağlandı. Bu sayede hükumet ile bankalar arasında faiz lobisi yerini indirime bırakarak, piyasanın bir nebze olsa da canlanmasına katkı sağlayacak. Ancak ekonomik gidişatın kötüye gitmesi ve bunu gören yatırımcıların konut almak yerine mevduatlarını dövize altına yatırmaları şimdiden beklentilerin sınıfta kaldığını göstermekte!

Hükumet kanadında ise verilen emirlerin ardından bir çok banka faizleri aşağı çekti. İlk olarak konut kredisinde faizler geri çekilirken, sonraki aşamalarda ihtiyaç kredilerinde de böyle bir faiz çekilmesi beklenmekte! Ancak ne zaman yapılacağı şuan merak konusu. Şuanda konut kredisi faiz oranlarını düşüren bankalara baktığımızda Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Şekerbank, Vakıf ve Ziraat Katılım ve de son olarak TEB bankası yerini aldı.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2021

Bankalar arasında bir kıyaslama yapmak istediğinizde aşağı yukarı aynı miktarlar karşınıza gelecektir. Konut kredisi başvurularında dikkat edilecek noktalardan biri kesilen masraflar olup, bunlardan biri de kredi tahsis ücretidir. Kredi tahsis ücreti yasal olup, ana kredi tutarının binde 5 i kadar kesilecektir. Ayrıca ekspertiz raporu içinde bankalar belirli oranlarda masrafı peşin olarak tüketicilerden almaktadır.

TEB bankası konut kredisi faiz oranı 0,99 : 60 aya kadar vade (5 yıl) çekilecek olan konut kredisi faiz oranları 0,99 olmakta. TEB son yıllarda oldukça popüler bankalar arasına kendini yazdırmış kaliteli bankalardan bir tanesidir.

Ocak 2021 ayına özel çoğu banka, konut kredisi faiz oranlarını 0,98 ile 0,99 aralığında geri çekti. Bu sayede konut alacaklar için vade süreleri dahilinde başvurmak mantıklı gelebilir.

Ziraat bankası konut kredisi faiz oranı 0,98 : Konut kampanyası kapsamında faizleri ilk indiren banka Ziraat Bankası oldu. Banka 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e indirdi. Ziraat Bankası’nda mevcut durumda aylık faiz oranı yüzde 1.23 seviyesinde.

Halk bankası konut kredisi faiz oranı 0,98 : Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98 çekmesinin ardından bir indirim de Halk Bankası’ndan geldi. Banka, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e indirildiğini açıkladı.

Şeker bankası konut kredisi faiz oranı 0,98 : Şekerbank’tan yapılan açıklamaya göre, 60 aya varan vadelerde uygulanacak indirimle banka ilk defa konut kredisi kullanacak olan bireylere 500 bin TL’ye kadar olan konut kredisi taleplerinde faiz oranlarını yüzde 0,98’e çekti.

Vakıfbank bankası konut kredisi faiz oranı 0,98 : Son olarak Vakıfbank konut kredisi faizlerini yüzde 0,98 çektiğini duyurdu. Banka, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e düşürdü.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın