Kosgeb Açılımı Nedir? (Kosgep Nedir)

KOSGEB açılımı nedir sorusuna en net yanıtları buradan bulabilirsiniz. Bu sayede kosgep nedir hakkında gerçek bilgiler eşliğinde faizsiz kredi başvuruları ve hibe kredi alma yöntemlerini de kavramış olacaksınız.

Kosgeb Nedir?

Kısaltılmış bir halde 6 harften oluşan kosgeb, resmi sitesinde şöyle ifadeler yer almakta. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi olarak bizlere sunulmaktadır. Kosgeb bir nevi küçük esnafları destekleyerek, onların kendi alanlarında daha da büyümelerini sağlamak için gerek ekonomik gerekse de eğitim açısından bir çok alanda desteklerini yeniler. En basit örneği esnaf iseniz kosgebe kayıt olduktan sonra faizsiz kredilerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca girişimci iseniz kosgeb girişimcilik sertifikası alarak hibe kredilerden de yararlanabilirsiniz.

Birçok yerde kosgeb okunuşta kosgep olarak geçse de resmi adı kosgeb olduğunun altını çizelim. Çoğu birey kelime sonundaki B harfini P diye okuduğu için yanlış bilgilendirme olabilir. Ancak sonuç olarak aynı kapıya çıktığını belirtelim.

Kosgeb Açılımı

Bir kamu kurumu olan kosgeb, kosgeb nedir sorusuna en güzel yanıtını yukarıdaki örnekte açıkladık umarım. 20 nisan 1990’da kurulan kosgeb, 3624 sayılı kanun kapsamına giriyor. Özel bütçe ile kurulan ve merkezin Ankara’da olduğunun da altını çizelim. 2009 yılına kadar imalat ve üretim alanında hizmet ve destek sunan kosgeb, bu tarihten sonra bünyesine hizmet ve ticaret kategorilerini de katarak ülke insanının geliştirilmesinde öncülük etmeyi başarmıştır.

KOBİ Proje Destek Programı
Tematik Proje Destek Programı
İşbirliği Güçbirliği Destek Programı
AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı
Genel Destek Programı
Yurt İçi Fuar Desteği
Yurt Dışı İş Gezisi Desteği
Tanıtım Desteği
Eşleştirme Desteği
Bağımsız Denetim Desteği
Nitelikli Eleman İstihdam Desteği
Danışmanlık Desteği
Eğitim Desteği
Enerji Verimliliği Desteği
Tasarım Desteği
Sınai Mülkiyet Hakları Desteği
Belgelendirme Desteği
Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği
Girişimcilik Destek Programı
Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı
Kredi Faiz Desteği
Laboratuvar Hizmetleri

Yukarıdaki kısımlar kosgebin desteklediği programlar arasında olup, sizlerde bu alanlardan sertifika alarak devletin duyurduğu hibe programlarından ücretsizce yararlanabilirsiniz. Hibe kredileri ülke insanları için oldukça önemlidir. Zira ülkemizde üretim yerine giderek tüketim haline gelmiş, bu olumsuz durum karşısında devlet bir takım önlem getirerek, üretimin desteklenmesi amacına yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Bunlardan biri de üreticilere hibe kredi yani karşılıksız para dağıtmasıdır. Bu işlemlere bakan kurum ise kosgeb olup, başvurular kosgeb resmi sitesi üzerinden yapılacaktır. Ayrıca her ay burayı takip ederek güncel duyurulardan haberdar olup, kosgeb kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın