Kosgeb Arge İnovasyon Personel Desteği (Kosgeb Ar-Ge Desteği)

Bir proje düşünün ve bunu hayata geçirdiğinizde devlet desteğinin yanında 2021 yıl sonuna kadar 1500000 TL tutarında ar-ge inovasyon proje desteği alabilirsiniz. Fikrinizi teknolojinin de yardımı ile dönüştürerek, hem hayal ettiğiniz fikirlerinizi gerçekleştirecek hem de ar-ge desteğinden yararlanmış olacaksınız.

KOSGEB Arge İnovasyon Proje Örnekleri

Kosgeb yeni yıla girmekle beraber, bir çok alanda desteklerini vatandaşlara ve kurumlara sunmakta. Bunlardan biri de kosgeb arge desteği olmakla beraber verilen ekonomik destek tutarı ise oldukça yüksek. Öncelikle bu desteğin ne olduğunu açıklamak istersek; bilim ve teknolojiden yararlanmanız gereken fikirleri ve projeleri kapsamakta. Kosgeb incelediği için küçük ve orta ölçekli işletmeler baz alınarak işlemlere devam ediliyor. Yani işletmeniz kobi gibi küçük ise ve fikirlerinizi teknolojik bazda buluş yaparak ortaya dökenler, fikirlerini sunması dahilinde projelerinin onaylanması karşılığında ilgili tutarları alabilirler.

Bir ürünün ortaya çıkması, satışı ve projelerin plana uygun olarak büyütülmesi durumunda arge destekleri katlanarak devam edecektir. Burada kosgeb’in rolü ise hem kobilere hem de işletmesi olan olmayan bireylere ön bilgi vermek ve onların geliştirilmesini katkıda sunmayı amaçlar. Ayrıca hem kobi hem de girişimciler, kosgeb arge desteğine başvuru yapabilirler. Bir fikriniz veya projeniz var ve bunu başaracak güce inanıyorsanız kesinlikle arge inovasyon destek programlarına başvuru yapmanızı öneriyoruz. Başvurularda işletmenin kurulumuna bakılmıyor yani kosgeb arge desteği başvurunuz onaylanırsa o aşama sona bırakılıyor. Diğer desteklere göre kosgeb arge desteği kullanıcılara miktarı %100 olarak vermesi nedeni ile ülke vatandaşlarının büyük çoğunluğu projelerini hayata geçirme amacına yönelik fikirlerini sınamaktadır. İşletme desteklerine bakıldığında kosgeb %70 ile %95 arasında işletme kurulum desteği de vermektedir.

KOSGEB Arge Desteği

Kosgeb ar-ge desteklerinde dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunuyor. Öncelikle mevzuata göre hareket etmeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki bağlantı üzerinden bilgi alabilirsiniz. Sonrasında desteklenecek projelerin sizlerin fikirleri ile uyuşması baz alınıyor. Yani kafadan sallayarak bir proje yapmak yerine, desteklenen bir alanda arge desteği almak daha mantıklı gelecektir sizlere. Arge desteklerinde kosgeb kurum olarak verdiği destekleri şu şekilde sıralamıştır;

  • Kira desteği
  • işlik desteği
  • Makine ve donanım desteği
  • İşçi eleman destekleri
  • Başlangıç sermayesi desteği
  • Proje geliştirme desteği

http://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/Arge/FRM_02.01.01_-_Ar-Ge_ve_%C4%B0novasyon_Program%C4%B1_Proje_Basvuru_Formu.pdf

Ekranda gördüğünüz üzere proje geliştirme desteği olarak % 75 oranını kosgeb karşılar. Geri kalan %25 tutarı sizlerin karşılamasını talep eder. %100 destek aşamasında kosgeb, başlangıç sermayesini karşılayacağını duyurmuştur.

Yukarıdaki bağlantı üzerinden kosgeb arge desteği başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilgili form üzerinde proje örnekleri de geçmektedir. Sizler bunlardan bağımsız olarak düşünmeli ve desteklenen arge projelerini kontrol etmeniz önerilir. Kosgeb arge inovasyon desteklenen proje örneklerine baktığımızda ilerleyen günlerde bir çok alanda fikirleri sizler ile paylaşacağız. Bir de desteğin geri ödemeli kısmı olduğunu belirtelim. Yani Makine-Teçhizat, Donanım, Ürün alım satımı ham madde, Yazılım gideri için bu destekler yeterli gelmiyorsa geri ödemeli olmak üzere üst limiti 300.000 TL olan sıfır faizli destekten de faydalanma şansınızın olduğunu belirtelim.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın