Kosgeb Fuar Desteği Nasıl Alınır? (Fuar Katılım Desteği)

Fuar katılım (ziyaret) destekleri artık kosgeb sayesinde mümkün olup, kosgeb fuar desteği nasıl alınır konusunda bir çok ayrıntılı bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. Kosgeb hemen her konuda girişimcilere büyük destek verdiği her kulvarda açıklamakla beraber bunlardan biri de fuarlara katılım için ekonomik yardım etmesidir.

Kosgeb Fuar Katılım Desteği

Kosgeb yani küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı küçük ve gelişmeyi kendine hedef edinmiş işletmelere çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Bu olanaklardan birisi ise fuar desteğidir.  İşletmeler bu destek sayesinde üretim yaptıkları her bir ürünü bu fuarlarda sergilemekte ve adlarını duyurmaya zemin hazırlamaktadır. Ülke içinde bulunan tedarikçi ve üretici firmalar bu fuarlardaki işletmelerden yeni iş antlaşmaları yapabilmektedir. İşletmelerin fuarlara katılması aktif bir etken olmaları ve cesaretlenmeleri açısından KOSGEB büyük miktarlarda para desteği sağlamaktadır.

KOSGEB ise bu desteği şu şekilde yapmaktadır. Katılımcılara fuar alanının kiralanması, stand olanaklarının oluşturulması, dekorasyon işleminin yapılması, katılımcılara sunulmak için katalog masraflarının karşılanması, güvenlik hizmetlerinin sağlanması, tanıtım hizmetlerinin yapılabilmesi için eleman masraflarının karşılanması, genel temizlik işlemlerinin yapılabilmesi için ve diğer bütün olabilecek masrafların tedarik edilmesi amacıyla destek vermektedir.  Bu desteklerden yararlanmak isteyen işletmelerin ise şu şartları taşımaları gerekmektedir:

 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmalı ve beyanname bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.
 • Destek alabilmek için öncelikle destek programına başvuru işleminin yapış olması ve işlemin onaylanmış olması gerekmektedir.
 • Bir başka başvuru işlemi ise fuar desteğine başvuru yapmış olmalı ve bunun da onaylanmış olması gerekmektedir.

KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?

KOSGEB her yıl çeşitli alanlarda ve illerde açılan fuarlara katılım sağlayıp kendinizi kanıtlamanız için her yıl fuar listesini güncellemekte ve bu fuarlara %50 oranında destek vermektedir. Ancak her fuar için KOSGEB’in desteklediği oranlar değişiklik göstermektedir. Başvuru işlemini yapabilmek için öncelikle KOSGEB ‘e üyelik kaydınızın bulunması gerekmektedir. KOSGEB tarafından verilen bilgiler ile site üzerinden KOSGEB’e erişim sağlanır.

Genel destek başvuru formu sistem üzerinden doldurulur ve bu belgenin çıktısı alınarak gerekli onay işlemlerinden sonra KOSGEB’e teslim edilir. Başvuru işleminiz onaylandıktan sonra gerekli yardımlar size yapılacaktır.

KOSGEB Üyeliği (Zaten güncel bir üyeliğiniz varsa bu kısmı dikkate almayın) Bu aşamada KOSGEB üyeliği için alınan kullanıcı adı ve şifre ile destek.kosgeb.gov.tr adresi kullanılacaktır. Ancak 1. adım tamamlanmadan bu adıma geçilemeyecektir.

 • Genel Destek Başvuru Formu destek.kosgeb.gov.tr sisteminden doldurulup çıktısı KOSGEB’e teslim
  edilmeli. (Kaşeli ve İmzalı)
 • Genel Destek Programı Taahhütnamesi doldurulup çıktısı KOSGEB’e teslim edilmeli. (Kaşeli ve
  İmzalı) ; Bu aşamada KOSGEB üyeliği için alınan kullanıcı adı ve şifre ile destek.kosgeb.gov.tr adresi
  kullanılacaktır. Ancak 2. adım tamamlanmadan bu adıma geçilemeyecektir.
 • Yurt İçi Fuar Desteği Başvuru Formu destek.kosgeb.gov.tr sisteminden doldurulup çıktısı KOSGEB’e
  teslim edilmeli. (Kaşeli ve İmzalı)
 • İşletmenin Organizatör Kuruluş ile yapmış olduğu Fuar Başvuru / Katılım Formu (İşletmenin Meslek Kuruluşundan yer temin etmesi halinde Meslek Kuruluşu ile Fuar Organizatör Kuruluşu arasında yapılan sözleşme)

Kosgeb Fuar Başvurusu Nasıl Yapılır hakkında pdf dosya burada. İNDİR

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın