Kosgeb İhtiyaç Kredisi Veriyor Mu?

Kosgeb, kobi ve işletmelere ekonomik destek sunsa da, çoğu vatandaşın aklında kosgeb ihtiyaç kredisi veriyor mu, veriyorsa faiz oranı kaç ve şartları neler şeklinde arayışa girebilir. Son yıllarda adını nakit para vermesi ile duyuran kosgeb, vatandaşların büyük ilgisini çekmeyi başarmıştır. İş kurma veya var olan işini büyütmek isteyenler için başvuru durumuna göre faizsiz kredi ve hibe kredi (nakit para) vererek, bu alandaki açığı kapatmaktadır. Bireyler ise kosgeb ihtiyaç kredisi veriyor mu sorusuna yanıt aramakta.

2020 Kosgeb İhtiyaç Kredisi Veriyor Mu?

Kosgeb insanlar için çok önemli başarılara imza atan bir devlet kurumu olup, iş kurmak isteyenler açtığı kurslar sayesinde girişimci sertifikası vererek, hem iş kurmasına hem de bu iş için gerekli olan nakit parayı vermede rol oynamaktadır. Ancak şunu bilmenizde fayda var; kosgeb nakit parayı kendisi vermiyor sadece aracı durumda olduğu için faizi karşılamakta. Yani asıl parayı veren devlet olup, esnafa, çiftçiye veya hayvancılık ile uğraşanlara ekonomik açıdan destek olmaktadır.

Hayal ettiğiniz bir iş planı var ve bunu gerçeğe dönüştürmek istiyorsunuz. Ancak cebinizde nakit para yok veya yeterli değil. Öncelikle kosgebe başvuru yaparak, konu hakkında bilgi sahibi olacak ve bir iş planı hazırlayacaksınız. Şu adımları şu yönergeleri takip ederek, gerekli olan malzemeler ve nakit para masrafları dahilinde kosgeb iş planı hazırlanır ve teslim edilir. Tabi bu işlemler, son aşamalarda gerçekleşiyor. Önceliğiniz kosgebin her 3 ayda bir açtığı kosgeb girişimcilik kursuna katılmanız şart. Buradan başarılı olan bireyler, girişimcilik sertifikası alacak ve buna göre faizsiz kredi veya hibe kredi başvurusunda bulunabilecek. 81 ilin tamamında her 3 ayda bir açılacak olan kosgeb girişimcilik kursları, farklı tarihlerde karşınıza çıkacaktır. İlgili tarihleri, kosgeb il müdürlüğünden veya kosgeb.gov.tr resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Kosgeb Destekleme Kredileri

Kosgeb 2020 ihtiyaç kredisi konusunda yanıtımız olumsuz olup, bu krediyi vermemektedir. Kosgeb girişimcilere ve esnaflara destek olmaktadır. Yani bir banka gibi düşünmemelisiniz, bankalardan ayıran özelliği bir başvuru sonucunda bireylere iş yapması için aracılık etmesidir. Devlet her yıl hibe para dağıtmakta bunu da işte kosgep gibi kurumlar ile başvurular, eğitimler sonucuna göre vermektedir. Gelişi güzel paralar dağıtılmadığı gibi kredi notu yetmeyen veya esnaf için vergi levhası olmayanlara vermemektedir.

Kosgeb tüketici kredisi vermediği gibi nakit para da vermemektedir. Bunun için kosgeb il müdürlüğüne giderek boşa vakit kaybetmemenizi önerebiliriz. Kosgeb demek girişimcilik olarak düşünülmelidir. Şöyle izah edersek; tarlasında çalışan vatandaş, sürekli üretim yaptığında devlet bu şahsa hibe kredi verebilir. Nedeni de ÇKS’ye kayıtlı olması durumunda çiftçinin üretim aşamasında destek vererek ona nakit bazlı kredi verir. Üstelik hem geri ödemesiz hem de karşılıksız olması, o tarım ile uğraşan bireye çok faydalı olacaktır. Aynı şekilde bir esnaf, var olan işini büyütmek için faizsiz kredi talebi ile kosgebin yolunu tutabilir. Devlet o tarihlerde eğer ki faizsiz kredi esnafa verilecek demiş ise hızlıca süreç içerisinde başvurup evrakları teslim etmeniz çok yararlı olacaktır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın