Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Kosgeb ile yola koyulmak isteyenlerden öncelikle kosgeb iş planı hazırlanması talep edilir. Öncelikle sizlerin kosgeb iş planı örnekleri, kosgeb iş planı formu, kosgeb iş planı dosyası, kosgeb iş planı 2020 hakkında bilgi sahibi olmanız işe başlama aşamasında çok faydalı olacaktır. Bu nedenle bu konumuz ile sizlere konu hakkında tüm detayları sunacağız. Özellikle kosgeb iş planları günümüz şartlarında önem verilen ilk etmenlerden bir tanesidir.

Kosgeb iş planları

Kısaca kurum sizlere siz bu işi ne için istiyorsunuz nasıl bir yol izleyip neleri yapacağınızı sorgular. İş planı demek, iş kuracak olan kişinin bu süreçte hedefinin ne olduğunu ve hedefine ulaşmak için nelerin gerekli ve işlemleri nasıl yapacağına karar vermesidir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz kpss’yi kazanmak isteyen öğrencilerin belirli bir çalışma planı yaparak tüm dersleri zamanında yapması ve sonrasında kpss’yi kazanmasıdır. Burada geçen çalışma planı bizlerin bahsettiği kosgeb iş planı olarak nitelendirilebilir. Sizlerin yol haritası olarak da sunulacak olan iş planlarında; mali tablolar, araştırma ve gerekli olan etkenleri kapsaması gerekiyor.

İş planı yapılırken işin güncelliğini kaybetmemesi önerilir. Yani zamana yenilmeyen bir işçilik düşüncesi daha da mantıklı gelecektir. Geçmişte kalan iş deneyimleri zamanla daha farklı modern yapıya çevrilmesi amaç edinmelidir. Eski zamanlarda iş planı hazırlamak isteyenler uzun bir sürecin geçmesini ve neleri yapabileceğini düşünür dururdu. Ancak gelişen teknolojik faaliyetler içinde internetin olması artık iş planı hazırlanmasında hızla gelişmesine ve zamandan tasarruf etmenizi kolaylaştırmıştır. Yapacağınız işi önceden biliyorsanız iş planı hazırlamada sizleri yormadan kolayca tamamlayabilirsiniz. Öncelikle kosgeb’in sitesinden ilgili formu indirelim.

” yeni girişimci desteği başvuru formu ” yandaki linkte formu indirip doldurmanız gerekiyor. Pdf şeklinde olan dosyayı indirip doldurduktan sonra ilgili evraklar dahilinde başvurmanız gerekiyor. Bu formu dilerseniz kosgeb il müdürlüğünde de alıp orada da doldurabilirsiniz. İş planını sizler a4 kağıdına doldurarak eklemeniz gerekiyor tavsiyemiz iş planında en az 7 sayfa hatta 10 sayfa olmasına dikkat ediniz.

Kosgeb iş planı konuları nelerdir?

Örnek iş planı dosyasında kurulacak olan işletmenin ve faaliyetin tüm konuları yer almalı. Girişimcilik hakkında bir takım bilgiler ve üretim esnasında nelerin olacağını, finansal açıdan maddi bilgiler ve kosgeb konusunda maddi açıdan nelerin yapılması gerektiğini açıklar. Şimdide sizlere ilgili başvuru formunda nelerin yapılması gerektiğini açıklayalım:

 • Metnin en başında ……………. kosgeb müdürlüğü kısmına bulunduğunuz ilin adını yazın.
 • 2. sayfada kişisel bilgilerinizi yazın.
 • 3.sayfada şirketi veya iş yerini açacak olan kişilerin tüm bilgileri yazılmalı.
 • 2.1 kısmında işletmenin nace kodunu yazın. İşletmelerin nace kodu sorgulama işlemleri için yandaki linkten bilgi alabilirsiniz.
 • 2.2 de iş fikrini yazarken yer az ise A4 kağıdına yazıp ilgili yere A4 kağıdında ektedir yazmanız önerilir. Diğer kısımlarda da aynı işlemi yapınız.
 • İş kurma projesi olarak yazılması gerekenlerin öncelikle açılacak olan iş yerinin adı yazılmalı. Hangi sektöre girecekseniz onu işaretleyip yazın. Belirlenecek olan ciroları hedefleyip yazın.
 • 5.sayfada iş yeri açmadaki mali bilgiler yer alıyor. Buradaki hedeflerinizi tarafsız olarak yazın.

İlgili formu doldurduktan sonra aşağıdaki ekleri de iliştirip kosgeb il müdürlüğüne teslim ediniz.

1. İmza beyannamesi (Başvuru Formunun Uygulama Biriminde imzalanması halinde istenmez)
2. Destek kapsamında satın alınacak makine-teçhizat, yazılım, ofis donanımı için proforma
faturalar/fiyat araştırmaları
3. Girişimcinin engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda bu durumu gösterir
belge
4. İŞGEM’e kabul edildiğine dair yazı (Girişimcinin İŞGEM’de yer alması durumunda)

Aşağıda sizlere kosgeb iş planı örneklerini vererek konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağladık.

 • kosgeb iş planı örnekleri TIKLA İNDİR
 • kosgeb iş planı formu TIKLA İNDİR
 • kosgeb iş planı dosyası TIKLA İNDİR
 • kosgeb iş planı 2020 TIKLA İNDİR
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın