Kosgeb Köye Dönüş Projesi 2020

Köye dönüş projesi 2020 yılı kapsamında kosgeb tarafından çiftçilere ve tarım ile uğraşanlara faizsiz kredi veya hibe kredisi vermektedir. Kosgeb ile 2020 yılı dahilinde bir çok krediden yararlanacağınız gibi ilgili tarihlerde kurslara katılarak genç girişimci desteğinden de yararlanabilirsiniz. Daha önceki konumuz olan 2020 genç çiftçi projesi ile çiftçilere faizsiz kredi hatta karşılıksız kredi denilen hibe destek programları da verilmişti.

Köye Dönüş Projesi 2020

Köye dönüş proje kapsamında genç çiftçilere (ilgili şartı sağlayanlar) geri ödemesiz devlet desteği verilmektedir. Devlet tarafından atılan adımlardan bir tanesi olan bu proje kapsamında, akıllardaki tüm soruların yanıtlarını buradan bizlere ulaşarak öğrenebilirsiniz. Bizlere gelen sorulara baktığımızda ;

Köye dönüş yardımı nasıl alınır, köye dönüş parası nasıl alınır, köye dönüş başvuru formu, köye dönüş başvuruları, köye dönüş için başvuru, köye dönüş için nereye başvurulur, köye dönüş projesi nereye başvurulur şeklindeki sorular olup, elimizden geldiğince net yanıtları sunacağız. Zira bu hibe kredilerden yararlanmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle başvuruların nereye yapıldığı ve hangi şartların esas alındığı da merak edilmektedir.

Köye dönüş projesinde kişilerin köye dönmeden destek alması söz konusu olsa da, ödeneklerden kesintisiz bir şekilde yararlanmak isteyenler için yeniden köye dönerek oradaki sosyal yaşam dengelerini yerine oturmak ve kalkınmayı yüksek tutma amacındadır devletimiz. Bu nedenle maddi anlamda köye dönüş projesi oldukça tutulmaya başlandı. Bir amaç da, devletin oradaki nüfusu artırmak istemesidir.

Köye Dönüş Parası Başvuruları

Başvurular şahsen alınmakta olup, başvurularınızı il veya ilçelerde bulunan hükumet konağı, kaymakamlık veya valiliklerde alınıyor. Özellikle işsizlik oranlarını düşürmek adına devletin attığı bu adımlar oldukça fazla tutulmaya başlandı. Büyükanne torun maaşı, evde bakım maaşı gibi konular oldukça fazla tutuldu. Devletin almış olduğu kararlar söz konusu için büyük kentlerdeki nüfus yoğunluğunu ve işsizliği azaltmak adına bu gibi kararlar devlet desteği adı altında verilmekte ve yapılmaktadır.

Büyük şehirlerde bulunan çiftçilere, köylülere ve bu amaçla hizmet eden bireyler için tasarlanan bu tasarı ile teşvik primlerini almak için şartların da koşulsuz olarak yerine getirilmesi talep edilmekte. Sadece köyde olup, şehre giden bireyler kesin alacağım diye düşünmemeleridir.

Tarım ve hayvancılık alanlarında verilmesi beklenen bu kredilerde, ödemelerin tamamı kalkınma projesi ve Ziraat Katılım Bankası tarafından ödenmektedir.

Ziraat Katılım Bankası Çiftçilere Kredi

Ülkenin önemli devlet bankalarından bir tanesi olan Ziraat bankası, ihtiyaç kredileri dahil tüm devlet teşviklerinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle ziraat bankası, vatandaşlara mazot desteği, arpa buğday desteği, çiftçi destekleri veya genç girişimci ödenekleri de vermektedir. Başvurular topluca alınıyor sonrasında hak kazanan adayların hesaplarına ücret yatırılıyor. Vatandaşların akıllarında ise

  • köye dönüş yardımı nasıl alınır
  • köye dönüş başvuru formu
  • köye dönüş parası nasıl alınır

Ziraat Bankası bu krediden açıklamalarında şu ibareleri bizlere sunmakta ;

Tarım bakanlığı tarafından, köye dönüş yapmak isteyenlere çeşitli Devlet desteklemeleri, teşvikleri ve hibe kredileri verilmiş olup, bakanlık tarafından yine köyde üretim yapan, büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiricilerine, ÇKS kaydı bulunan ve tarım ile uğraşan çiftçilere krediler ve desteklemeler verilmeye devam etmektedir. IPARD ve IPARD2 projeleri ile birçok ile hibe verilmekte olup, IPARD projesi kapsamında ki iller her geçen gün arttırılmaktadır. Köye dönüş yapmak isteyen kişilerin Tarım İl Müdürlüklerine veya ilçe müdürlüklerine yapacakları ÇKS kayıt başvuruları ve tarım destekleme talepleri sonrasında onaylanan talepler karşılığında desteklemeler sağlanmaktadır.

Genel şartlar arasında 18/40 yaş aralığı baz alınacak olup, 81 ilin tamamında nüfusun 20 binin altında kalanlar yararlanıyor. Ödemelerin ise ziraat bankası tarafından şahıslara yapılacağını yeniden belirtelim. Bu hibe programlarından sadece bir kez yararlanacaksınız ve 2. bir kez yararlanma söz konusu olmayacak!

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın