Kosgeb Kredi Desteği Alanların Yorumları 2021

Kosgeb kredi alanları merak edenler, başvuru öncesinde bu deneyimlerden yararlanmak isteyebilir. Zira en küçük bir ayrıntı bile onların kredi veya hibelerden yararlanmasını sağlayabilir. Bu nedenle 2021 kosgeb kredi alanların yorumları hakkında tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kosgeb Desteği Alanlar

Kosgeb faizsiz kredi ve hibe alanlar hakkında girişimcilerin sizlere neler söylediğini açıklamak istersek sözlerimize Diyarbakır/Ergani’den büfe sahibi olan Serkan E. ile devam ediyoruz. ” Merhaba arkadaşlar ben Serkan E. öncelikle şunu belirtmek istiyorum kosgeb üzerinden hibe alamadım ancak faizsiz bir şekilde 20 bin TL aldım. Burada bu parayı almak sanıldığı kadar zor değil ancak basit de değil. Şuanda bankalar üzerinden 20 bin TL kredi çekmek istediğinizde vade süresini 4 yıl olarak belirlediğimizde ödeyeceğiniz faiz tutarı yarı yarıya yaklaşmış durumda. Hali ile devletin bizlere sunduğu faizsiz krediler sayesinde var olan borçlar kapatılabilir hatta iş yerinizi büyütme fırsatını elde edebilirsiniz. İlçemizde geçen yıl faizsiz kredi alanların sayısı oldukça yüksek olup, en fazla tutarı 40 bin TL olarak verildi. Hali ile az da olsa 20 bin TL, benim için ideal oldu. Ayrıca geri ödemelere baktığımızda ilk yıl geri vermiyorsunuz ve gelecek yıl taksitler başlıyor. Üstelik taksitler her ay ödenmiyor zira 3 ayda bir eşit taksit ile ödeniyor. Burada dikkat edilmesi gerekenlere baktığımızda;

”Her banka faizsiz krediyi sunuyor kosgeb aracılığı ile ancak alacağı komisyon kesintisine dikkat edilmelidir. Ben denizbank ile anlaştım ve şuanda 2 yıl geçti ve 3.taksitimi ödemekteyim. Tüm başvurular kosgeb il müdürlüğünde yapılıyor ve kazandığınızda size sms ile bilgi geliyor. Bilgilerde geçen son evrakları alıp bankaya gidiyorsunuz, sonrasında onlar ile kredi sözleşmesine imza atıyorsunuz.”

Kosgeb Hibe Alanlar

Kosgeb hibe alanlar, faizsiz kredilere göre daha şanslıdır diyebiliriz. Zira hibelerde geri ödemek yok yani alacağınız hibe tutarı direk olarak sizin olmakta. Ancak işin kötü tarafı ise belirli bir hizmet karşılığında hibe alacaksınız. Özellikle devlet, çiftçilere üretim aşamasında hibe kredi vermektedir. Koyun, Sığır bakımı için ve tarla üretim ürünleri bazında hibe almak çok kolay. ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine göre hibe kredi alanların sayısı ülkemizde her yıl katlanarak artmakta. Ancak hibe parasını aldıktan sonra hemen olumsuz durum yaşatanlar hakkında uyarılar hatta işlemler yapılmakta.

Kosgeb üzerinden hibe kredi alanların yorumlarına baktığımızda farklı senaryoların döndüğünü belirtelim. Şanlıurfa’dan Muhittin Beye öncelikle teşekkür eder ve yorumlarını dinleyelim.

”Öncelikle merhaba arkadaşlar. Hibe kredi tutarı olarak belirli bir iş planı yapma karşılığında devlet ana tutara bağlı olarak %70 hatta %65 oranında hibe sunuyor. Yani 100000 TL’lik iş için devletin bedelsiz olarak verdiği para miktarı 65000 TL olmakta. Ancak sevinmeyin zira devlet, bu parayı peşin vermiyor ve fatura karşılığında sizlere sunuyor. Parça şeklinde alındığını belirtelim. İş kurma aşamasında zor işler yerine basit işler deneyin. Firma olarak girme şansınız yüksek olsa da, elde nakit para olması zorunlu ki, cihazları makineleri siz temin ediyorsunuz ve faturayı baz gösterip o parayı geri alıyorsunuz devletten.”

Kosgeb ile hibe krediden yararlanan başka bir vatandaş Ali Muhsin Beyin yorumları da dikkat çekici.

”Merhaba ben Ali Muhsin, kosgeb ile davalık oldum diyebilirim. Zira hayvancılık ile uğraşıyorum ve vakit zamanında hibe krediden yararlandım ortalama tutar 20 bin TL civarı idi. Bu para ile hayvan aldık ve geçen aylarda bir kaç koyun telef oldu yani kurt yemişti. Ancak sonrasında arkadaştan duyduğum bu paranın geri verilmediği ve bende orada kalan hayvanları kestim ve etleri direk olarak sattım. Sonrasında ilgili müdürlük araştırma komisyonu kurmuş ve denetim yapılmış ve satıştan haberleri olduğu bilgisi geldi şimdi bana verdikleri parayı yasal faizi ile geri talep etmekteler. Dikkatli olmanızda fayda var arkadaşlar.”

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın