Kosgeb Kredi Alanların Yorumları 2021

Kosgeb kredi alanların yorumları sayesinde vatandaşlar, nasıl kosgeb kredisi alabileceklerini öğreniyor ve bu yaklaşımlar sayesinde var olan işletmelerini daha da büyütmek istiyor. 2021 kosgeb başvuruları yakın zamanda başlayacak olması, esnaflar kadar genç girişimcilerin de büyük sabırsızlıkla beklediği sektörler arasına girdi. Zira devlet destekleri bünyesinde kosgeb kredilerinin önemi oldukça fazla.

Kosgeb Kredi Alanların Yorumları

KOSGEB yani “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” olarak bilinen KOSGEB desteğinin nasıl alınabileceğini ve KOSGEB desteği alabilmek için gerekli olan şartlar ve kriterlerin neler olduğundan bahsedeceğiz.

KOSGEB kredisi düzenli olarak işletmeleri desteklemek amacıyla faizsiz ya da çok düşük faiz imkanlarıyla işletme sahiplerine yeni iş kurmalarında ya da mevcut olan işletmelerini genişletmek, büyütmek için maddi destek sunmaktadır. KOSGEB kredisi almak için elbette bazı şartlar mevcuttur. KOSGEB kredisini almak istiyorsanız öncelikle şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

KOSGEB den destekleme almak için öncelikle en birinci şart, girişimcilerin KOSGEB ve İş-Kur tarafından düzenlenen girişimcilik sertifikası kursuna katılmaları gerekmektedir. Girişimcilik sertifikası KOSGEB desteklerinden faydalanmanın ilk şartıdır. Bu sertifikayı almak için KOSGEB’e başvurduğunuzda ilinizde yeterli sayıda başvuru olduğu zaman açılmakta ve ücretsiz olarak bu sertifika size sunulmaktadır. Girişimcilik sertifikası kurslarına devam zorunluluğu vardır. Girişimciler kurslarda öğrendikleri bilgiler ışığında İş Planı oluşturacaktır. Oluşturdukları iş planı işletmelerinin temel bilgilerini ve işletmenin temel girdi çıktılarını, işletme adı, kaynakların nasıl kullanılacağı gibi temel bilgiler bu iş planında sunulacaktır. İş planını başarılı şekilde oluşturduğunuzda KOSGEB yetkilisine bu iş planını onaylattığınızda artık KOSGEB desteklemelerinden faydalanma hakkına sahip olmuş olacaksınız.

Kosgeb Desteği Alanların Yorumları

Yukarıda yer alan girişimcilik sertifikası en temel şartlardan birisidir, sizler de KOSGEB desteklerinden faydalanmak istiyorsanız öncelikle girişimcilik sertifikası almanız gerekecektir. Eğer ki halihazırda bir üniversite öğrencisiyseniz, üniversitede seçmeli ders olarak girişimcilik dersini alarak bu dersin sertifika yerine sayılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yorumlara bakarsak;

Diyarbakır’dan Serkan E. :Kosgeb sayesinde bankaların faiz karşısında verdiği tutardan kurtulmuş bulunuyorum. Zira kosgeb esnaf kredisi sayesinde gerekli evrakları teslim ettikten sonra, sadece banka komisyonu olarak denizbank’a 200 lira vermiştim. Kosgeb esnaf kredisi sayesinde 20 bin liraya hak kazandım. İlk yıl geri ödemesiz olarak, toplamda 36 ay vade ile beraber aylık 2222 lira şeklinde geri ödemeye başladım. Normal şartlarda 20 bin lira krediyi bankalardan çekseydim, en az 36 ay vade karşısında cebimden 15 bin lira faiz parası çıkacaktı. Sizlere tavsiyem kosgeb desteklerini takip edin.

Batman’dan Hasret G. :Merhaba bir bayan olarak kosgeb girişimci desteğinden faydalandım. İlk başlarda korkum vardı ancak eşimin tavsiyeleri sayesinde ne kadar kolay olduğunu fark ettim. Girişimci olarak öncelikle kosgeb kursuna katıldım il müdürlüğü tarafından kurs zamanı şahsen başvurumu yaptım. Sonrasında iş planı hazırlamam talep edildi. Bende bölgemde bayanların ilgisini çeken ve devletin desteklediği, tekstil işine yöneldim. Şuanda atölyemde 5 bayan personel bulunuyor ve tüm işler çok hızlı ve karlı ilerliyor. İyi ki varsın kosgeb.

Bunların dışında işletmeye ait bir takım temel şartlar vardır, başvuran adayın resmi prosedürler çerçevesinde işletmesini açmış olması ve gerekli yerlerden izinleri almış olması da diğer şartlar arasındadır. Tüm şartları tamamlayan adaylar artık KOSGEB yetkililerinin işletmeye gelmesini bekleyebilir.

Aydın’dan Nurten S. :Ben Nurten, sizlere sadece şunu söyleyebilirim; eğer ki çalışmak ve para kazanmak istiyorsanız ve destekçileriniz az ise kosgeb kredilerine başvurun. Hibe parası alarak var olan işletmenizi büyütmek mümkün. Esnaf kredileri sayesinde faizsiz nakit para veriliyor. Benim yaptığım gibi hayvancılık desteklerine, bayanları yönlendirin.

Kars’dan Hasan K. :Arkadaşlar merhaba öncelikle, ben de vakti zamanında sürekli netten para kazanma ve ne tür iş yapacağımı araştırır dururdum. En sonunda kosgeb ile tanıştım. Kars bildiğiniz gibi hayvancılık üzerine kurulu pek fazla gelişmemesi nedeni ile bu sektörde ilerlemem gerektiğini anladım. Öncelikle hayvancılık hibe kredisi ile belli bir pay aldım. İlk etapta hayvan sayısını artırdım başkaları gibi çalıp çırpmadan, devletin bana verdiği hibe parası ile hayvan sayımı sadece 6 ayda 2 ye katladım. Şuanda kar marjımı giderek artırıyor ve çevremde de istihdam yaratıyorum.”

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın