Kosgeb Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar 2021

Kosgeb kredi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, kosgep için gerekli evrakların neler olduğunu merak etmekte. 2021 kosgeb başvuru için gerekli evraklar belgeler bu yazımızda sizlere sunuldu.

Kosgeb Destekleri İçin Gerekli Belgeler

Aslına bakılırsa kosgeb sizlerden evrak talep ederken, başvuruda bulunduğunuz kısımlara göre değişken belge talep edebiliyor. Esnaf kredisi kosgeb başvurularında esnaf ve sanaatlarların talep ettiği belgeler üzerinden giderken, kosgeb hibe kredilerinde tarım üzerinden belge talep eder. Ayrıca girişimcilik başvuruları için ise çok daha farklı evraklar söz konusudur. Bu yazımızda tüm detayları sizlere sunarak, kosgeb için gerekli olan evraklar ve belgeleri vereceğiz.

Kosgeb destekleri 2021 yılında da 14 tane destek programı bulunuyor. Bunun yanında yeni yılda bir çok farklı alanlarda destek planları da söz konusu olacağı belirtilmiştir. Her destek programının altında alt destek olup, bunları da eklersek bu sayı artacaktır. Şartlar değişse de talep edilen evrakların geneli aynıdır diyebiliriz. Sizlerden talep edilen belge ve evrakları, kosgeb il müdürlüğüne vakti zamanında teslim etmeniz gerekiyor. Bildiğiniz gibi kosgeb hibe kredilerinden özellikle faizsiz esnaf kredisi için kosgeb il müdürlüğü sizlerden bir takım evrak talep edecektir. Bu evrakların tamamını teslim etmeniz gerekiyor aksi takdirde başvuru yapsanız dahi krediniz onaylanmaz ve geçersiz olacaktır!

Kosgeb İçin Gerekli Evraklar

Gerekli olan belgeleri sıralama yaparsak yazarsak

 • KOBİ Bilgi Beyannamesi (Bu belgeyi KOSGEB e-KOBİ üzerinden dolduruyorsunuz.)
 • KOBİ Bilgi Dokümanı (Bu belgeyi KOSGEB e-KOBİ üzerinden dolduruyorsunuz.)
 • Esnaf veya Ticaret Sicil Gazetesi
 • İmza Sirküleri veya İmza Beyannamesi
 • Faaliyet Belgesi (Bu belgeyi KOSGEB artık talep etmiyor.)

Şeklinde olmakta. Bu evrakların hazırlanmasında deftere tabi tutulanlar veya basit usulden fatura kesenler kendi muhasebecilerine giderek bilgi talep edebilir. Genelde bu evrakları onlar hazırlayıp sizlere teslim etmekte.

Esnaf sicil kaydınızın olmasına dikkat edin aksi takdirde il müdürlüğüne giderek sicil kaydını açtırmanız gerekmektedir. Bu işlemler ücretlidir. Kooperatif üzerinden yapılan başvurularda kooperatif sizlere kredi onayı verdiği için onların şartlarına bakıldığında;

 • 2 adet kefil ve banka hesaplarına sahip olması
 • Kişinin üzerine mal beyanı olması
 • Tc kimlik fotokopisi
 • Halk bankası üzerinden vadesiz hesap açılması
 • Esnaf sicil kayıt belgesi
 • İş yeri vergi levhası

Yukarıdaki kısım esnaf sanatkar koop. kredi başvuruları için talep edilen belgelerdir. 2 adet kefil bulmak zor olup, kredi faiz oranları ile bankaların faiz oranlarını kıyasladığımızda değişen oranların olmadığı görülür. Ek olarak sizlerden kredi tahsis ücreti adı altında bir miktar kesinti yapacaktır. Kosgeb üzerinden kredi başvurularında ise kosgebin belirlediği şartlar çok uygun olup, kobi uzmanı tarafından onaylandığında sizlere faizsiz kredi sunar.

Sonuç olarak bakıldığında kosgeb kredileri bizler için nakit ihtiyacı olanlara büyük fırsat sunmakta. Bu kısımda yapılması gerekenleri, büyük özen göstererek yaptığınızda krediden kesinlikle yararlanıyoruz. Özellikle kosgeb hibe parası için devlet destekleri büyük öneme sahip olduğunun altını çizerek belirtelim.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın