Modern technology gives us many things.

Kosgeb Kredilerinde Hayat Sigortası

Kosgeb üzerinden esnaf iseniz kredi almak oldukça basit. Sizlerden istenen evrakların tamamını teslim ettikten sonra krediyi almak için bankaya gittiğinizde bankaların çoğunluğu, sizlerden hayat sigortası talep edebilir. Bir nevi kosgeb kesintisi olan bu durum canınızı sıkacaktır.

Kosgeb Kredilerinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Bankaların kendilerini güvence altına almasındaki kilit etken; hayat sigortası diyebiliriz. Zira hayat sigortası kesintisini sunan bankalar kişilerin ölme gibi durumlarda sigorta şirketinden ilgili tutarı tahsil edecektir. Ancak biraz araştırma yaptığınızda hayat sigortasının da krediyi ödemediği de görülmüştür. Konut kredilerinde DASK kesintisi olmazsa olmazlar arasında ancak hayat sigortasını yaptıran da var yaptırmayan da. Bu nedenle kredi başvurularında faiz oranları da bu etkene bağlı olarak değişmektedir. Bankalar ise kosgeb gibi faizsiz kredilerde kişilere hayat sigortası yaptırmıyor. Yani sizlere bir şey olursa bankadan alınan borç para hızlıca sizlerin eşine veya çocuklarına kalıyor. Bankalarda bu tahsilatı onlardan yaparak var olan borcu sıfırlamak isteyecektir.

Hayat sigortası; genelde banka kredi başvurularında karşınıza çıkar. Buradan alınan kredilerde bankalar hayat sigortasını zorunlu kılar. Ancak kosgeb kredilerinde hayat sigortası yapılmaz. Kişinin vefat etmesi durumunda ilgili borç tutarı; şahsın akrabalarından karşılanıyor.

Kosgeb aracılığı ile esnaflar büyük avantaja sahip olabilir. Zira esnaf olan birinin bankadan kredi başvurusu yapması demek cebinden bankaya faiz ödemesi yapmasıdır. Ancak kosgeb esnaf kredileri hem faizsiz olup hem de geri ödemeleri çok avantajlıdır. Krediniz onaylandığında ilk yıl para ödemiyor ve sonraki yıllarda her 3 ayda olmak üzere 24 taksite bölebilirsiniz. Bankalar bu nedenle acımasız olup, nakit paraya sıkışanlar önceliği kosgebe vermeleri önerilmektedir.

Kosgeb Faizsiz Esnaf Kredileri

Toplu nakit para bulmak günümüzde oldukça zordur. Acil ihtiyaçlarda nakit para sıkıntısı daha fazla çekmek mümkün. Ancak esnaflar için faizsiz kredi veya hibe kredilerden yararlanmak söz konusu. Örnek vermek gerekiyorsa esnaflara her yıl faizsiz kredi sunulur kosgeb tarafından. Bu tutar 20 bin TL ile 50 bin TL arasında olup, 36 aylık taksitlerinde faiz tutarı 6 bin TL ise bunu devlet kendi cebinden ödemektedir. Bankaların alacağı faizi karşılayan devlet bu nedenle esnafa can simiti sunar. Esnafa düşen ise ana tutarı 3 yıl içinde her 3 ayda olmak üzere 36 ayda ödemek.

Kosgeb esnaf kredilerinde ilk yıl geri ödemesiz sonraki ödemeler 3 ayda bir olarak ödenir. Vade süresi de 36 ay yani 3 yılda tamamlanmalıdır. Esnafların nakit para konusunda önceliği kesinlikle kosgeb kayıt aşamasından yana kullanmaları önerilir.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku