Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? (KOLAY KREDİ ALMA YÖNTEMİ)

Kolay kredi alma yöntemi konusunda kosgeb kredileri oldukça ideal durmakta. Bankalar ile kıyaslandığında hem faizsiz hem de hibe olarak karşılıksız vermesi durumunda, bankalara fark atacak güce sahip. Ancak bireyler kosgeb kredisi nasıl alınır sorusuna yanıt aramakta. Kosgep kredisi alma aşamasında devletin belirlediği şartları taşıyanlar, bu ödeneklerden yararlanabilir. Genelde girişimcilere karşılıksız kredi (hibe) verilirken, esnaflara da faizsiz kredi verilmektedir. Son yıllarda esnaflara sağlanan faizsiz krediler oldukça fazla tutulmakla beraber her esnaf tutarı 20 bin ile 50 bin TL arasında değişen tutarlarda kredi aldı. Üstelik kredi geri ödemelerinde ilk yıl geri ödemesiz sonraki yıllarda her 3 ayda olacak şekilde 36 ay taksite bölündü.

Kosgeb Kredileri Nedir?

Kosgeb açılımı konusunda sizlere detaylıca bilgi vermiştik. Kosgeb ile iş kuranların sayısı ülkemizde giderek artmakta ve kosgeb ile esnafların borcu hızlıca azalmaktadır. Kosgeb esnafa faizsiz kredi sunarken, girişimci olanlara da hibe kredi vermektedir. Hibe demek adından da anlaşılacağı üzere karşılıksız para anlamı çıkarılmalıdır. Devlet bunu sunarken, sizlerden her ne kadar karşılıksız para alsa da, devlet sonuç itibari ile sizlerden bir proje beklemekte. Bizde buna girişimcilik demekteyiz. Sizler bir girişimci olacak ve ortaya bir proje sunacak kabul edildiğinde karşılıksız krediyi kazanmış olacaksınız.

Kosgeb açılımı ; küçük ve orta işletme destekleri olarak anılan bir devlet kurumu olup, genelde esnaflara ve girişimci bireylere ekonomik ve eğitim açısından destek sunmasıdır.

İş kurmak isteyip de nakit para konusunda yetersiz kalanların sayısı oldukça fazladır. Param olsa da, işi hemen kursam diyenler veya bir projem var çok para kazanacağım diyenler vs. her konuda sorunlarınıza nakit çözümler getirecek kosgeb parmaklarınız kadar yakın sizlere.

Kosgep Kredisi Nasıl Alınır?

Sizlere kısa ve öz olarak anlatmak istersek 2 farklı yöntem ile kosgeb kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Normal birey iseniz yani işiniz yok ise sizlere kesin tavsiyemiz girişimcilik kurslarına katılıp, kredi başvurusunda bulunmanız. Yani ilinizde açılacak olan girişimcilik kosgeb kurslarına başvuru yapacaksınız. Kurslar ortalama 32 saat sürüyor ve 2 haftada bitiyor.

Sonraki aşamada bir proje belirliyorsunuz. Projeniz yani kuracağınız iş hakkında 20 sayfalık bilgilendirici ve tüm yönleri ile alakalı sunum hazırlıyorsunuz. Projeniz kabul edildiğinde ilgili projenin tüm giderleri kosgeb tarafından karşılanıyor. Hibe olarak verilecek olan krediyi geri ödemesiz olarak kullanıyorsunuz. Ancak iş için kullanıldığı için sizlere nakit para verilmiyor araç gereçler dahilinde sunularak karşılanır.

Diğer bir yöntem ise esnafları kapsamakta. Burada esnafa can simiti atılıyor yani esnafın borcunu yapması veya esnafın var olan işini büyütmesi için faizsiz kredi sunar kosgeb. Ödemelerin ilk yılı geri ödemesiz olup, 36 ay vade ile %0 faiz dahilinde hak edilen kredi sizlere verilir. Ülkemizdeki tüm bankalar ile kosgeb anlaşmalı olarak o tarihlerde anlaşma yaptığınız banka üzerindeki hesabınıza ilgili tutar yatmaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın