Kosgeb Nace Kodu Nedir? Nace Kodu Sorgulama

Kosgeb desteklenen sektörler 2020 yılında öğrenmek isteyenler öncelikle kosgeb nace kodu sorgulama yapmalı ve hangi sektörlerde hizmet veriliyorsa o nace kodu seçilmelidir. Vatandaş ise ilk kez karşısına çıkan ” kosgeb nace kodu nedir ” sorusuna yanıt arayışında! Kosgeb destekleri almak isteyenler, nace kodlarına göre başvuru yapacaklarını önceden bilmeleri gerekiyor. Zira kosgeb iş planı hazırlarken sizlerden açılacak olan iş yeri için sektör seçimi yani nace kodu talep edilmektedir.

Kosgeb nace kodu nedir; her hangi bir işletmenin faaliyet alanlarını simgeler. Yani bir işletmeniz var ise nace kodu sorgulama yapmak istediğinizde nereden ve nasıl yapacağınızı bu sayede öğrenebilirsiniz. Nace kodları farklı olup, kosgeb web sitesi üzerinden rakamlar bazında sıralanmıştır. Bu sayede işletmenizin karşısına gelen rakamı kolayca bulabilirsiniz.

Kosgeb Nace Kodu Sorgulama

Nace kodunu öğrenmek isteyenler aşağıdaki  link üzerinden, ne iş yaptıklarını bulup karşısındaki kodu yani nace kodunu öğrenmiş olacaklardır. İlk kez iş hayatına atılan veya iş kurmak isteyenlerden talep edilecek nace kodu içinde yine buradan bilgi alabilirsiniz.

Nace Kodu Sorgulama

yukarıdaki adresten arama kriterleri ve anahtar kelimeleri kullanarak, arama tuşuna basmanız dahilinde ekrana çıkan sonuca bakabilirsiniz. Bu biraz zaman alsa da kesin sonuçlara bakmak için aşağıdaki örnek url üzerinden değerlendirme yapılabilir.

Nace 6’lı Kod sorgulaması bu sayede hızlıca sonuçların ekrana yansıtılmasına imkan verecektir. Misal bakkal mesleği olan işletmeleri sorguladığınızda 6 haneli kod karşımıza çıkıyor. 47.11.01 kodu işletmenin ne olduğunu simgeler.

Kosgeb Desteklenen Sektörler

2020 yılı baz alındığında kosgep desteklenen sektörlerin hangileri olduğunu bizlere sunuyor. Bunlara bakmak istediğimizde ise aşağıdaki kısım sizlere yardımcı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri; kosgeb desteklemediği sektörlere ne yazık ki, ödeme yani destekleme vermemesidir. Bu nedenle girişimci, kobi veya esnaf olan vatandaşların önceliği desteklenen sektörleri incelemesidir.

Kosgeb desteklenen sektörler

Böylece bu adres üzerinden sektörün neler olduklarına bakılabilir. Buranın amacı var olan bir işletmenin kosgeb tarafından destek alıp almayacağına bakılmasıdır. Genelde kosgeb faizsiz kredi vermek istediğinde desteklediği sektörlere yani iş kollarına kredi vermektedir. Bu nedenle bunlara dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Kosgeb kredi alma şartlarından biri faaliyet alanlarının kosgeb tarafından onay verilmesidir. Yani yukarıdaki kosgeb desteklediği sektörlerde hizmet vermiyorsanız krediyi kesinlikle alamıyorsunuz. Faizsiz kredi almanın ne mantıklı yollarından biri olan kosgeb kredileri, 2020 yılında da kosgeb nace koduna bağlı olarak var olmaya devam edecektir. Kosgeb nace kodu sorgulamak için ; bu adres üzerinden öğrenebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın