Kosgeb Nace Kodu Nedir?

Kosgeb nace kodu demek bir işletmenin hangi alanda rol aldığını gösteren simgeleri belirtir. Farz edelim ki, bir işletmeniz var bu işletmenin hangi alanda hizmet verdiğini belirtir. Genelde kod dizini olarak verilen kosgeb nace kodunun ne anlama geldiğini açıklar.

Kosgeb Nace Kodu 2021

http://tobb.org.tr/faaliyet/Sayfalar/nace-sorgulama.php/

Yukarıdaki bağlantı üzerinden kosgeb nace kodu sorgula işlemlerine bakabilirsiniz. Kosgeb nace kodları bir birinden farklı olup, kosgeb resmi sitesinden listelendiğini belirtelim. Özellikle kosgeb faizsiz kredi başvurularında iş yerinin kosgeb nace kodu belirtilmek zorundadır. İlgili rakam kodlarına bakarak işletmenize ait nace kodunu kolayca bulabilirsiniz. İlgili bağlantıya girdiğinizde aşağıdaki ekran görüntüsü çıkacak. Buraya ilgilendiğiniz mesleğin kelime öbeğini yazmanız gerekiyor.

Biraz öğrenmek için kurcaladığınızda bakkal mesleği için nace kodunun 47.11.01 olduğunu fark ediyoruz. Bu simgelerin anlamı karşısındaki mesleğin sizleri temsil ettiği anlamına gelmelidir.

Kosgeb’in Desteklediği Sektörler 2021

Kosgeb nace kodu demek kosgebin desteklediği sektörler anlamına gelmelidir. Zira kosgebin sizlere sunduğu nace koduna sahip olmanız, ilerleyen dönemlerde açıklanacak olan faizsiz kredi başvurularında öncelik tanıyacağınız anlamına da gelmekte. Kosgeb faizsiz kredi ve hibe kredi başvurularında bu ayrıntı oldukça önem arz etmektedir.

Kosgebin desteklediği sektörleri öğrenmek isteyenler aşağıdaki adrese bakabilir;

http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/179/desteklenen-sektorler-nelerdir

İlgili bağlantı üzerinden bu kısmın amacını öğrenebilirsiniz. Genelde bir işletmenin acaba kosgeb tarafından kredi alıp almayacağına bakılmasıdır. Bildiğiniz gibi kosgeb üzerinden binlerce esnaf faizsiz krediye başvurup, onaylanan kedilerini hızlıca kullanmakta. Bankalar üzerinden alacakları bu faizsiz kredileri 1 yıl geri ödemesiz sonraki yıl ise her 3 ayda olacak şekilde 36 ay vade ile geri ödemektedir.

Kosgeb kredi başvurusu için yapmanız gereken kosgebi sürekli olarak takip etmek! Genelde faizsiz kredileri alanlar esnaflar olup, hibe kredilerden yararlananlar ise tarım ile hayvancılık çalışanları. Sizlerde bu sektörlerde iseniz maddi açıdan devlet destekli kredilere başvuru yaparak, nakit para alabilirsiniz. Üstelik hibe krediler bildiğiniz gibi geri ödemesiz olup, buna göre adım atılabilir. Son yıllarda ise kosgeb kredi başvurularında girişimci kadınların daha fazla etkin olduğu görülmüştür. Sizlerin veya eşleriniz bayan ise ilgili şahıs üzerinden başvuruda bulunarak, daha fazla şans tanınacağının altını çizelim. Bayan girişimci destekleri kosgebin üzerinde fazla durduğu bölümler arasında.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın