Kosgeb Engellilere Verilen Uygulamalı Girişimcilik Kursları

Engellilere hayatın her alanında verilen desteklere bir yenisi daha eklendi. Bunlardan biri de kosgeb tarafından sunulan uygulamalı girişimcilik kursları. Bu kursları başarılı bir şekilde bitiren engelli vatandaşlar, hem iş alanlarında bilgili oluyor hem de iş sahibi olarak hayata daha da emin adımlar atarak ilerlemeleri kolaylaşıyor. Hem iş sahibi olmak isteyen veya becerilerini daha da artırarak farklı alanlarda başarılı olmak isteyen engelli bireyler, kosgeb’in açacağı hibe kredilerinden ve faizsiz kredilere de ön sırada yer almalarını bu sayede sağlamış olacaksınız.

Uygulamalı Girişimcilik Kursları

Bu kurslara baktığımızda ilk olarak Samsun ilinde hizmete gireceğini söyleyebiliriz. Zira İŞKUR ve Samsun Engelliler Federasyonu işbirliğinde 7-10 Eylül tarihlerinde uygulamalı girişimcilik kurslarının kayıtları açılacak. İlk etapta sadece 25 kişiye eğitimlerin verileceği belirtilse de, önümüzdeki süreçlerde engelli bireylerin sayısında artış olması beklenmekte. Girişimcilik kurslarını başarılı olarak bitiren engelli kişilere, sertifikaları da aynı hafta içinde verilecek.

Bildiğiniz gibi kosgeb bu alanlarda şahıslara iş becerilerini öğretmekle kalmıyor, devlet tarafından açılan faizsiz krediler veya hibe kredisi bünyesinde  de büyük destek olmakta. Kursu bitiren ve sertifikasını alan engelli bireyler, bağlı bulundukları il veya ilçelerdeki açıkta olan eleman sıfatı ile de çalışabilir.

Uygulamalı Girişimcilik Kurs Başvuruları

Samsun ilinde açılan bu kurslara başvurular edevlet üzerinden yapılıyor. Online ortamda başvuru yapmak isteyen bireyler, www.iskur.gov.tr adresine girerek TC kimlik numarası ile başvuru yapabilir (ilgili tarihler arasında). Ancak işini sağlam tutmak isteyen engelli bireyler, başvurularını şahsen olarak da Samsun İşkur il müdürlüğüne giderek yapabilir. Son başvuru tarihleri ise 28 ağustos 2020 olarak verildiğini belirtelim. Ancak diğer illerde açılacak olan uygulamalı girişimcilik kurslarının tarihlerini yine sitemiz üzerinden inceleyerek bulabilirsiniz.

Bu alınacak sertifika sonrasında kosgeb hibe programlarını açarsa öncelik sizlerin olacak!!!

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın