Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursu 2020-21

Kosgeb girişimcilik kursu kayıtları 2020 yılında da devam etmekle beraber kurs tarihini kaçıranlar açılacak olan kosgeb uygulamalı girişimcilik kursunu takip etmenizde fayda olacaktır. Yılın belirli aylarında açıldığı için, kosgeb girişimcilik sertifikası bu sayede alınabilir.

Kosgeb Girişimcilik Kursu

Bu kursa katılarak kosgeb üzerinden faizsiz kredi alabildiğiniz gibi hibe kredilerden de yararlanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi kosgeb kredi başvurularında, proje örnekleri arasına girmeniz için öncelikle bir sertifikaya sahip olmanız gerekiyor. Bunun için kosgeb yılın belirli aylarında 81 ilin tamamında eş zamansız olarak, girişimcilik eğitimi sunar. Bu eğitimlere katılmak ücretsiz olup bir kaç hafta içinde kursu başarı ile geçenlere verilmektedir. Özellikle kosgeb hibe kredilerinden yararlanmak isteyenler, kesinlikle bu kursa katılmaları ve kurs bitiminde girişimcilik sertifikası almaları zorunludur.

Girişimcilik kursları işkur ve kosgeb tarafından düzenlenir ayrıca bu kurslar ücretsiz olup, 81 ilin tamamında yapılmak zorunludur. Kendi işini kurmak isteyen her birey bu kurslara katılabilir. Genelde 18 yaş üstü olan ve TC vatandaşı olan her birey, kosgeb girişimcilik kursu başvurusu yapabilir. Başvurular kosgeb il müdürlüğüne şahsen olarak yapılmalıdır. Kosgeb önceden belirlediği merkezlerde bu kursun faal durumuna müdahale ederek, kursu düzenleme hakkına sahiptir. Kurs tarihleri kosgeb resmi sitesinde duyurulur kısmında yayımlanarak vatandaşlar ile paylaşılmaktadır. Bir çok birey ise akıllarında acaba kosgeb girişimcilik kursu kaç saat, bu kursun sonucunda kredi verilecek mi, kursa gitmeden girişimcilik sertifikası alınabilir mi? Sorularını sormakta. Bizde araştırmalarımıza göre en net bilgileri sizler ile paylaşmak istedik.

Kosgeb Girişimcilik Eğitimi

Bildiğiniz gibi kosgeb hem hibe hem de faizsiz kredi vermektedir. Genelde vatandaşlar, faizsiz kredi yerine hibe kredilerden yani karşılıksız verilen paradan yana tercihlerini kullanmakta. Hibe kredilerden yararlanmak için kosgeb ilk adımın uygulamalı girişimcilik eğitimini almalarını talep ediyor. Sonraki aşamaya geçmek için bu adımı alan bireylerin işi giderek kolaylaşıyor. Açılacak olan işletmelerin kurulması, bu iş yerinin kosgeb veri tabanına kaydı derken alınacak olan malzemeler gibi önemli araçların listelendiği şematik bir iş planı da hazırlamanız gerekiyor. İş planının kosgeb tarafından kabul edilmesi gerekli iken, bu planda her detayı uzunca yazmanız sizlere avantaj sağlayacaktır. Bu adımları atlatan her birey, devletin vereceği hem faizsiz kredilerden hem de hibe programlarından yararlanır.

Kosgeb kursları genelde 32 saat sürmekle beraber, her birey kosgeb girişimcilik sertifikası alabilir. Genelde fazla zor olmayan bu kursta sizlerin iş kurma aşamasında yaşayacağı sıkıntıları nasıl aşacağınızı belirten sunumlar yapılmaktadır.

  • Kosgeb kursları tarihleri 2020 için buradan bilgi alabilirsiniz.

Girişimcilik Kursu

Hibe ve kredilerden yararlanmak isteyenler ilkokul mezunu dahi olabilir. T.C. vatandaşı olan her birey bu eğitimi alabilir. Halk arasında kosgeb girişimcilik eğitimi genelde kosgeb kursları olarak adını almıştır. Ülkenin 81 ilinin tamamında yapılan ve halka sunulan kosgeb kurslarına yoğun bir ilgi vardır. Genelde üniversite veya okulların belirli sınıflarında bu kurs eğitimi kosgeb uzmanları tarafından 32 saat süre ile verilmektedir.

Kursun amacına baktığımızda kişilerin iş fikri bulması ve iş fikrine ait iş planı örneklerini nasıl hazırlaması gerektiği için bir takım örnek sunumlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ayrıca hazırlanacak olan iş modelinde pazarlama becerilerini kapmaları içinde bir takım destek veriliyor. Üretim şekli, gelecek olan masraflar ve ödeme planları gibi önemli muhasebe kısımları da yine kosgeb kursları ile öğretilmektedir. Kursa katılım zorunlu olup, kurs günleri genelde imza ile denetim sağlanır. Kurs sonunda yapılacak olan sınavlardan başarılı geçenlere ilgili sertifika verilmektedir. Kursu başarılı bitiren girişimcilere artık girişimcilik sertifikası verilir. Hibe ve faizsiz kredi başvuru aşamasında bu adım oldukça önemli olup, sizlere kesinlikle önermekteyiz. Günümüzde kosgeb sertifikası almayanların başvuruları olumsuz sonuçlanır. Bu nedenle kosgeb il müdürlükleri duyuruları her ay takip edilmelidir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Kosgeb kurslarında iş planı üzerinde fazlası ile durmakta. İş planı nasıl hazırlanır, örnek iş planları, iş planı içeriği ve başarılı iş planı projeleri fazlası ile ders içeriğinde geçmektedir. Kursa katılmayan bireyler ne yazık ki emsalleri görmedikleri için nasıl iş planı hazırlanması gerektiğini tam olarak bilmezler. Ancak kursa katılanlar hızlıca işi bildikleri için ve diğerleri onlara rakip olmaları nedeni ile kolayca iş planı hazırlayabilir. Yukarıdaki şemada kosgeb girişimcilik eğitimi hakkında detaylı görsel mevcut.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın