Kosgeb Veritabanı Kayıt Nasıl Yapılır?

Kosgeb kredilerinden yararlanmak isteyenler öncelikle veri tabanına kayıt yaptırmaları gerekiyor. Zorunlu olan kosgeb veritabanı kayıt işlemi için bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Genelde muhasebeci kişiler bunu hızlıca yapabilir. Peki kosgeb veritabanına kayıt nasıl yapılır, bu sorunun yanıtını detaylıca belirtmekte fayda olacaktır sizlere.

Kosgeb Giriş

Öncelikle şunu belirtmekte fayda olacaktır kosgeb’in resmi sitesi uzantısı gov.tr olmakla beraber resmi site kosgeb.gov.tr adresi olup buradan gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için çok fazla detay bilmeden de kosgeb giriş ekranına ulaştıktan sonra kaydınızı tamamlamak mümkün. Genelde muhasebeciniz var ise kendiniz yönlendirmesi ile sizi kosgeb veri tabanına kayıt edebilir. Faizsiz esnaf kredisi başvurularında kosgeb resmi olarak kayıtların yapılmasını aksi takdirde başvuruların olumsuz sonuçlanacağını duyurdu. Bu nedenle kosgeb başvuruları için alt yapıda kaydınız olması gerekmektedir.

Kosgeb giriş ekranına girerken sizlerden bir takım bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgilerin neler olduklarını aşağıda detaylıca hazırladık ve görseller ile beraber analizlerini yaptık.

Kosgeb Kayıt

Kosgeb kredilerden veya eğitimlerinden yararlanmak isteyenler ilk etapta kosgeb veri tabanına kayıt yaptırmaları gerekiyor. Bu alt yapıdaki kaydı olmayan veya yaptırmayanlar, kosgeb’in hiç bir desteğinden yararlanamıyor. Burada sizlere vereceğimiz bilgiler eşliğinde beyanname nasıl alınır, kosgeb kredisi nasıl alınır ve kosgebe kayıt nasıl yapılır sorularına yanıt vereceğiz.

En önemlisi de kosgeb uygulamalı girişimcilik kurslarının kapısının açılmasıdır. Zira kosgeb veri tabanına kayıt yaptırmayanların bu kurslara kayıt yaptırması geçersizdir. Sizlerde bir iş yeri açmak veya işlerinizi büyütmek düşüncesinde iseniz kesinlikle tavsiyemiz kosgeb girişimcilik kurslarına katılmak. Kosgeb üzerinden başvurusu alınan faizsiz krediler veya hibe paralarından yararlanmak isteyenler ilk aşamada veri tabanına kayıt yaptırmaları gerektiğini belirtmiştik. Sonraki aşamada ise ekranın sağ tarafında bulunan KOBİ GİRİŞ kısmına tıklayarak ilk aşamaya geçmeliler. Aşağıdaki ekranda da ilgili görsel eklenmesi ile beraber nereye gireceğiniz belirtilmiştir.

Kosgeb Kayıt Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım

Birçok vatandaş veya kobi işletmecisi esnaflar dahil her vatandaş, kosgeb’e nasıl kayıt olunacağını tam olarak bilmemekte. Eksik bilgiler eşliğinde ilerleyenler, ne yazık ki sonraki adımlarda hatalar ile karşılaşabilir bu durumda aşağıdaki terimlere odaklanarak kısa sürede kosgeb kayıt işlemini bitirebilirsiniz.

Kosgeb resmi internet sitesine giriş yaparak “KOBİ Giriş” bağlantısına tıklayınız.
Aşama olarak, KOSGEB’e İlk Kayıt bölümüne giriş yapınız.
Büyük harflerle işletmenizin ismini yazınız. YILMAZ TİC. SAN. A.Ş.

  • İşletmenizin türünü seçiniz (Limited, Komandit, A.Ş. vb.)
  • Önce il olmak kaydıyla vergi dairenizi seçiniz. İl seçiminden sonra açılan pencereden İlinizde bulunan vergi dairelerinden en uygun olanını seçiniz.
  • Vergi dairenizi seçtikten sonra faizsiz kosgeb kredisi almak istediğiniz işletmenize ait 11 haneli vergi numaranızı giriniz. Eğer işletmeniz şahıs işletmesi konumunda ise bu alana Türkiye Cumhuriyet Kimlik Numaranızı girmelisiniz. Kosgeb veritabanı kayıt işlemleri bu haneyi doldurmadan devam edemez.
  • Yetkili kişi alanına, işletmeniz adına imza atma konusunda kim yetkili ise o şahsın adını ve soyadını hanelere yazmalısınız.
    21 haneli SGK işyeri sicil numaranızı veya 23 haneli Bağkur numaranızı (son 2 hane girmeden) giriş yapınız. Hatalı kodlama konusunda dikkatli olunuz.
  • İşyerinizin, işletmenizin kuruluş tarihini YIL olarak giriş yapınız.
  • İşletmenizin bulunduğu bölgeyi listeden seçim yapınız. Seçenekler arasında İŞGEM, Serbest Bölge, Endüstri bölgesi gibi seçenekler mevcut olur, kosgeb veritabanı kaydında sizin için hangisi uygunsa onu seçiniz. İşletmenize ait ticari sicil numaranızı kosgeb işyeri kaydı sistemine giriş yaparak devam ediniz. Ticaret odası veya sanayi odası olacak şekilde işletmenizin bağlı bulunduğu kuruluşu seçiniz.

Yukarıdaki işlemlerden sonra iş yeri faaliyet alanına geliyoruz. Kısaca buradaki işlem kosgeb nace kodu ile alakalıdır. İlgili sayfamızda kosgeb nace kodu olmakla beraber buraya tıklayarak sizlerin iş yeri konusundaki kodlarına bakıp ilgili yere giriş yapabilirsiniz. Nace kodları bir iş yerinin faaliyet alanını sizlere belirtir. Marangoz işletmeci iseniz ilgili sayfada marangoz nace kodunu görebilirsiniz. Neredeyse tüm meslek dallarının verildiği kosgeb nace kodları hakkında diğer bilgileri buradan öğrenmek mümkün.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın