Kosgeb Veritabanına Kayıt Nasıl Yapılır? 2021

Kosgeb faizsiz kredilerine başvuruda bulunmanız için kosgeb veritabanına kayıt yapılması gerekiyor. Peki kosgeb veritabanına kayıt nasıl yapılır, ücretlimi şeklindeki tüm soruların yanıtlarını da buradan öğrenebilirsiniz. Ne kadar karmaşık da görünse aslına baktığınızda adımları tek tek yapınca çok basit kayıt olabileceğinizi belirtelim. Bir çok birey işi görünce çok karmaşık görünce direk vazgeçebilir ancak işin aslı çok kolay!

Kosgeb’e giriş kayıt ve veritabanı güncelleme işlemleri nasıl yapılır?

Kosgeb konusunda her hangi bir programından maddi ve eğitim konusunda destek almak isteyenler öncelikle veri tabanına kayıt yaptırmak zorundadır. Bu kaydı yapmayanların başvuruları onaylanmaz. Bu yazımızda sizlere kosgebe kayıt nasıl yapılır, beyanname nasıl verilir nereden alınır, kosgeb kredileri geri veriliyor mu, kosgeb kayıt ücretli midir? Şeklindeki tüm soruları da yanıtlayacağız. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay ise esnafların veya kobilerin faizsiz kredilerden veya kurslardan yararlanmanız için kesinlikle kosgeb veritabanına kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmak ve bir iş yeri açmak isteyenler öncelikle kosgeb veri tabanına kayıt olacaksınız. Sonrasında belirli tarihlerde girişimcilik kurs tarihleri açıklanacak ve sizlerde bunlara katılarak ileride yeniden verilecek olan faizsiz krediler veya teşviklerden yararlanabilirsiniz. Öncelikle Kosgeb resmi sitesine kayıt yaparak, ana sayfanın sağ tarafından bulunmakta olan, KOBİ GİRİŞ butonuna tıklanır. Aşağıdaki ekrana bakarak da görebilirsiniz.

  • Kosgeb resmi internet sitesine giriş yaparak  “KOBİ Giriş” bağlantısına tıklayınız.
  • Aşama olarak, KOSGEB’e İlk Kayıt bölümüne giriş yapınız.
  • Büyük harflerle işletmenizin ismini yazınız. YILMAZ TİC. SAN. A.Ş.
  • İşletmenizin türünü seçiniz (Limited, Komandit, A.Ş. vb.)
  • Önce il olmak kaydıyla vergi dairenizi seçiniz. İl seçiminden sonra açılan pencereden İlinizde bulunan vergi dairelerinden en uygun olanını seçiniz.

Sonrasında ise

  • Vergi dairenizi seçtikten sonra faizsiz kosgeb kredisi almak istediğiniz işletmenize ait 11 haneli vergi numaranızı giriniz. Eğer işletmeniz şahıs işletmesi konumunda ise bu alana Türkiye Cumhuriyet Kimlik Numaranızı girmelisiniz. Kosgeb veritabanına kayıt işlemleri bu haneyi doldurmadan devam edemez.
  • Yetkili kişi alanına, işletmeniz adına imza atma konusunda kim yetkili ise o şahsın adını ve soyadını hanelere yazmalısınız.
  • 21 haneli SGK işyeri sicil numaranızı veya 23 haneli Bağ-kur numaranızı (son 2 hane girmeden) giriş yapınız. Hatalı kodlama konusunda dikkatli olunuz.
  • İşyerinizin, işletmenizin kuruluş tarihini YIL olarak giriş yapınız.
  • İşletmenizin bulunduğu bölgeyi listeden seçim yapınız. Seçenekler arasında İŞGEM, Serbest Bölge, Endüstri bölgesi gibi seçenekler mevcut olur, kosgeb veritabanı kaydında sizin için hangisi uygunsa onu seçiniz.İşletmenize ait ticari sicil numaranızı kosgeb işyeri kaydı sistemine giriş yaparak devam ediniz.Ticaret odası veya sanayi odası olacak şekilde işletmenizin bağlı bulunduğu kuruluşu seçiniz.

Kuruluş seçiminden sonra iş yerinizin bağlı olduğu faaliyet kodunu seçme ekranına geldik. Bu işlem KOSGEB veritabanı kaydı işlemlerinde önemli bir konumdadır. Bu sebeple, işletme kodunuzu dikkatlice seçmelisiniz. “İşletmeniz için FAALİYET KODUNU SEÇMEK İÇİN TIKLAYIN” butonuna basınız. Bu ekrandan KOSGEB NACE kodu adı verilen desteklenen sektörlerden birini seçiniz. NACE kodu listesinde firmanıza ait sektörü bulabilirsiniz. Kod seçiminden sonra KOSGEB veritabanı kayıt işlemine devam edebilirsiniz.

Kosgeb veritabanı kaydında iş yeri iletişim bilgilerinin kaydetmek

Bu işlemlerde asıl amaç iş yerinin ulaşılabilir olmasıdır. Burada kata yapmamanız önerilir gerçi hatalı da yaparsanız sonradan şifreniz ile giriş yaparak düzeltilebilir. İş yeri adresi, İli,  İlçesi, Telefonu, Faks numarası, Cep telefonu şeklindeki tüm alanları doldurun. Her şeyi doğru bir şekilde girdikten sonra sisteme kayıt ederek çıkış yapabilirsiniz. Son işlemlerde yani kayıt aşamasındaki son etkende artık sistem size bir kullanıcı adı ve şifre verecek ve bunlar ile kobi girişi yapabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın