Kosgep Kredisi Nasıl Alınır? (HİBE VE FAİZSİZ KREDİ)

Kosgeb hibe kredisi veya kosgeb üzerinden faizsiz kredi almak isteyenler aşağıdaki yönergeleri takip ederek başvuru adımına geçebilir, bu sayede ihtiyaç duyduğu nakit paraya faiz ödemeden veya devletten hibe alarak sorunları çözme fırsatına erişebilirler.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin uyguladığı bir takım girişimcilik desteklerinin temelini oluşturan KOSGEB, pek çok kişiye girişim alanında büyük kolaylık sağlıyor. Biz de bu başlıkta KOSGEB kimlere verilir gibi temel sorunun cevabını sizlere paylaşarak bu konuda detaylı bilgi vermeyi amaçladık.

KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletme kurulumunda, işletmenin büyümesi için gerekli yatırımın alınmasında hibe ya da uygun faiz oranları ile kredi sağlayan bir devlet kurumudur. KOSGEB destekleri ile girişimcilik sertifikasına sahip olan bireysel girişimciler projelerinin sunumunu yaparak devletten destek alabilmektedir. Desteklemeler karşılıksız ödeme yani hibe ya da kredi şeklinde olabilmektedir.

KOSGEB kredilerinin gerçek anlamda ihtiyacı olan kişilere ulaşması önemlidir. Çünkü yapılan desteklemeler girişimciliği teşvik etmek, yatırım sonucunda farklı kişilere istihdam sağlamak ve ülke içinde katma değer üretmektir. Bu bağlamda KOSGEB destek veriyor diye işletme açmak ya da herhangi bir iş planı yokken tamamen destek alabilmek için iş planı hazırlayarak sunmak son derece yanlış olup bu şekilde işletme açanların çoğu büyük zararlar ile işletmesini kapatmak zorunda kalmaktadır. Çünkü yapılacak olan iş öncelikle devamlılığı olan, kişinin kendisini ve çevresindekileri istihdam sağlaması ve piyasada ekonomik bir katkı yapması gereken bir durumda olmalıdır. En önemlisi de yapılacak olan girişim faaliyetini severek yapmak gerekir, “işçi çalıştırırım, ben patron olurum” kafası ile girilen tüm işletmelerin sonu ne yazık ki hüsran olmaktadır. Yani girişim planınızı hazırlarken, sizin işe yatkınlığınız, daha önceden bu işte deneyiminizin olup olmadığı ve işi ne derece yapabileceğiniz ve kendinizi 5 yıl sonra nerede gördüğünüz gibi tüm detayları güzel ve tutarlı şekilde doldurmanız gerekmektedir. Aksi halde iş planınız onaylanmayacak ve hibe ya da kredi desteğini alamayacaksınız.

Kosgeb Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe kredilerinde yapılması gerekenlere baktığımızda öncelikle girişimcilik sertifikası alarak kosgeb yönetimine proje sunmanız gerekiyor. Devlet her yıl hibe kredi dağıtmakta olup genelde üretime dayalı projelerde desteklerini sunar. Bu nedenle sizlerin proje hazırlarken, üretim bazlı kosgeb iş planı hazırlamanız gerekiyor. Hibe kredilerden yararlandığınızda belirli şartları sağladıktan sonra bu parayı projenizde kullanabilirsiniz.

Devlet bu verdiği parayı geri almamakla beraber eğer projeyi ilgili süreç içinde projeye bağlı kalmadan harcama yaptığınızı denetimler ile fark ederse tüm parayı geri alabilir. Bu nedenle özverili bir çalışma yaparak iş planına sadık kalmanızda fayda olacaktır. Bunun yanı kosgeb hibe almayan vatandaşlara da belirli süre dahilinde faizsiz kredi sunar. Bunları ödemeleri geri bazlı alınmakla olup işin en güzel yanı faizsiz olması ve ödemelerin 3 ayda bir olarak yapılmasıdır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın