Kosgep Kredisi Nasıl Alınır?

Devletten kosgep kredisi alarak, hayalini kurduğunuz projelerinizi gerçekleştirmek çok basit. Kosgep sayesinde hem hibe hem de faizsiz kredi almak sanıldığı kadar zor değil. Başvuru evraklarını hazırladıktan sonra yapılması gerekenleri adım adım kosgeb kredisi aşamaları dahilinde sizlere öğreterek, bu alanda başarılı olmanızı sağlayacak tüyoları da vermiş olacağız. 2020 yılında kosgeb 50 bin TL kredi ve faizsiz 100 bin TL’ye kadar kredi dağıttı.

Özellikle genç girişimcilere ve bayanlara yönelik atmış olduğu adımlar sayesinde, girişimcilere fırsatların doğmasını sağlayarak, kendi işlerini kurmalarında yardımcı oldu. Kosgep kredisi almak için bayan veya bay olmanız fark etmiyor, 18 yaşını dolduran her girişimci kolaylıkla bu krediden yararlanabilir. Sadece iş kurmak için değil, var olan işletmenizi büyütmek içinde kosgeb kredilerinin verildiğini ve buna da kosgeb esnaf kredisi adını verdiğini belirtelim.

Kosgep Kredisi Nedir, Kimler Alabilir?

Krediden yararlanmadan önce kosgep açılımına bakalım, aslında doğru yazılışı kosgeb olarak karşımıza çıkar. Hemen her ilde il müdürlüğü olmakla beraber başvurular kosgeb il müdürlüğüne şahsen yapılmaktadır. Kosgeb açılımı ; Küçük ve Orta Ölçekli bir işletme olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle esnafa büyük kolaylıklar sağlanmaktadır buna ek olarak kobilerde bu faizsiz kredilerden veya hibelerden yararlanabilir. Ancak hibe yani karşılıksız para konusunda hayvancılık kredileri daha fazla onaylanmakta. Esnafa ise faizsiz kredi verildiğinin altını çizelim. Geçen yıl esnafa faizsiz 30.000 TL kredi dağıtıldığını ve ödemelerin 2018’de her 3 ayda bir olacak şekilde verildiğini söyleyebiliriz.

Kosgeb kredilerinde geri ödemesiz yapılacak olan hibe programlarında kullanıcıların izlemesi gereken yolları da ayrıca buradan öğrenebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi herkes başvurup, kesin alacak diye bir yol yok. Zira devletin belirlediği miktarlar dahilinde başvuru sayısı alınıp, bu sayıya bölünen miktarlar dağıtılmaktadır. Misal geçen yıl esnafa faizsiz 50000 TL kredi başvurularında %90 kısmına 20000 TL kredi çıktı kalanlara ise 30000 TL anlayacağınız 50000 TL kredi için kimseyi göremedik. Gerekli şartları sağlayan herkesin başvurusu alınacağını belirtelim.

Kosgep İşyeri Açma Kredisi

İlk defa iş kuracak olanların, devletten sürekli veya ara ara destek almaları için kosgebin desteklediği sektörler konusuna bakmanız yararlı olacaktır. Nace kodlarına göre hareket etmenizde fayda var zira nace kodu olmayan işletmelere kosgeb destek vermiyor. Hali ile faizsiz kredilerden de yararlanamazsınız. Listede yer alan bir nace koduna sahip iseniz işyerini açarak hızla kredi paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Kosgep kredilerinden yararlanmak isteyenler şuradaki nace koduna bakıp, iş fikirlerini yürütmelidir. Yani ne iş yapabilirim, ne tür bir iş yapacağım, yeni iş fikirleri neler? İşte yanıt burada;

http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/179/desteklenen-sektorler-nelerdir

Yapacağınız işin fikri kafanızda oluşmuş ise sıra geldi kursa katılmaya. Korkmayın kosgeb il müdürlükleri bu kısımda sizlere fazlası ile destek olacak. Sertifikanın adı ise ”girişimcilik sertifikası” adı altında verilen ve kişilerin, devlet tarafından destek almasını sağlayan en önemli etkendir.  Bu sertifikayı almak için kosgeb kurslarına katılmanız gerekiyor. Kosgeb il müdürlüklerince belirli aylarda sizlere sunulan bu kursu başarılı olarak bitiren genç girişimcilere böylelikle hibe kredilerinin önü açılmış olacak. Kursun adı ise ” uygulamalı girişimcilik eğitimi ” olduğunu belirtelim.

Kosgeb’e Kayıt Nasıl Yapılır?

Öncelikle aşağıdaki adımları yapalım ;

  1. İlk olarak lütfen BURAYI tıklayınız.
  2. Daha sonra menünün en aşağısında yer alan iki kutucuğu işaretleyiniz.
  3. Yeni en altta yer alan ” başvur ” butonuna tıklayınız.
  4. Ekranın ortasında açılan kutucuk da ilgili yerleri doldurunuz. Sonra ileri diyerek işlemi sonlandırın

İlgili evraklar dahilinde kosgeb il müdürlüklerine gidilmelidir. Ayrıca bilgi almak için kosgeb telefon numarasından da destek alabilirsiniz. Bunun için

http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/iletisim

yukarıdaki adresten hangi ilde bulunuyorsanız, o ile tıklayarak iletişim numarasına bakabilirsiniz.

Sonrasında kosgeb evrakları içinde sizlerden kosgeb iş planı örneği talep edecek. Bu da önemli etkenlerden bir tanesidir özgün olarak yazılmalı ve ne kadar çok sayfa olursa o kadar olumlu yani onaylanma ihtimali olacaktır. Sunum, kurul tarafından onaylanır ise işlemler başlatılır genelde 3 kez hakkınız olacaktır. İş planı örneğinin onaylanmasında, üretimlere dikkat edilmelidir zira kosgeb sizden sadece kendinizi düşünmenizi istemez, yanınızda başkalarının da aktif rol oynamasını talep eder. Biz buna eleman almak diyoruz. Üretim konusunda kosgeb onay vereceğini belirtelim bu yüzden iş planı üretime dayalı olması önemlidir. Onaylanan kosgeb iş planlarında artık rahat günler sizleri bekleyecek. Zira destek alamayacağım, param yatmadı konuları aklınızdan artık çıkmalı. Zira ekonomik destek paketleri hızlıca sizlerin arkasından gelecektir. Son olarak ise

  1. İşletmenizi kurun ve gerekli harcamaları yapınız. ( Faturalarını almayı mutlaka ihmal etmeyin )
  2. Veri tabanına kayıt olun.
  3. Kobi beyannamesi formu doldurun.
  4. Bildi dokümanı çıktısı alın
  5. Girişimcilik Destek Programı başvurunuzu e-kobi girişi yaparak sağlayınız.
  6. İşletme evraklarınız, ve çıktısını aldığınız dokümanlar ile size en yakın birime ödemenizi almak için başvuruda bulununuz.
İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın