Kredi Erken Ödeme İskontosu Hesaplama 2021

Çekilen kredi türü ne olursa olsun; kredi erken ödeme iskontosu daima söz konusudur. Erken ödeme krediyi kapatma işlemlerinde 2021 yılı hesaplama oranlarına dikkat edilmelidir. Kredi borcunu erken kapatmak için topluca nakit para yatırılması gerekiyor.

Kredi Erken Ödeme İskontosu

İskonto yani faiz düşürme işlemleri tüm bankalarda var olup, düşürülecek miktar ve yeni çıkacak olan faiz oranını önceden şubeye giderek öğrenmekte fayda var. Kredi erken ödeme indirimi ve hesaplama yöntemleri, özellikle de çekilen kredinin vadesinden önce ihtiyaç fazlalığı olarak ortaya çıkması durumunda merak edilen konulardan biridir. Zira kredi çeken kişi artık bankaya faiz ödemek istemez ve hatta kredi notu hesaplama açısından da bir sonraki çekim işleminde olumlu bir duruma dönmesini sağlamayı amaçlar.

Tüketici Kanunu kapsamında yapılan düzenleme ile bu konuda müşterilere birçok kolaylık ve avantaj sağlanmış bulunuyor. Zira söz konusu düzenleme öncesinde bir kişi kredi erken ödeme indirimi avantajları konusunda bir fayda görmek için kalan tüm borcunu ödemek istediğin banka tarafından masraf adı altında birtakım yeni ödemeler talep edilebiliyordu. Öyle ki bu durumda kişi erken kredi kapatma indirimi hesaplama işlemleri yaptığında ciddi bir avantaj görmediğini düşünerek vazgeçiyordu.

Kredi Erken Ödeme İndirimi 2021

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği üzerinden yapılan değişiklikler sonrasında ortaya çıkan kredi erken ödeme indirimi hesaplama işlemleri de kolaylaşmış bulunuyor. Birazdan detaylarına değineceğimiz bu yenilikler kapsamında kredi erken ödeme avantajları adı altında ne gibi iyileştirmeler sunulduğunu aktaracağız.

Gerek ihtiyaç kredisi, gerek konut kredisi gerekse taşıt kredisi için geçerli olan düzenlemelerle birlikte erken ödemelerde faiz ve maliyet konularında indirimler sağlanıyor. Bu indirimlerin alt ve üst sınırları belirlenmiş durumda. Ancak kredi erken ödeme indirimi hesaplama işlemlerinde bir tutardan ziyade oran olarak ele alınması gereken bu durum için tüketici lehine birçok iyileştirme söz konusu.

Kredi Erken Ödeme Durumunda En Düşük Faiz

Yine erken ödeme durumunda ilgili bankanın kredi sözleşmelerindeki en düşük faiz oranının uygulanması gerekiyor. Eğer kişi halihazırda en düşük faizden yararlanmıyor ve çekilen tutar artık tamamen geri ödenebiliyorsa kredi borcu kapatma amacıyla yapılan erken ödemelerde bankanın en düşük faiz oranıyla işlem yapabiliyor.
Olası faiz değişiklileri neticesinde ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan da en az etkilenme söz konusu. Bu durumda bir faiz değişikliği meydana gelmişse ve tüketici borcunu 60 gün içinde kapatabiliyorsa söz konusu faiz değişikliği tüketici kredisi üzerinde işlenemiyor.

1.Düşen Kredi Faiz Sınırı Belirlendi

Temerrüde düşen kredi üzerinde gerçekleşecek faiz işlemlerinde de üst sınır belirlendi. Buna gecikme faizi %30’un üzerinde olamayacak. Her ne kadar çekilen tutara bağlı olarak yüzde bir bile çok önemli olsa da bu konuda bir üst sınırın belirlenmesi oldukça ciddi bir iyileştirme.

2.Kredi için Tüketici Cayma Hakkı ve Kullanımı

Dileyen tüketici, çektiği krediyi herhangi bir neden ve ceza işlemi uygulanmaksızın 14 gün içinde iade edebiliyor. Bu durum tüketici kredisi sözleşmesi üzerinde de gösterilmek durumunda. Diğer yandan bu cayma işleminin uygulaması amacıyla yapılacak tüm çalışmaların yazılı olması gerekiyor. Yani bankaya giderek ben vazgeçiyorum demenin resmi olarak hiçbir anlamı olmayacağı gibi söz konusu sürenin aşılması adına da ciddi bir olumsuzluk yaratabilir.

Sizlerde var olan kredinizi erkenden kapatmak istiyorsanız önceliğiniz banka şubelerine giderek ödemeleri hesaptan topluca yapmanız gerektiğidir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın