Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı 2020

Kredi kartı limiti bireylerin kredi notu ve gelir durumuna göre değişmekte. Bu nedenle kredi kartı limiti maaşın kaç katı 2020 konusunda aşağıdaki bilgiler sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır. Kredi kartı insanların ekonomik açıdan zor durumda kalması durumunda anlık çözümler sunan bankacılık ürünlerinden en önemlisidir diyebiliriz. Bu nedenle kart limitleri ne kadar yüksek olursa, kişinin ekonomik olarak zor duruma düşmesi daha az ihtimal olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı 2020

Günümüz şartlarında en fazla kullanılan bankacılık ürünlerinden ilk sırada olan kredi kartları, kullanım miktarına göre hızla artmaktadır. Ülke vatandaşlarına baktığımızda her bireyin cüzdanlarında en az 2 adet en fazla 10 adete kadar kredi kartı kullandıkları görülmüştür. Hali ile kart limiti burada önem kazanan bankacılık etkenler arasında. Kart limitinin ne kadar yüksek olması insanların daha fazla harcama isteğini uyarmakta. Bu yüzden bireyler sürekli olarak kredi kartları ile taksitli alışveriş yapma hatta nakit avans çekme işlemlerine girmekte.

Bildiğiniz gibi kart limitleri maaşın miktarına göre ayarlanıyor. Aylık olarak ne kadar maaş aldığınız tutarı, kart başvurusunda giriyorsunuz. Ortalama bir tutar girmeye özen gösterir zira yüksek maaş miktarı girenlerden bankalar genelde maaş dökümü talep eder. Ancak bankalar birinci faktör olarak, kişilerin kredi notuna bakarak karar veriyor. Eğer kredi notu ortalamanın altında ise kart onayı vermekle beraber kredi kartı limitini düşük tutar örnek olarak 1500 lira şeklinde. Ancak kredi notu yüksek olanların kart limitleri yüksek olarak açılır örnek vermek gerekiyorsa 8000 lira şeklinde diyebiliriz.

Kredi Kartı Maaşın Kaç Katı

Kredi kartı başvuruları her yıl katlanarak artmakta. Ekonomik krizin tezgahlara yansıması ve alım gücünün giderek azalması insanların bankalara olan ilgisini daha da artırıyor. Bu da bankalar ile banka müşterileri arasında borcun devamlılık kazanmasına olanak sağlıyor.

Bireyler bu nedenle sürekli yeni kredi kartı arayışına girmekte. En önemlisi de limiti yüksek açan kredi kartını anında veren bankaların yolunu tutmakta. Banka müşterileri bu nedenle yüksek limitli kredi kartı onayı veren bankaların hangileri olduklarını ve ne kadar limit vereceklerini merak etmekte. Aşağıdaki çizelgeye göre maaşın kaç katına kadar kart limiti alabileceğiniz belirtilmiştir.

  • İlk kez kredi kartı alacaklar için kart limitine bakarsak; İlk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için kullanılmaya başlanılan ilk yıl, kredi kartları toplam limiti belgeli gelirin en fazla 2 katı,
    İlk yıldan sonraki yıllarda ise kredi kartları toplam limiti, belgelenebilir gelirin en fazla 4 katı olabilir.
  • Farklı kredi kartı olması durumunda kart limiti hesaplama kısmına bakarsak ; Aylık toplam belgelenebilir gelirin 3.000 TL olduğunu varsayalım:İlk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için ilk yıl (3.000 TL*2) 6.000 TL,
    İlk yıldan sonra toplam kredi kartları limiti ise (3.000 TL*4) 12.000 TL olabilir
Sonuç olarak bakarsak; maaşın kaç katı kredi kartı limiti olur sorusuna ilk kez başvuracaklar için 2 kat olurken, sonraki yıllar en fazla 4 katı şeklinde sıralanmıştır. Ancak buradaki toplam limitin belirlenmesi açısından tüm bankalardaki kartların ortak limiti baz alınıyor. Yani X bankasında limitiniz 10 bin TL ise, Y bankasında 12 bin TL olunca, X bankası kartını kapattırma şartı ile Y bankasındaki kart limitinizi yükseltebilirsiniz. Ülkemizdeki kart limitlerine bakarsak; en az kart limit açılışı 1000 lira şeklindedir.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın