Kredi Ön Onayı Nedir? Kredi Onay Süreci Nasıl İlerler?

Kredi başvurusu olumsuz olan bireyler kredi ön onayı geçemedikleri için bu durum ile karşılaşmakta. Hali ile kredi onay sürecine dikkat etmekte fayda vardır. Bu nedenle kredi ön onayı hakkında bilinmesi gereken hassas bilgiler bulunur! Düşük faizli kredi çekmek isteyenler banka kredisi olarak mantıklı kararlar verebilir. Bu durumda önem arz eden hususlara bakmak istersek; öncelikle kredi faiz oranı sonrasında ise krediden alınan masraflar olmalıdır.

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi onayı red nedenleri, kredi başvurusu sonrasında gelen olumsuz yanıtın ardından hemen herkesin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Zira böyle bir durumun yaşanması, yalnızca bir ihtiyacın giderilememesi anlamını taşımamakta aynı zamanda kişinin maddi hareket kabiliyetini de uzun vadede kısıtlamaktadır. Çünkü kredi onayı alamamak, kişinin bankalar gözünde olumsuz bir imaja sahip olduğunu da gösterebilmektedir.

Bilindiği üzere bankalar, risk alarak para kazanan işletmelerdir. Alınan risk ne kadar fazlaysa o riskin maddi getirisi de o kadar fazla olmaya endekslidir. Kendi yaşamımızı da dikkate alarak konuyu daha içselleştirmemiz gerekirse, nasıl ki birine verdiğimiz borç para sonrasında o kişinin borcu ödeyip ödeyemeyeceğini değerlendirerek aldığımız riski hesap edersek bankalar da kişilerin ve kuruluşların aldıkları krediyi ödeyip ödeyemeyeceklerini hesap ederek bir yanıt sunarlar. Ancak bankalar kişileri yakından tanıyamayabilirler. Kişiler hakkında çok detaylı bilgilere sahip olmayabilirler. Bunlara karşı kişinin geçmiş finansal performansı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırlar. İşte bu noktada da devreye kredi notu puanı girmektedir. Zira bankalar için en önemli kredi onayı değerlendirme kıstaslarından bir tanesi ve belki de en önemlisi kredi puanı skorudur.

Kredi Onay Süreci Nasıl İlerler?

Kredi notu yüksek olan kişiler rahatlıkla kredi çekebilirler. Çünkü geçmişte çektikleri kredileri belirlenen zaman aralıklarından geciktirmeden ödemişlerdir. Diğer yandan kredi notu düşük olan kişiler ise geçmişte bir şekilde kredi ödemesinde ya da kredi kartı borcu ödemesinde sıkıntı yaşamıştır. İşte bu nedenle geç ödemenin ya da hiç ödememenin tekrar yaşanmasını banka bir daha tercih etmeyeceği için kredi onayı red nedeni olarak düşük ya da yetersiz kredi notu puanı gösterilebilir.

Mutlaka kredi çekilmesi gerekiyorsa ve kredi onayı red nedenleri arasında düşük kredi puanına sahip olmak gösteriliyorsa bu durumda yapılması gereken tek şey bankayı somut tekliflerle ikna etmektir. Somut teklifler dememizin sebebi de bankaların soyut vaatleri kabul etmemesidir. Yapılacak şey, varsa ev ve/veya araba gibi değerli bir varlığın ipotek olarak sunulması olabilir. Ancak bu durumda üzerinize yüklenen sorumluluk artacaktır. Banka ikna olsa da olası bir geç ödeme yapılması ya da ödemenin hiç yapılmaması halinde ipotek gösterilen varlık satışa çıkarılacak yani kaybedilecektir.

Kredi notu puanı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz ve bankaların kredi puanını neye göre belirlediklerini bilmek isterseniz Kredi Notu Neye Göre Belirlenir? isimli yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın