Kredide İdari Takip Ne Zaman Kalkar?

Kredi başvurusu onaylanıp, kredi çekenler belirli süre sonunda var olan borçları ödemediğinde idari takip başlatılmakta. Tüketiciler ise kredide idari takip ne zaman kalkar sorusuna yanıt aramakta!

İdari Takip Ne Zaman Kalkar?

Vatandaşların genel sorunu arasında olan borçlanmalar sonrasında da idari takip işlemleri görülebilmektedir. Bankalardan ya da farklı kamu kuruluşlarına yapılan borçların belli zaman diliminde ödenmemesi halinde de idari takip durumu ortaya çıkabilmektedir. Kredi kartlarına ya da çekilen kredilere bağlı olarak görülen idari takip durumu, borcun ödenmemesi halinde yapılan taksitlendirme işlemlerinin ortaya çıkmasına karşın halen daha ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmemesi halinde de devreye girmektedir. Bu süreç sonrasında yasal merciler devreye girerek var olan borcun kapatılmasına dair müdahaleler de gerçekleştirilebilmektedir. Bu borçlara mahkeme bedelleri ve faizler de dahil olarak var olan borcun daha yüksek meblağlar karşılığında ödenmesi durumu da ortaya çıkmaktadır.

Bankalara yapılacak olan ödemeler kapsamında iki aylık bir gecikme durumu söz konusu olabilmektedir. Ancak üçüncü ay içerisinde de herhangi bir borç taksitinin asgari tutarının ödenmemesi halinde de idari takip söz konusu olabilmektedir. Bankaların takip işlemleri sonrasında da var olan kartların kullanımı son bularak bloke işlemi de uygulanabilmektedir. Aynı zamanda da idari takibe maruz kalan kişilerin kredi puanında da ciddi bir düşüş yaşanarak kara listeye dahil olması da söz konusu olmaktadır.

Banka Takibi Ne Zaman Son Bulur?

Bankalar kapsamında var olan idari takiplerinin gerçekleştirilmesi aşamasında bunu engellemeye dayalı bazı girişimler söz konusu olabilmektedir. Takibin en aza indirgenmesi kapsamında da düzelecek olan söz konusu aktif takiplerin aynı zamanda da çeşitli afların çıkması durumu da görülmekle herhangi bir mağduriyetin meydana gelmemesi aşamasında da devre dışı kalabilecektir.  Ancak herhangi bir biçimde bu işlemleri halledemeyen kişilerin 5 yıl boyunca kredi çekme ya da kredi kartı kullanma gibi durumlardan yararlanmamaları da söz konusu olduğundan önemli bir olgu olarak görülebilecektir.

Sonuç olarak bakıldığında bankalar nakit para konusunda sizlere ne kadar yardımcı oluyor ise sizlerde geri ödemelerde vakti zamanında yapmanızı öneriyoruz. Geciken her taksit aslında faiz dahilinde size yüklü olarak geri dönmektedir. Bankalar işi çocuk oyuncağına benzetmez bu nedenle tedbirli davranmanız sizlerin yararına olacaktır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın