Lise Matematik Öğretmeni Maaşı 2022

Lise matematik öğretmeni maaşı  devlette matematik öğretmeni olmak son derece mantıklı bir seçenek gibi durmaktadır. Bu durumun en temel nedeni ise, hem derslere girmeniz hem de özel ders kazancı elde edebilmenizdir. Bu sebeple lise matematik öğretmeni olmak isteyenlerin bu ek gelir seçeneğini de göz önüne alması son derece önemlidir.

Lise matematik öğretmenleri için maaşlar farklı değildir. Devlette tüm çalışan öğretmenler, tek unvana sahip oldukları için aynı maaşı alır. Yalnızca maaş alırken derece – kademe – medeni durum – eşin çalışıp çalışmaması ve görev yapılan yer gibi değişkenler devreye girer. Bir de doğal olarak ek ders sayısı. Şimdi sırayla tüm bu değişkenleri birlikte inceleyelim.

Matematik Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Lise matematik öğretmeni maaşı bir diğer maaş aralığı ise özel okullarda çalışanlar için ortaya çıkar. Özel okullarda çalışan matematik öğretmenleri başlangıçta doğal olarak devletteki maaşlarından daha düşük başlarlar. Ortalama olarak büyük şehirlerde asgari ücret + asgari ücretin dörtte biri şeklinde anlaşmalar yapıldığını duyuyoruz. Buna rağmen ortalama olarak 5.000 – 6.000 TL arasında maaş aldıklarından bahsedebiliriz.

Tabii ki özel okullarda ek ders gibi ek gelirler bulunmaz. Yalnız özel okul öğretmenlerinin daha fazla özel ders verdiklerini de unutmamak gerekmektedir. İstanbul’da yada büyük şehirlerde başarılı bir matematik öğretmeni için çalıştığı kurumdan kazandığı paranın pek bir değeri olmadığını söyleyebiliriz. Onlar daha çok kazançlarını doğrudan özel derslerden sağlamaktadır.

Matematik Öğretmeni Maaş Hesaplama

Maaş hesaplamak için devlette mi yoksa özel bir kurumda mı çalıştığını bilmemiz gerekmektedir. Yalnız kaba taslak şunu söyleyebiliriz ki, yeni mezun olmuş ve devlette yeni göreve başlamış bekar bir matematik öğretmeni ortalama olarak 7.000 TL ortalamasında maaş alır. Bu maaşı evli olmasına, eşinin çalışıp çalışmamasına ve yaşadıkları bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Yalnız çok da ciddi anlamda farkların oluşmayacağını söylemek mümkün…

Bir de doğal olarak devlette ek ders gelirleri bulunmaktadır. Ek ders, matematik öğretmenin maaş karşılığından sonra girdiği ders saati sayısıdır. Genelde ortalama olarak 1.500 TL ile 2.500 TL arasında ek ders gelirlerinin de olduğunu belirtmek gerekmektedir.

 

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın