Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Kartı Limiti Verilir?

Kredi kartı onaylanmasının ardından her bireyin bir kart limiti bulunur. Bankalar genelde maaşın yani gelirin belirli kat sayısına kadar limit açar. Bu nedenle maaşın kaç katına kadar kredi kartı limiti gelen sorular arasında.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Bankalar tarafından tüketicilere en etkili biçimde sağlanan hizmetlerin başında kredi kartları yer almaktadır. Kredi kartları hemen hemen herkesin başvuru yaptığı hizmet biçimleri arasında da yer alması ile bilinmektedir. Ancak kredi kartlarını herhangi bir bankadan talep ederek kullanma amacı güdecek olan kişilerin bazı kurallara uyarak bu biçimde faaliyetlerden yararlanmaları söz konusu olmaktadır. 2014 yılından itibaren kredi kartları belli bir düzenleme altında müşterilere sağlanarak ne kadar yeterli bir hizmet olduğunu da daha aktif bir biçimde gösterecek olan yeni kuralları ile ortaya konuldu. Buna bağlı olarak da müşterilerin herhangi bir kredi kartı kullanımından dolayı kredi kartları borcunu ödeyememesi durumunun da önüne geçilmesi söz konusu olarak görülmektedir.

Kredi kartlarına dayalı başvuruları bulunacak olan kişilerin herhangi bir biçimde gelir düzeylerini ispatlayamaması kaynaklı olarak ortaya çıktığı durumlar esnasında kredi kartlarının limitlerinin asgari ücret bedelinde verilmesi de söz konusu olmaktadır.

Kredi Kartı Limit Belirleme

Kredi kartı almak isteyen kişilerin maaş durumlarını belgesel olarak kanıtlamaları gerekmesi halinde aynı zamanda da kredi puanları da göz önüne alınabilecektir. Daha önceden herhangi bir kredi kartı kullanmamış olan kişilerin başlangıçta maaşların iki katında bulunacak olan limitlerde kredi kartlarına sahip olmaları söz konusu olabilmektedir. Daha sonraki zaman diliminde de maaşlarının dört katına kadar bu limit artış sağlayabilecektir. Ancak bu limit artışları sadece müşterilerin taleplerde bulunmaları halinde gerçekleşecek olan bir durum olarak görülebilecektir. Aksi halde herhangi bir limit artışı kredi kartları içerisinde mümkün olmayan bir durum olarak ifade edilebilecek biçimde de yer alacaktır. Tüm bu işlemler birer tedbir niteliğinde yer alarak herhangi bir olumsuz duruma bağlı gelişmeleri engelleyebilecek yapıda da yer alacaktır.

Sonuç olarak bakıldığında kart limitleri bireylerin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Ancak maaş bilgisi burada önemlidir. Maaşınız ne kadar yüksek ise kart ve nakit avans çekim ücretleri de o oranda artmaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın