Mağaza Açmak Karlı Mıdır? Ne Tür Mağaza Açılmalı?

Girişimciler tercihlerini bir mağaza açarak geliştirmek isteyebilir. Bu nedenle ne tür mağaza açılmalı hatta mağaza açmak karlı mıdır sorusuna yanıt arayışı içine girebilirler. Parası olan ne iş yapacağı konusunda fikirlere ihtiyacı olduğunda çaresi her zaman ki gibi sitemiz olacaktır. Mağaza açabilir veya bir bayilik alarak yoluna devam edebilir. En önemlisi de açılan mağazadan ne kadar kar elde edeceği ve ne tür mağaza açacağıdır.

Her girişimcinin aklında acaba yapacağım iş başarılı olur mu, açacağım iş yeri para kazandırır mı soruları geçer. Neyin ne getireceğini ancak zaman belirlese de, etkilenen faktörlerin devreye alınması çoğu zaman pozitif etki yapacaktır.

Ne Tür Mağaza Açılmalı?

Mağaza açma konusunda ne tür mağaza açılması da önem taşır. Karlılık bakımından uygun yerlerde açacağınız giyim, restoran veya alışveriş mağazalarından beklemediğiniz kadar kar elde edebileceğiniz gibi ummadığınız anda bile zarar edebilirsiniz. Burada hedef noktayı uzaktan köşelerden vurmak yerine ne 12’den ne de 0’dan vurmalısınız. Amacınız kar elde etmek dolayısı ile süreklilik olması nedeni ile sürekli giden ürünlere odaklanmalısınız.

Mağaza açma konusunda deneyimleri olanlardan bilgi alışverişi yapılmalıdır. Daha önce mağaza açanlardan bilgi toplayarak hangi ürünü nereden temin edeceğinizi bulmalı daha ucuzu nerede şeklinde araştırmalar yapmalısınız. Şunu asla unutmamalısınız; toptancıdan aldığınız ürünü daha ucuza almak mümkündür. Stokçulardan mantıklı yollar ile daha ucuza bularak kar marjınızı artırabilirsiniz.

Mağaza Açmak Karlı Mıdır?

Genele bakıldığında mağaza açmak karlıdır zira ticaret bir risk olsa da ticaret ile uğraşıp binlerce TL her ay kazanabilirsiniz. Memur olduğunuzda aylık sabit bir maaş alırken, ticaret ile uğraşanlar işe göre kat ve kat fazlasını kazanabilir. Hatta öyle ticaret işleri vardır ki, her yapıldığında parti bazında milyonlarca TL bırakmaktadır. Bunun için her şeyde olduğu gibi nakit para gerekiyor. Ataların dediği gibi para parayı çeker misali.

Eğer ki, mağaza açma konusunda hala fikir bulmadıysanız, AVM ler yani alışverişi merkezlerinde self servise yönelebilirsiniz. Ülkemiz sürekli yemeyi düşünen toplum olması nedeni ile yemek satan bir işletme sahibi olabilirsiniz. Burger king, köfte vs. benzeri tüm ürünler hazır yemek olmaları nedeni ile AVMlerde kuyrukların oluşmasını sağlar.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın