Marka İsimleri Nasıl Bulunur? Marka İsimleri Örnekleri

Günümüzde özellikle Dünya’da marka isimleri örnekleri incelendiğinde bireyler ve işletmeler, marka isimleri nasıl bulunur sorusuna yanıt arayışına girebilir. Marka bulmak sanıldığı kadar zor değildir, önemli olan markayı oluşturmak ve tanıtmaktır. Bir ürünün marka adını bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Marka isimlerini ortaya çıkaranlar o yolda ilerlediklerinde zamanla markaların daha fazla öneme sahip olduğunu görmekteler. Bu nedenle dünya marka isimleri listelerine baktığımızda bugüne kadar adını, tüm dünyaya duyurmuş on binlerce şirket isimlerini göreceksiniz!

Marka İsimleri Nasıl Bulunur?

Satışı yapılacak ürünün dünya çapında tanınmasını her şirket CEO’su veya sahibi ister. Bunun için yıllarca kaliteden ödün vermeden, markasını daha ileriye taşımanın derdinde. Bunun için reklam tanıtımları, TV yayınları derken gazete köşelerinde bile ücreti verilerek markasını tanıtanların sayısı hızla artmaktadır. Kimi başarılı olsa da, kimileri de yanlış reklam seçimi nedeni ile sürekli zarar etmekte. Bu da şirket sahiplerinin acaba nerede hata yapıyorum, sorusuna yanıt arayarak zaman harcamasına olanak tanır. Bireyler, marka isimlerini tanıtırken referansı sağlam olan reklam şirketleri ile anlaşarak, bütçe dostu ve fazla reklam parası harcamadan marka ismini duyurmalıdır. Peki bir marka nasıl ortaya çıkıyor? Marka isimleri nasıl bulunuyor?

  • Doğru bir kelime öbeği
  • Satışı yapılan ürün ile alakalı
  • Marka logosunun ürün ile bağlantılı olması
  • Global bir kitleye hitap edilmesi
  • İyi bir tanıtım yapılması

Bu gibi etkenler, sizlerin markanızı bulmanızda büyük öneme sahip kısımlardır. Sizlerde bu etkenlere dikkat ederek bir birinden farklı kelimeler eşliğinde markanızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Marka İsimleri Örnekleri

Sadece ülkeler bazında değil, kıtalar arası dediğimiz makro ekonomi de yerini alan ve bu kulvarda sürekli büyüyen, esas faaliyet karını ve işlem hacmini artıran global şirketleri duyar gibisiniz. Peki dünya üzerinde her ülkeye hitap eden, satış yapan firmalar neler? Bunlar hangi markalara sahip? Bunların başarısında esas faktör kim veya kimler? Bunlara bakarsak;

  • Ikea ; Doğduğu kasabada bulunan tarlasının ilk harflerini şirketin başına geçiren Ingvar Kamprad, IKEA markasının başında kendi adının I ve K harfini bırakmıştır. E ve A harfleri için ise Elmtaryd Agunnanryd tarlasının adını bıraktığı belirtilmiştir. Sonuç itibari ile IKEA markası ortaya çıkmıştır.
  • Canon; Budizm dininde bir tanrı olarak belirtilen Kwanon kelimesini zamanla global pazara açılması için CANON olarak değiştiren şirket, zamanla ülkeler arasında hızla büyümeyi başarmış teknoloji firmaları arasındadır.
  • Lego; Türkçe karşılığı iyi eğlenceler anlamı taşıyan leg got kelimesi ile birleşerek bugünkü LEGO kelimesi ile karşınızda olan şirket, oyuncak alanında üstün başarı gösteren ender firmalar arasında. Kaliteden asla taviz vermeyen buna göre fiyatları yüksek tutan LEGO günümüzde büyük bir pazara sahiptir.
  • Sony; Sonus kelimesinden türetilen ve anlamı ses olarak belirtilen SONY, günümüzde dünyaya hitap eden ve Japonya’dan erkek çocukları için çıkarılan ilk ürünleri ile globale yayılmıştır.
  • Google; Dünya’da en fazla kullanılan arama motoru olan google, ilk zamanlarda googol olarak belirtilse de, asıl anlamı matematiksel bir terim olan 1.10100  terimini ifade eder.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın