Minecraft Harita Yapımı (En İyi Yöntemler)

Ziyaretçilerimizin sıklıkla sorduğu ve bilgi almak istediği Minecraft harita yapımı, minecraft harita nasıl yapılır? ve benzeri konulara bu içeriğimizde yer verdik.

Minecraft harita yapımı Minecraft oyununun en popüler modlarından biri olan hayatta kalma modunda kaybolmamayı sağlıyor. Minecraft 2009 yılında piyasaya ilk çıktığından beri yeni güncellemeler ve sürümlerle her geçen büyümeye ve yenilenmeye devam ediyor. 2014 yılında Microsoft tarafından satın alındıktan sonra inanılmaz yükselişe geçen oyun en fazla satan oyunlarlar arasında yerini aldı. Hayatta kalma modunda son derece büyük ve geniş olan haritada oyuncuların kaybolma şansı oldukça yüksektir. Peki, oyunda kaybolmamak için harita nasıl yapılır?

Minecraft harita yapımı
Minecraft harita yapımı

Minecraft Harita Nasıl Yapılır?

Minecraft harita yapımı için tek ihtiyacınız olan malzemeler pusula ve kağıttır. Başlangıçta ne kadar kolay görünse de bu 2 malzemeyi elde etmek ya da üretmek sanıldığından daha zordur. Ancak oyun içinde harita yapmak kaybolmama şansınızı iki katına çıkarabilir. Özellikle farklı bir biyomda yer alıyorsanız harita sayesinde kaybolmayacaksınız. Haritanın tamamını görmek istiyorsanız haritayı elinize alıp keşif turuna başlamanız gerekiyor. Bu şekilde evinizden binlerce blok ötede olsanız bile evinizi kolaylıkla bulabileceksiniz.

Harita yaparken 9 adet kağıt ve 1 adet pusula gerekiyor. Öncelikle 4 tahta bloğu kullanarak üretilen çalışma masasını açıyoruz. Sonrasında ise en orta bölümü atlayarak tüm bölümleri ekliyoruz. Ortada kalan yere de pusulayı yerleştirebilirsiniz. Haritayı istediğiniz gibi açarak kullanabilirsiniz.

Minecraft Harita Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Harita yapımında kullanılan kağıt ve pusulayı kendi imkanlarınızla da üretebilirsiniz. Kağıt üretimi için ilk olarak şeker kamışı ekmek ve büyütmek gerekiyor. Şeker kamışını bulmak için kum bloklarının üstüne ya da loot sandıklarına bakabilirsiniz. Şeker kamışını aldıktan sonra kendi belirlediğiniz kum alanına ekim yapabilirsiniz. Birkaç gün içinde şeker kamışları yaklaşık 4 blok yüksekliğe kadar çıkmış olacaktır. Elde ettiğiniz şeker kamışlarının bir kısmını kullanmanız yeterli olacaktır. Kağıt üretimi için çalışma masanızda 3 şeker kamışını en alt bölmede yan yana dizebilirsiniz.

Minecraft harita

Pusula Minecraft harita yapımı için oldukça gerekli bir malzeme olmasına rağmen kağıt yapımından bir hayli zordur. Bunun için 4 demir ve 1 kızıltaş madeni gerekiyor.

  • İlk olarak demir madenini kırmak için taş kazma bulmalısınız.
  • Demiri taş kazmayla kırdıktan sonra fırını yakıp külçe haline getirmeniz için eritmeniz gerekiyor.
  • Kızıltaş madeni için de demir kazmadan yararlanabilirsiniz.
  • Tüm madenleri elde ettikten sonra 4 demiri köşelere ve en orta bölüm dışında 4 farklı yere ve en son kızıltaşı da orta bölüme koyunca pusula yapımı bitmiş oluyor.

Minecraft Haritaları Nasıl Kullanılır?

Minecraft harita yapımı hakkında tüm detayları öğrendikten sonra harita modunun nasıl aktif olacağını görelim. İnternet sitesinden .jar dosyasını kullanarak harita modunuzu indirebilirsiniz. Kurulumu başlatmak için %appdata% klasöründe bulunan Minecraft dosyasındaki mods bölümüne .jar dosyasını ekliyorsunuz.  Oyun işlemcinizden forge sürümünü seçtikten sonra oyun içinde modu kullanabilirsiniz. Minecraft harita modu online sunucular ile çalışmamaktadır. Çok oyunculu sunucularda kullanıma uygundur.

YouTube video
YouTube video

Genel adlı kategorimiz ile benzer içeriklere göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 Kişi Değerlendirdi!)
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın