Montofon İnek Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Ülkemizde hayvancılık yapılmak istediğinizde özellikle alınan ineklerin bol süt ve et yönünden iyi seçilmesi gerekiyor. Bu hayvanlardan biri de montofon inek dediğimiz hem eti hem de süt verimi ile oldukça kaliteli olan bir tür fazlası ile tercih edilmeye başlandı. Büyükbaş hayvancılık konusunda besicilik yaparak para kazanmak isteyen bireyler genelde montofon inek satın almaya başlamışlardır. Ancak normal inek türlerine göre fiyatları fazladır verim yönünden. Bu nedenle inek kredisi başvurusu yaparak nakiti olmayan bireylerin bunları satın almasının önü açılmış oldu. Ülkemizde bu inek türünün tam adı da mandafon ineği olarak adlandırılmaktadır. Satın aldıktan sonra bu inekler hızlıca bölgeye adapte olmaktadır. Bu olumlu yönü nedeni ile girişimciler para kazanma ve besicilik alanlarında önceliği bu inek türüne vermektedir. Sizlerde bu inekleri satın almak veya montofon inek özelliklerini ve montofon inek satın almak isteyenlere yol yordam göstereceğiz.

Montofon inek yetiştiriciliği için devlet destek veriyor mu?

Devlet üretim konusunda başta hayvancılık ve tarımsal faaliyetler olmak üzere tam destek vermektedir. Hem hibe kredi (karşılıksız para) hem de faizsiz hayvancılık kredileri ile üreticilerin yanında olmaktadır. Zaten ülkemiz giderek üretim alanında pasif kalıyor ve dışa bağımlı hale gelmektedir. Bu nedenle montofon inek yetiştiriciliği yapmak isteyenlere devlet yardım etmekte.

Bankalar montofon inek kredisi vermekle beraber bireyler hangi bankaların faizsiz kredi verdiğini merak edebilir. Genelde Ziraat bankası başta olmak üzere Halkbank, İNG bank, Garanti, Denizbank sizlere tarımsal ve hayvansal alanlarda destek olmaktadır. Bu bankalardan dilerseniz faizsiz kredi alabiliyor dilerseniz de devlet destekli hibe programlarına katılarak, hibelerden yararlanabilirsiniz. Kosgeb aracılığı ile katıldığınızda genelde faizsiz kredi alabilirken, teşvik sayesinde de hibelerden yararlanırsınız. En önemlisi de teşvik kredilerinden yararlanarak karşılıksız para yardımlarını almak. Montofon inek kredisinde finansman sağlayan bankalar, hayvancılık ile uğraşanlara finansman desteği sunarak, onların daha da işlerini büyümelerinde aktif rol oynamakta. Devlet destekli hayvan kredisi almak isteyenler, kosgeb aracılığı ile bu kredilere başvuruda bulunabilir. Ayrıca ÇKS kayıtlı olmanız dahilinde devletten hibe kredi almanızı sağlayabilir.

Montofon inek kredisi veren bankalar hangileri?

Bu desteklemede en önemli ziraat bankası olarak karşınıza çıkıyor. Devlet bankası olan ziraat üreticilere ve hayvancılık ile uğraşanlara düşük faizli kredi finansmanı sunar. Ayrıca devlet destekli hayvancılık hibelerinde de öncülük etmekte bu banka. Sadece büyük baş olmamakla beraber, küçükbaş hayvancılık destekleme ödemelerini de yapmakta. Düşük faizli ihtiyaç kredisi başvurularında hızlıca onay vermesi ile tanınan ziraat bankası, işletme kurmak isteyenlere de kobi finansmanı sunar. Sizlerde krediden yararlanmak istiyorsanız aşağıdaki etkenlere dikkat etmeniz gerekiyor.

Süt üretimi, barınak yapımı, Gübre yönetimi, Yem hazırlama, Balya makinesi, Türkev kayıt sistemine kayıtlı olmak.

Bu banka harici kredi veren kuruluşlara bakmak istersek; Denizbank hayvancılık kredi onaylama ile ilk sırada gelmekte. Sonrasında yapıkredi bankası tarımsal üretim destekleme konusunda, Vakıfbank devlet destekli kredileri gelmekte.

Montofon İnekler Kaç Kilo Süt Verir?

İşte en önemli sorulardan bir tanesi olan montofon inekler günde kaç kilo süt verir? Eti lezzetli midir? İşte bu gibi soruların yanıtlarını da buradan öğrenebilirsiniz. Bildiğiniz gibi dünyanın genelinde inek ırkı oldukça fazladır ancak bizler için en iyisi yani verimi yüksek olan inek ırkını bulmak. Hali ile simental inek dediğimiz montofon inekler de oldukça ideal durmakta. Hem sütleri hem de kilo yönünden fazladır diyebiliriz.

Bir dönemde süt verimine bakıldığında 5500 / 6000 kg şeklinde süt vermektedir. Ayrıca süt içindeki yağ miktarı da %4,5 civarıdır. Günlere baktığımızda bu miktarları 280 günde vermektedir. Yani günlük size 25 kg üzeri süt vermektedir tabi bu ortalama olmakla beraber bazı ülkelerde bu miktar daha da artabiliyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın