Nereden Yatırım Yapmaya Başlayabilirim?

Yatırım yapmak sanıldığı kadar zor olmayıp, çok para gerekmesi de gerekmeyen önemli araçlardan bir tanesi şüphesiz ki para biriktirme sanatıdır. Nasıl para biriktirilir, birikim yaptığınız parayı nasıl yatırıma dönüştürebilirsiniz?

Her Ay Düzenli Olarak Para Biriktirmek

Kazandığınız paralardan belli bir kısmı biriktirmek ve bu biriktirdiklerinizi yatırıma yönelterek gelecekte daha iyi yaşam elde edebilirsiniz. Eğer sürekli olarak paranızın bir kısmını birikime ve yatırıma ayırırsanız, gelirinize bu yatırımlarla ek gelir oluşturabilirsiniz. Yapacağınız bu birikimler sayesinde de geleceğiniz için yararlı yatırımlar yaparak adım adım zengin olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Eğer düzenli olarak gelirinizi biriktirirseniz, zengin olmak için hayatınızdaki en iyi yatırımı yapacak olabilirsiniz.

  • Giderleri Kısmak İstiyorum

Her ay düzenli olarak para biriktirmek mi istiyorsunuz? Eğer her ay gelirinizi biriktirmek istiyorsanız ilk olarak bir hazırlık yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız bu hazırlık tabii ki gelir ve giderlerinizi detaylı olarak ortaya koymak içindir. Bir ay içindeki gelir ve giderlerinizi düzenli olarak takip edin. Nereye, ne kadar harcama yapıyorsunuz; gerekli olan ve gereksiz olan harcamalarınız nelerdir, bunları belirleyin. Eğer ki giderlerinizin hesabını yapmazsanız ve bilinçli bir şekilde harcama yapmazsanız, düzenli birikim yapmanız neredeyse imkansız olacaktır. Buradaki amacınız her ay kazancınızı birikime dönüştürmek olduğu için 1 ay içindeki kazançlarınızı ve harcamalarınızı net bir şekilde hesaplamalısınız. Gelir ve giderlerinizi incelerken gereksiz olan harcamalarınızı da göreceğiniz için birikiminizde size yardımcı olacaktır.

  • Aylık Harcamalarınızı Azaltın

Bir ay içerisindeki harcamalarınızı hesap ettikten sonra bu giderler konusunda bir düzenleme içine girmelisiniz. Gereksiz olan giderlerinizden kurtulmanız gerekmektedir. Gerekli olan harcamalarınızda  tasarruf yollarını bularak bu konudaki giderlerinizi de kısıtlayın. Örneğin elektrik, su, doğal gaz harcamalarınızda tasarruf edebilir, arabanızda harcadığınız yakıt konusunda tasarruf edebilecek yollar arayabilirsiniz. Mutfak için yaptığınız alışverişlerde yaptığınız harcamalara göz atabilir ve sizin için uygun olan alışveriş yollarından birini tercih edebilirsiniz. Cep telefonu, internet ve televizyon için yaptığınız harcamalarınızda dikkatli davranabilirsiniz. Bu faturalarınız için yüksek tutarlar ödüyorsanız, tutarı azaltmak için bir şeyler yapmalısınız. Eğer tasarruf yaparsanız hem geçiminiz hem de birikiminiz daha kolay olacaktır.

Biriktirilen Parayı Yatırıma Dönüştürmek

Yatırım yapmanız için belli miktarda para ayırmanız, sizin için oldukça iyi olacaktır. Yaptığınız birikimleri yatırım yaparak değerlendirmeniz sonucunda çok yüksek gelirlere sahip olmanız mümkündür. Eğer yatırım yapmak istiyorsanız internet üzerinden ufak bir araştırma yaparak bilgi edinebilirsiniz. Yaptığınız yatırımlardan iyi kazançlar elde etmeye başladığınız zaman, birikimlerinizin daha fazlasını yatırım için ayırmak isteyecekseniz. Bununla birlikte daha düzenli birikim ve yatırım geleceğiniz olacaktır.

Birikim yaptığınız parayı artık yatırım yapma aşamasında iseniz tavsiyemiz kesinlikle borsa gibi önemli emtia araçları olacaktır. Zira borsadan kazanılan para ile kısa sürede yeni bir araba ve ev satın alabilirsiniz. Borsada temettü veren şirketlere girerek uzun vadede yatırılan tutarın mislisini kazanmak mümkündür.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın