Numaralı Gözlük Camı Fiyatları 2023 (Güncel Fiyatlar)

Ziyaretçilerimizin sıklıkla talep ettiği başlıkları bu içeriğimizde yayınladık. Numaralı gözlük camı fiyatları, numaralı gözlük camı çeşitleri ve benzeri konulara cevap bulabilirsiniz.

Numaralı gözlük camı fiyatları pek çok kritere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Numaralı gözlük yakını ya da uzağı net bir şekilde göremeyen kişiler için üretilir. Görme konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin göz muayenesi sonucunda gözlük camlarının kaç numara olacağı belirlenir.

Numaralı gözlük camı fiyatları
Numaralı gözlük camı fiyatları

Numaralı Gözlük Camı Fiyatları

Göz doktoru numaralı gözlük camını reçete ettikten sonra gözlükçüden uygun gözlük seçilir. Numaralı gözlük camı fiyatları aşağıdaki faktörlere göre belirlenir:

  • Cam kalınlığı
  • Organik olup olmaması
  • Colormatic olması
  • Cam derecesi

Yukarıdaki seçeneklere ek olarak her gözlükçü firmada gözlük markasına göre fiyatlar farklı olmaktadır. 2022 gözlük camı fiyatları en az 300 TL’den başlayıp 4 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Ayrıca yurt dışı markalarının da fiyatta etkisi görülmektedir.

Numaralı Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir?

Numaralı gözlük camı çeşitleri farklı özelliklere ve görünüşlere sahiptir. Satın almadan önce bu özellikleri bilmek hangi gözlüğün uyumlu olduğunu bulmak açısından fayda sağlar. Gözlük camları görmenizi etkileyeceğinden ve sürekli kullanacağınızdan en iyisi seçmekte yarar vardır. Numaralı gözlük camı türlerinin neler olduğuna göz atalım.

Organik Camlar

Organik camlar en çok kullanılan gözlük camı çeşitleri arasındadır. Plastik maddeden üretilmiş olup oldukça hafiftir. Bu nedenler kırılmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca kolaylıkla çizilmeyen bir yapıya sahiptir. Temizlik bakımından da organik camlar diğer cam çeşitlerine göre biraz daha leke ve toz tutar. O yüzden gün içinde sık sık temizlemek gerekebilir.

Mineral Camlar

Mineral camlar çok fazla kir ve toz tutmadığından çok fazla tercih edilmektedir. Çizilme oranı çok düşük olan bu camların pürüzsüz bir yapısı bulunur. Sıcaktan ya da kimyasal maddelerden etkilenmez. Ancak mineral camların tek eksi tarafı kolay çatlaması ve kırılgan olmasıdır. Dikkatli muhafaza edildiğinde uzun süre kullanım sağlar.

Polikarbonat Camlar

Numaralı gözlük camı çeşitleri arasında polikarbonat camlar kırılma ve çizilmelere karşı en dayanıklı olanıdır. Burun üzerinde baskı oluşturmayıp hafif bir yapıya sahip olduğundan çok fazla talep edilmektedir. Görüş seviyesi iyi olup şeffaflık oranı oldukça yüksektir. En büyük özelliklerinden bir tanesi UV ışınların karşı ekstra koruma sağlamasıdır.

Colormatic Camlar

Diğer bir adı Fotokromik olan bu cam çeşidi güneş ışınlarının seviyesine göre koyulaşır. Normal cam görüntüsünde olup güneşe çıkınca koyu renk almaya başlar. Güneş ışığına karşı aşırı hassasiyeti olan kişiler bu camları tercih ederler. Ayrıca kapalı alanlarda da kullanıma uygundur. Gece araç kullananlar ve yüksek ışıklı ortamda sürekli gözlük takmak zorunda olanlar için tavsiye edilmemektedir.

Devlet Numaralı Gözlük Camı İçin Ne Kadar Ödüyor?

Sigortalı kişiler anlaşmalı gözlükçülerden göz muayenesi olduktan sonra gözlük camı alabilir. Devlet destekli numaralı gözlük camı fiyatları her sene güncellenmektedir. Bu sene devletin numaralı gözlük camı için ödediği ücret 37,80 TL olarak belirlenmiştir. Çerçeveli gözlük camı ise 43,20 TL olarak ödenmektedir.

YouTube video

YouTube video

Benzer içeriklere Genel adlı kategorimiz ile ulaşabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın