Öğretmen Emekli İkramiyesi Hesaplama

Başlamadan önce önemli bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öğretmen emekli ikramiyesi hazırlamada hali hazırda 3000 ek göstergeyi kullanmak gerekmektedir. Hali hazırda 3600 ek gösterge henüz yasalaşmadığı için maaş hesaplarken 3000 ile 3600 arasındaki farkı da belirteceğimizi hatırlatalım. Eğer siz de 15 Ocak 2023 tarihinden sonra emeklilik dilekçesini verecekseniz o zaman emekli maaşınızı 3600 ek gösterge üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Öğretmen Emekli İkramiyesi

Öncelikle emekli ikramiyesi hesaplama seçeneğinin alınan karara göre değişiklik gösterdiğinin altını çizelim. 3000 ek gösterge üzerinden hesaplama yapmak yerine aşağıda verdiğimiz kalemlere göre kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz. Bu hesaplama oranı size karmaşık gelecekse internette var olan hesaplama programları üzerinden hesaplamanızı yapabilirsiniz. Tabii ki hali hazırda programın istediği bilgileri verebilmek için bazı temel bilgilere de ihtiyaç duyarsınız. O sebeple tüm bilgilerin kesintisiz bir şekilde iletilmesi için e – devleti ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Emekli olan öğretmenlerin emekli ikramiye ücretleri hizmet yıllarına göre değişecektir. Hali hazırda öğretmen meslek kanunu olmadığı için tüm öğretmenleri de aynı şekilde ilgili devlet memurları kanuna göre emeklilik hesaplamaları yapılır. Bu konuda pek çok değişken olmakla birlikte emekli maaşı hesaplama ve emekli ikramiyesi hesaplamada dikkat edilmesi gereken seçenekleri birazdan detaylı bir şekilde belirteceğiz.

Öğretmen Emekli İkramiyesi Hesaplama

Önceden emekli ikramiyesi almaya hak kazanmak için otuz sene hizmet şartı bulunmaktaydı. Bu şartın kaldırılması ile birlikte artık yaşı doldurduktan sonra emekli ikramiyesi almaya hak kazanılabiliyor. Buna göre:

25 sene aktif çalışan bir öğretmen: 99.500 TL

26 sene aktif çalışan bir öğretmen: 103.420 TL

27 sene aktif çalışan bir öğretmen: 107.400 TL

28 sene aktif çalışan bir öğretmen: 111.400 TL

29 sene aktif çalışan bir öğretmen: 115.370 TL

30 sene aktif çalışan bir öğretmen: 120.000 TL

31 sene aktif çalışan bir öğretmen: 123.700 TL

32 sene aktif çalışan bir öğretmen: 131.300 TL

32 ve daha fazla sene aktif çalışan bir öğretmen: 140.000 – 160.000 TL arası emekli ikramiyesi almaya hak kazanacaktır.

Memur Emekli İkramiyesi Hesaplama

Emekli ikramiyesi almaya hak kazanmak için 5 temel kalem ön plana çıkarılmıştır. Bunlar arasında ilki hiç şüphesiz taban aylıktır.

Taban aylık; Maliye Bakanlığı tarafından duyulan taban aylık kat sayısı sonrası ortaya çıkan bir rakamdır. Bunun için o sene açıklanan taban aylık kat sayısına dikkat etmek önem arz eder.

Diğer bir değişken ise kıdem aylığı olup öğretmenler için maksimum olacağı hizmet senesine bağlı olarak 500 olacaktır. Bunun ötesinde kıdem aylığı olmamaktadır.

Ek Gösterge: 15 Ocak 2023 tarihine kadar öğretmenler için maksimum 3000 bu tarihten sonra ise 3600 ek gösterge hesaplaması yapılır.

Emeklilik eklentisi ise: ek göstergeye bağlı olarak ortaya çıkan bir orana göre belirlenen bir hesaplamadır.

Yukarıda belirttiğimiz tüm bu kalemleri bir arada hesaplayarak her birinde ayrı ayrı bir rakam ortaya çıkarılır. Ortaya çıkarılan bu rakam toplanır ve senelik toplam ortaya çıkarılmış olur. Sonra ise hizmet yılı ile birlikte senelik toplam çarpılarak ikramiye hesaplaması sona erer.

Eğer almış olduğunuz emekli ikramiyesinin eksik olduğunu düşünüyorsanız internet üzerinde yer alan programlardan sağlamasını yapabilirsiniz. Burada yer alan kalemlerin hepsine dilerseniz kurumunuz aracılığıyla dilerseniz de bordronuz üzerinden ulaşmanız mümkün olmaktadır. Tüm bu kalem ve hesaplamaların hızlı ve kesin bir şekilde yapılması için birkaç sefer kontrol edilmesinde de fayda bulunmaktadır. Bunlara sizler de göz atarak hesaplamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın