Ölen Kişinin (Bireyin) Kredi Borcu Ne Olur? (NET YANITLAR)

Ölen (vefat eden) kişinin bankadan kredi borcu var ise bireyin kredi borcu ne olur, silinirmi soruları en fazla arananlar arasında. Zira vefat halinde bankalar bu durum karşısında kendilerini garanti altına almakta. Ancak öyle durumlar var ki, kredi çekilmesi aşamasında o şartı sağlamayanlar, ölüm sonrasında mevcut kredi borcunu varislerine de bırakabiliyor! Çoğu banka müşterisi, bankacılık ürünlerinden en önemlisi olan nakit para sunan krediler ile sürekli iç içedir. Bu durum karşısında bankalar, faiz karşılığında tüketicilere bir takım kredi yani nakit para imkanı sunar. Gerekli şartları sağlayan her birey, bankalardan ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi gibi birçok ürüne başvurup anlık hızlarda parayı alabilir.

Ölüm Halinde Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin kredi borcu ne olur, öncelikle bankaların kendilerini bu gibi olumsuz durumlarda garanti altına aldığını belirtelim. Her kredi başvurusu onaylanan müşteriden ilk yıl için hayat sigortası poliçesi yaptıran bankalar, bu sayede kendini amorti edecektir. Zira kişinin ölmesi yani vefat etmesi durumunda mevcut borcu, doğrudan sigorta şirketinden tahsil edecektir. Bu nedenle;

Kredi çekerken hayat sigortası ilk yıl zorunlu olup, bunu yaptırmış iseniz ilk yıl içinde kişi vefat (ölüm) ederse, mevcut borcu sigorta şirketi karşılıyor. Ancak bir sonraki yıl da, müşterinin hayat sigortasını yenilemesi gerekiyor zira kredi taksitleri devam ettiği sürece her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde 1. yıldan sonra hayat sigortası yaptırmayan kişiler, vefat ederse mevcut borç, aynı şekilde mirasçılarına kalacaktır. Bu borçtan kurtulmak içinde koşulsuz şartsız redd-i miras yapılmalıdır. Sigorta şirketinin mevcut borcu kabullenmesi için poliçe içindeki hastalıkları bildirmesi gerekiyor yani kalp rahatsızlığı var ise onu poliçeye eklemesi zorunlu. Aksi takdirde kalpten kişi giderse ve sözleşmede bu hastalık yer almamış ise sigorta şirketi ödeme yapmaz.

Hayat sigortası, genelde ölüm için devreye giren bir poliçe olup, bankalar; taşıt, konut ve tüketici kredileri için ilk yıl zorunlu olarak bunu kişiye yaptırıyor ve ana paradan genellikle tahsil ederek müşteriye aktarılıyor. Hayat sigortası bu nedenle banka müşterileri için büyük öneme sahiptir. Sizler için faydalı olan bu poliçenin, kredinin bitme süresine kadar aktif kalmasını takip etmenizde fayda olacaktır.

Ölüm Halinde Ödenen Kredi Taksitleri Geri Alınır Mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ölen kişi, eğer ki, hayat sigortası yaptırmış ise kredi taksitlerinin kaçını ödemiş ise tamamını geri alabiliyor. Bu durum varisler için de fayda sağlamaktadır. İlgili poliçenin mevzuatı ve tutarına göre, ölüm halinde ödenen kredi taksitlerinin varislere geri ödenmesi maddesi de söz konusudur.

Biraz daha detaylandırırsak; Ahmet Bey, X bankasından konut kredisi çekiyor ve hayat sigortası yaptırıyor. 1 yıl boyunca Ahmet Bey, taksitlerini bankaya ödemekte ancak bir kaza oluyor ve vefat ediyor. Ölüm halinde Ahmet Bey’in bankaya kalan borcu, poliçe yaptırdığı için siliniyor. Mevcut borcu, sigorta şirketi bankaya ödüyor. Sonrasında kişinin bugüne kadar ödemiş olduğu taksit tutarının tamamı da kişinin varislerine geri ödeniyor. Burada bir pozitif bilgi de almış olduğu konut, varislere kalıyor tabi burada bir kaç kalem masraf çıkabiliyor o masrafların tamamını ödemeniz durumunda ilgili konutta varise kalacaktır.

Ölen Kişinin Borçları Redd-i Miras

Burada mirasçıların çok iyi analiz etmesi gerekiyor zira ölen kişiden miras yerine çok borç kalmış ise yani alacak vereceği karşılamış ve zarar ediyor ise tüm mirasçıların redd-i miras yapması daha da mantıklı olacaktır. Aksi takdirde ölen kişi,  sizlere borç bırakarak sizlerin de zarar görmesine neden olabilir. Senet, kredi, kredi kartı gibi büyük tutarlardaki borç söz konusu ise ölen kişi hakkında redd-i miras davası açabilirsiniz.

Ölen kişinin bankaya olan borçları, hayat sigortası kadar önemlidir. Yakınınız, eşiniz veya dostunuz var ise bankalardan kredi veya kredi kartı borcu var ise kesinlikle hayat sigortası poliçesini yaptırmasında ısrarcı olunuz. Aksi takdirde kişi, öldüğünde sizleri de borç batağına sürükleyebiliyor. Bana bir şey olmaz dememeli ve kredi borcu olan herkesin hayat sigortası yaptırmasına özen göstermelisiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın