Ortopedik Ortez Protez Maaşları Güncel 2024

Protez ve ortez yani sağlık alanında ortopedi teknisyeni olarak bilinen Ortopedik ortez protez maaşları nedir? Ortez teknisyeni maaşı kaç TL? Merak ediyorsanız bu içeriğimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Ortez Protez Maaşları Güncel

Maaş konusu ülkemizde fazlasıyla çalkantılı durumda ve insanlar tarafından çok fazla gizlenmektedir. Maaşını gizleyen insanlar genelde diğer insanların kendi meslekleri hakkında ne kadar kazandığını öğrenmelerini istememelerinden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar engellemeye çalışıyor olsalar da internet sayesinde ortez maaşları ne kadar şeklinde arama yaparsanız bir çok sonuca varabilirsiniz. Tabi bu sonuçların her birisi doğru olmayabilir fakat biz sizlere güncel haliyle Ortez maaşları kaç TL? Bunu bu içeriğimizde açıklamış olacağız.

Ortopedi Teknisyeni Nedir? Protez ve Ortez Ne İş Yapar?

Kısaca ortez nedir? Açıklamamızı sizlere yapalım. Ortez eğer hastanın vücudunda işlevselliğini yitirmiş herhangi bir organ kaybı yaşamış durumu varsa bu kişilere organ işlevini yerine çalışan, destek olan kişidir.

Ortez bir ortopedi teknisyenidir. Yardımcı teknik personel olarak görevlerini sürdürmektedirler ve bir protez ve ortez teknisyeninin görevleri aşağıdaki gibidir;

  • Hastadan ölçü alımı yaparlar ve alçı modeli hazırlarlar. Protez ve ortezi ortaya çıkartırlar ve ortaya çıkan protez ve ortezin provasını yaparlar.
  • Provasını yaptığı veya yapacağı model hakkında hastaya bilgi verirler
  • Protez ve ortezin genel işleyişi hakkında tam detaylı bilgiye sahip olurlar ve hastaya yine bilgi verirler
  • Tıbbı olarak üretilen protez ve ortezin tüm bakımlarında, tamirinde veya kontrolünde ortopedi teknisyenleri görev alırlar
  • Protez ve ortezin yapı parçalarını birleştirirler

Ortopedi Teknisyeni Nasıl Olunur?

Ortopedi teknisyeni olmak isteyen bir kişi herhangi bir üniversitenin Ortopedik Protez ve Ortez Teknisyenliği dalından mezun olması gerekir. Eğer bu bölümü başarıyla bitirirseniz bölümünüz sonrası yapılacak olan KPSS sınavından meslek için yeterli olan puanı almanız gerekmektedir. KPSS vs. bu tür sınavlarla uğraşmak istemeyenler özel hastanelere başvuru yapabilirler.

Ortez Protez Maaşları 2024

Ortez protez veya diğer adıyla Protez ve ortez maaşları nedir diye merak ediyorsanız kademe kademe tüm maaş bilgisini güncel haliyle aşağıda paylaştık. Son zamlı haliyle ortez protez maaşları aşağıdaki gibidir.

  • Mesleğe yeni başlayan ortopedi teknikeri maaşı 4250 TL ile 5000 TL arasında maaş almaktadır.
  • Meslekte 5 yılını dolduran ortopedi teknikeri maaşı 10000 TL ile 13000 TL arasında değişmektedir.
  • Meslekte 10 yılını dolduran ortopedi teknikeri maaşı 10000 TL ile 15000 TL arasında maaş almaktadır.
  • Meslekte 15 yılını dolduran ortopedi teknisyeni maaşı 10000 TL ile 18.040 TL arasında maaş almaktadır.
  • Meslekte 25 yılını dolduran ortopedi teknisyeni maaşı 15000 TL ile 18.040 TL arasında maaş almaktadır.

Yukarıda da görüldüğü gibi henüz mesleğe yeni başlayan bir ortez protez teknikerinin maaşı 4250 TL ile 5000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Tabi her 6 ayda yapılan maaş zamlarıyla birlikte bu maaş düzeyleri giderek artmaktadır. Her kurumda farklı maaşlar alabilirsiniz. Aynı zamanda AGİ, çocuk yardımı vs. bu tür ek ödemelerde maaşınıza direk olarak etki ederek artmasına neden olabilir. Ortopedi teknisyeni 2024 net maaşı hemen hemen 10.020 TL’dir.

Ortez Protez Maaşları

Özel Sektör Protez ve Ortez Maaşı 2024

Devlete nazaran özel sektörde bildiğiniz gibi ücretler bir hayli düşüktür. Özel hastanelerde bir protez ve ortez teknisyeni maaşı 5000 TL tutarlarındadır. KPSS gibi sınavlara girerek bu alınan maaşı devlette yukarıda da dediğimiz gibi 10000 TL civarlarına çekebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın