Oruçken Adet Olmak Orucu Bozar Mı? (Doğru Cevap)

Her kadın yaşamlarının belli bir döneminden itibaren Allah’ın yaratışının bir sonucu olarak her ay belli bir döngü içinde adet görmeye başlar. Adet gören kadınların vücutlarından adet dönemi boyunca kan ile birlikte yumurtalıklardan gelen yumurta atımı gerçekleşmektedir. Bilindiği üzere kan insanların abdestini bozmaktadır. Bu sebeple birçok insan tarafından adetli olmak oruç tutmayı engeller şeklinde kesin ve değiştirilemez bir kanı bulunmaktadır. Buna rağmen Allah’ın Müslümanlar için gönderdiği kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim incelendiğinde bu konuda bu biçimde kesin bir yargının söz konusu olmadığı görülmektedir.

Bu noktada adetli olmak oruç tutmayı engeller mi sorusu oldukça popülerdir. Oruç tutmakla abdestli olmak arasında bir fark mevcuttur. Fakat yine de bazı hadislerde adetli olmanın oruç tutmayı engellediği yönünde ifadeler mevcuttur. Bu sebeplerden ötürü Müslüman kadınlar genellikle adetliyken oruç tutmayıp daha sonrasında kaza orucu tutarak bu belirsizlikten kurtulmaya çalışmaktadırlar. Zaten bazı hadisler ile önerilen yöntem de budur. Böylece kadınlar hem sağlıklarını korumuş oluyorlar hem de inançlarının sorumluluklarını yerine getirmiş oluyorlar.

oruçken adet olmak orucu bozar mı?

Adetliyken Oruç Tutmanın Cezası Nedir

Oruçken adet olmak orucu bozar mı? sorusunun cevabından sonra peki cezası (günahı) nedir? Adetli iken oruç tutmanın cezası pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu durumun önüne geçen net bir hüküm bulunmadığı için ve bu durumla kişi ile Allah arasında olduğu için esasen adetliyken oruç tutmanın cezası yoktur. Fakat var olan bazı hadislere göre bu yapılmaması gereken bir eylemdir ve tutulan oruç geçersiz sayılabilir. Adetliyken oruç tutan kadın oruç tuttuğu için sevap kazanamamış olur. Fakat adet döneminde kaybedilen kandan dolayı kadınların fizyolojik bazı durumları değişmektedir. Kan şekerinin düşmesi bu duruma bir örnektir.

Yemek yemek kan şekerini yükselten bir olaydır. Eğer bu dönemde oruç tutulursa zaten düşük olan kan şekeri daha da düşecek bayılmak ve halsizlik başta olmak üzere adetliyken oruç tutan kadında çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır. Bu durum bazı insanlar tarafından Allah’ın adetliyken oruç tutan kadına bir cezası olarak açıklanmaktadır. Bununla birlikte hiçbir dini kaynak böyle bir durumu açıkça ifade etmemiştir. Bu, insanların bu gibi durumları açıklamak için kendilerine seçtikleri bir yöntemdir. Sağlık bakımından kadınlar için adetliyken oruç tutmamak önemsenmesi gereken durumlardan biridir.

YouTube video

Genel adlı kategorimize de göz atabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın