Özbekistan Asgari Ücret – Hayat Ucuz Mu? (2023)

Ziyaretçilerimizin sıklıkla sorduğu ve bilgi sahibi olmak istediği Özbekistan asgari ücret, Özbekistan hayat ucuz mu, Özbekistan’da kendi işimi kurabilir miyim? ve benzeri konulara bu içeriğimizde yer verdik.

Bazı insanlar, kendi ülkelerinde istediği işi bulamaz ve çalışmak için yurt dışına gitmeyi tercih eder. Yurt dışında çalışmak için en çok tercih edilen ülkelerin başında ise Özbekistan geliyor.

Özbekistan asgari ücret
Özbekistan asgari ücret

Özbekistan’da Yaşam Pahalı Mı?

Özbekistan asgari ücret ile birlikte Özbekistan’da çalışmayı düşünen insanların en çok merak ettiği konuların başında ise Özbekistan’da yaşam pahalı mı? sorusu gelmektedir. Özbekistan ülkesinde de belirlenen asgari ücret miktarı 747,300 Somu olarak karşımıza çıkar. Özbekistan devletinde belirlenen asgari ücret miktarı, her sene düzenli olarak değişir. Bu değişiklik ise, Özbek vatandaşların istek ve ihtiyaçlarına göre devlet tarafından belirlenirken aynı zamanda da enflasyon oranlarına göre düzenlenmektedir.

Özbekistan’da Hangi İşler Yapılır?

Özbekistan ülkesine çalışmaya gitmek isteyen kişiler, internetten Özbekistan’da hangi işler yapılır diye araştırma yapmaya başladı. Özbekistan’a çalışmaya giden insanların sıklıkla tercih ettiği iş kolları ise şu şekilde belirlenmiştir;

  • Tarım işleri
  • Tekstil işleri
  • Gıda sektörü
  • Turizm faaliyetleri
  • Madencilik faaliyetleri
  • Enerji sektörü
  • İnşaat sektörü
  • Hayvancılık
  • Öğretmenlik

Özbekistan’da Kendi İşimi Kurabilir miyim?

Özbekistan’da kendi işimi kurabilir miyim diye merak eden vatandaşlar için diyebiliriz ki, bu ülkede kendi işinizi kurmak oldukça kolay bir işlemdir. Çünkü Özbekistan devleti, kendi bünyesinde iş kurmak isteyen kişileri 7 yıl boyunca vergiden muaf tutuyor. Aynı zamanda Özbek para birimi Türk Lirasına göre oldukça değersiz olduğu için de o ülkede para kazanmak oldukça kolay bir işlemdir. Özbekistan’da iş kurmak için tek yapmanız gereken hangi iş koluna dâhil olacağınızı belirlemek olacaktır.

Özbekistan’da Nasıl İş Kurabilirim?

Özbekistan’da nasıl iş kurabilirim diye merak ediyorsanız, öncelikli olarak tercihinizi maden kaynaklarından ya da enerji sektöründen yana kullanmanız mantıklı bir hareket olacaktır. Çünkü Özbekistan ülkesinde yeraltı maden ve enerji kaynakları oldukça fazladır. Yatırımcıları 7 yıl kadar vergiden muaf tutan devlet, aynı zamanda sizlerden gümrük vergisi de almıyor. Uygulayacağınız tüm yatırımlara destek sağlayan Özbekistan Devleti sayesinde, bu ülkede çok kolay bir şekilde şirket kurup para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda bu ülkede yaşam koşulları da oldukça ucuz ve kolaydır.

YouTube video
YouTube video

Gürcistan Asgari Ücret konusunu da incelemeyi unutmayınız.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın