2024 Paramedik Maaşı Ne Kadar? Zamlı Paramedik Maaşları Ne Kadar Oldu?

2024 paramedik maaşı, asgari ücrete gelen zamdan sonra tüm maaşlı çalışan kesimleri etkileyeceğe benziyor. Zira %50 lik artış, toplumda faal çalışan sigortalı ve memurların da alacakları maaşların 2024 yılında ne kadar olması yönünde düşünmelerine neden oluyor. Bunlardan biri de 2024 paramedik maaşı olup, bu görevde çalışan bireyler 2024 ocak ayında ne kadar zam alacaklarını sorgulamakta. Bu işe girecek olan kişiler, paramedik ne iş yapıyor, paramedik ne kadar maaş alıyor diye soru sorabilir.

Paramedik Nedir? Paramedik Neye Bakar? Paramedik Anlamı?

Bireyler paramedik görevinde olanların ne iş yaptığını öğrenmek isteyebilir. Zira paramedik nedir, paramedik ne anlama gelir en fazla gelen sorular arasında olup, paramedik neye bakar şeklinde amacına uygun olarak soruların yanıtlanmasını düşünebilirsiniz. Zira paramedik ve ATT aynı şey mi, diye düşünebilirsiniz. Burada paramedik dediğimiz kişiler AABT yani Ambulan ve acil bakım teknikeri sıfatıyla iş yaparken, ATT yani acil tıp teknisyeni olarak görev yapar. Aradaki farklardan en önemlisi ATT’nin hastaya ilaç verme yetkisinin olmamasıdır.

YouTube video

Her şeyden önce bu işe sahip olmak isteyen bireylerin konu hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekiyor. Zira bu kapsamda birey yeteneklerinin işle uygun olup olmadığını öğrenebilir, tercihini kolayca gerçekleştirebilir. Paramedik nedir, Paramedik neye bakar diye sorulacak sorulara ilk olarak Paramediğin kolay tanımı ile cevap verebiliriz. Bu tanım:

  • Paramedik Anlamı; Hastane öncesi acil bakım görevi ile sorumlu genel olarak hastaya ilk anda müdahale eden sağlık personelidir.

Paramedik neye bakar, düşüncesinde olanlar ambulansın olay yerine gittiği andan hastaneye ulaştırdığı ana kadar hastaya olan müdahalelerini yapan görevlidir. Hayat kurtarıcı rolüne sahiptir diyebiliriz. Paramedikler bu işe 2 yolla başlayabilir. Genel olarak çoğu kısım KPSS sınavı vasıtasıyla bu işe başlarken, çoğu kısımda özel hastanelerde sınavsız başvuru yapabilmektedir. Fakat burada dikkate alınması gereken bazı etkenler mevcut. Zira Paramedik işine nasıl başlanıldığına göre maaşlar değişiklik gösterebiliyor.

2024 Paramedik Maaşı Ne Kadar?

Paramedik Maaşları 2024 yılında geçen seneye göre %15 zam almıştır. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi bu sektördeki bireyler maaşları çalışma niteliğine göre alıyor. Genel olarak henüz net açıklanan bir tutar olmasa da belirtilen zam baz alınarak 2024 yılı maaşları hesaplanabilir. Paramedik Maaşları 2024 yılındaki tutarlara %25 – 30 zam yapıldığı taktirde ortaya çıkan tutarlar bu şekilde:

  • Ataması yeni gerçekleştirilen Paramedik personelleri: 7250 TL – 7800 TL
  • 5 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 7600 TL – 8000 TL
  • 10 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 7650 TL- 8800 TL
  • 15 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 8250 TL- 8970 TL
  • 20 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 8400 TL – 8970 TL
  • 25 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 8430 TL – 8970 TL
  • 30 Yıl deneyime sahip Paramedik personelleri: 8500 TL- 9000 TL arası değişkenlik gösterecektir.

Yukarıda belirtilen maaş tutarları devlet hastanelerinde faaliyet gösteren Paramedikleri kapsamaktadır. Çalışanlar paramedik maaşları 2024 yılında yukarıdaki ücrete göre daha az aldıkları belli olmakta.

Zamlı Paramedik Maaşları Ne Kadar Oldu?

Paramedik Maaşları bu sektörde olmak isteyen bireylerin ilk merak ettiği konudur. Diğer sektörlerden farklı olarak Paramedik Maaşları hizmet gösterilen yıl sayısı ve yer değişkenleri kapsamında belirleniyor. Zira devlet hastanesinde görev yapan bir Paramedik, Özel hastanede görev yapan Paramedikden daha fazla maaş alabiliyor. Fakat bazı durumlarda ise belirtilen durumun tamamen tersi ile karşılaşabiliyoruz.

Her sektörde olduğu gibi artan enflasyona bağlı olarak artan gıda fiyatları, çalışan kesimin belini kırmış durumda. Bu nedenle 2024 yılı dahilinde maaşlara en az %30 olmak üzere zam yapılacaktır. Bunlardan biri de zamlı paramedik maaşları 2024 olup en az tutarın 7250 TL olacağı belirtiliyor.

Paramediklerin tarihine bakacak olursak oldukça ilginç nitelikte sonuçlar elde ediyoruz. 2-inci dünya savaşında ABD askerlerinin yaralı anlarındaki ilk yardımın hayat kurtarıcı nitelikte olduğunun farkındalığı Paramediklerin başlangıcı oldu. Daha sonra ileriki yıllarda ABD bu hizmeti resmileştirip, özel eğitim vererek Ambulanslarda kullanmaya başladı. Türkiye’deyse Paramedikler Ambulans servisinde ilk olarak 2004 yılında görev almaya başladılar.

Paramedik Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu görevde olanlar alacakları paramedik maaşlarının nasıl hesaplandığını öğrenmek isteyebilir. Zira paramedik maaş hesaplaması maaş + döner sermaye tutarı + ek mesai ücretleri gibi bu 3 önemli faktörün toplanması ile elde ediliyor. Özel hastanelerdeki paramedik maaş hesaplanmasında ise döner sermaye genelde verilmiyor. Bu şekilde hesaplama yapıldığında ise maaş tutarı + ek mesai ücreti şeklinde ortaya bir tutar çıkacaktır.

Yurtdışı Paramedik Maaşları 2024 Yılında Ne Kadar?

Sadece ülkemizde bu görevde olan memurlar olmadığı gibi yurtdışı paramedik görevinde olanlar, ülkemize göre daha fazla maaş aldıklarını söylemek mümkün. Ancak orada da ne kadar maaş farkı olsa da, hayat pahalığının ülkelere göre değişkenlik gösterdiğini belirtelim. Buna göre yurtdışı paramedik maaşları 3500 euro ile yerine göre 6000 euroya kadar maaş aldıkları bilinir. Diliniz var ise ve uluslararası paramedik görevinde çalışmak istiyorsanız zaman kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Paramedik Özel Hastane Maaşları 2024

Paramedik Özel Hastane Maaşları bireylerin bu konuma herhangi bir sınav sonucu atanmadıkları için asgari ücretle ödenmektedir. Belirtilen asgari ücret zamlarıyla birlikte özel hastanede çalışacak olan Paramedikler 2024 yılında 7250-9500 TL arası maaş alacaktır. Belirtilen bilgiler kapsamında siz de iş tercihinizi yapabilir geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. Evli ve çocuklu olan paramedik bireylerinin alacağı maaşlar daha yüksektir. Ayrıca çalıştığınız özel hastanenin sözleşme şartları değişkenlik gösterebilir. Eğer ki, tanınmış ve marka olmuş bir özel hastanede çalışacaksanız, paramedik özel hastane maaşı katlanabiliyor. Özel hastanelerdeki bu ücret başta İstanbul ve Tekirdağ olmak üzere 9500 TL den başlamaktadır.

Paramedik ve ATT Arasında ki Fark Nedir?

Çoğu birey ne yazık ki, ATT ile paramedik görevinde olanların aynı meslek grubunda olduğunu yani aynısıdır diye düşünür. Ancak bu 2 meslek birbirinden görevleri icabı bağımsızdır. İlaç kullanma yetkisi olan paramedik personelleri aynı şekilde hastaya müdahale etmekle yükümlü. Ancak ATT personelinin bu rolü almadığını belirtelim. Buna göre aldıkları maaşlar da farklı olmakla beraber paramedik maaşının ATT görevlilerine göre bir üst olduğunu söylemek mümkün. Bu işe başlamak isteyen bireylerin en çok sorduğu Paramedik nedir, Paramedik Maaşı gibi soruları artık sormanıza gerek kalmayacak. Belirtilen bilgiler eşliğinde ihtiyacınızı hemen giderecek, yetenekleriniz çerçevesinde tercihte bulunabileceksiniz.
 

2024 özel hastane paramedik nedir maaşı şeklinde arayışta olanlar gerek sözleşme gerekse de çalıştığı kuruma göre değişkenlik gösterse de, ortalama olarak 2024 yılında en az 4500 TL olacaktır. Belirttiğimiz bu tutarın asgari ücret ile paramedikleri çalıştıran kurumlar için geçerli olduğunu, özel hastanelerde bu tutarın belirtilen konuma göre artacağını belirtelim.

Paramedik Okuyanlar Nerelerde Çalışabilir?

Paramedik bölümünü okuyup, bitirenler genelde sağlık sektöründe çalışmakta. Özellikle 112 denilince akıllara gelen paramedikler bu nedenle tüm sağlık sektöründe değer verilen bölümler arasındadır. Başta devlet hastaneleri olmak üzere özel hastaneler ve özel kliniklerde ambulans içinde görev alan bireyler olup buralarda faal olarak çalışabilirler.

Ambulans Paramedik Maaşları Ne Kadar Oldu 2024

Asgari ücretin 2024 yılında artması ile beraber bu artıştan paramedikçiler de nasibini aldı. Özellikle ambulans paramedik maaşları 2024 yılında en düşük 7250 TL olmakla beraber buna ek mesai saatleri ve döner sermayelerde eklendiğinde daha fazla olacaktır.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın