Parol Şurup Ne İşe Yarar? (Doğru Bilgi)

Bu içeriğimizde Parol Şurup Ne İşe Yarar, Parol Şurup Nedir, Parol Şurup Nasıl Kullanılır ve Parol Şurup Yan Etkileri Nelerdir sorularını sizler için doğru bir şekilde cevapladık ve bilgilendirmeye çalıştık.

Parol Şurup kullanım alanı geniş ve yaygın bir ilaç olmasıyla birlikte hangi durumlarda ve ne sıklıkla nasıl kullanılabileceği oldukça önemlidir.

Parol şurup ne işe yarar
Parol Şurup Ne İşe Yarar

Parol Şurup Ne İşe Yarar?

Doktorların sıklıkla tavsiye ettiği Parol Şurup Ne İşe Yarar? Hal tarafından sıklıkla kullanılan Parol şurup çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Genel olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü bir etkiye sahiptir. Parol şurup bunun dışına bir çok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir.

Kulak ağrısında, diş çıkaran çocuklarda, soğuk algınlığında kullanılması doktor tavsiyesiyle kullanılabilir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, migren, nevralji, adet ağrıları gibi hafif ve orta şiddette ağrıların tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca romatizma ağrısı, grip ve ateşli soğuk algınlığı tedavisinde etkilidir

Parol şurup çocuklarda; hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ateşin  ( hastalığı tedavi edici değil, belirtilerini giderici) tedavisinde kullanılır. Fakat ilaç kullanımından önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Parol Şurup Nedir?

Parol şurup genellikle halk tarafından çoğunlukla kullanılan bir ilaçtır. Bununla birlikte farklı durumlarda kullanıp kullanamayacağımız merak konusudur. Parol Şurup Nedir? sorusu akıllara geliyor. Parol şurup ağrı kesici ve ateş düşürücü bir etkiye sahip olan bir ilaçtır. Genellikle doktorların önerdiği bu ilaç; ağrıya ve yüksek ateşe neden olan vücuttaki kimyasalların salgılanmasını engeller. İlaç kullanımından sonra ağrı veya ateş hızlıca azalmaya başlar.

Parol Şurup Nasıl Kullanılır?

Yukarıda içeriğimizde Parol şurubun kullanım alanları hakkında doğru bir şekilde bilgilendirme yaptık. Bu durumda Parol Şurup Nasıl Kullanılır? sorusuna cevap aranmaktadır. Parol şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuzun önerdiği dozdan fazlasını kullanmayınız. Aksi bir durumda yapacağınız yanlış bir hamle ağır sonuçlara neden olabilir. Parol Şurup 4 saatte birden daha sık aralıklarla kullanılmaz. Doktorunuza danışmadan 3 günden uzun süreyle kullanmayınız.

 • 0-3 ay (4 kg’dan ağır bebeklerde) : 40mg
 • 3-6 ay (5 kg’dan ağır bebeklerde) : 60 mg-80 mg
 • 6-12 ay (8 kg’dan ağır bebeklerde) : 96 mg
 • 1-2 yaş (10 kg’dan ağır bebeklerde) : 120 mg
 • 2-3 yaş (12 kg’dan ağır bebeklerde) : 150 mg
 • 3-4 yaş (15 kg’dan ağır bebeklerde) : 170 mg
 • 4-5 yaş (17 kg’dan ağır bebeklerde) : 198 mg
 • 5-6 yaş (19 kg’dan ağır bebeklerde) : 200 mg
 • 6+ yaş (21 kg’dan ağır çocuklarda) :  258 mg

Parol Şurup Kaç Yaş İçin?

Peki Parol Şurup Kaç Yaş için? Parol şurup 6 yaşa kadar doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. Bu şurubu yeni doğan bebeklerde, bebeklerde, ve çocuklarda kullanabilirsiniz. Aynı ilacın hap versiyonu büyüklerin kullanımı içindir. Bu iki ilacı karıştırılmaması oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Parol Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Parol şurup kullanımı sonrası bazı yan etkilerle karşılaşabiliriz. Parol Şurup Yan Etkileri Nelerdir? Parol şurup çok fazla yoğun olmayan fakat en bilinen yan etkisi karaciğer enzimlerinde yükselmeye sebep olması durumudur. Bu durum ilaç kullanımı durduktan sonra düzelmektedir. Bunun dışında olası yan etkileri şu şekildedir:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Uyuklama
 • İshal, Bulantı
 • Hazımsızlık
 • Karın ağrısı
 • Enfeksiyon

Çok nadir de olsa yüzde ödem oluşması, el ve ayakta ödem oluşumu, denge kaybı, mide veya bağırsak kanaması yan etkileriyle de karşılaşılması olası bir durumdur. Seyrek yan etkileri ise kaşıntı, döküntü, cilt lekelenmesi, dilde ve boğazda şişme, kurdeşendir. Bu ilaca alerjisi olan kişilerde ise pıhtılaşma, akyuvar sayısında hızlı düşüş, küçük morluklar, nefes darlığı, karaciğer işlevinde bozukluk görülme olasılığı vardır.

Bunların dışında beklenmedik olası yan etkilerle karşılan hastalar  bu durumu acilen doktora bildirmelidir.

YouTube video
YouTube video

Genel adlı kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayınız.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın